EdithKulpienski68 EdithKulpienski68
398
BLOG

Magia Polskich Świąt Bożego Narodzenia

EdithKulpienski68 EdithKulpienski68 Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 89


W okresie Bożego Narodzenia, w polskich domach rozbrzmiewają dźwięki kolęd, które przenoszą nas w świat magii, tradycji i miłości. Wspólne kolędowanie, ze śpiewem ulubionych melodii, takich jak "Lulajże Jezuniu", stanowi serce naszych świątecznych obrzędów. To wspaniałe chwile, kiedy historia tej kolędy, choć nieznanego autorstwa, łączy nas z przeszłością i przekazuje ważne wartości poprzednich pokoleń. 

W słowach tej kolędy tkwią istotne nauki, które mają trafić do naszych serc. Przede wszystkim, "Lulajże Jezuniu" przypomina o miłości i opiece, o tym, jak istotne jest otaczanie troskliwą opieką tych, którzy są najbardziej bezbronni. To także oznaka pokory, gotowość do przyjęcia Dzieciątka Jezus z prostotą i pokorą, jak to uczynili pasterze wiele wieków temu. 

Przekaz tej kolędy jest również przesiąknięty tradycją i kontynuacją. Kiedy śpiewamy te słowa, łączymy się z przeszłością i przodkami, budując most między dawnymi czasami a teraźniejszością. Jest to jednocześnie wyraz naszej wiary i nadziei. Wiary w to, że narodzony Zbawiciel przynosi światło nawet w najciemniejszych chwilach oraz nadzieję na lepsze jutro. 

To kolęda, którą najbardziej kocham, ponieważ kształtuje jedność i wspólnotę. To chwila, kiedy wszyscy obecni dzielą się emocjami, budując silne więzi międzyludzkie i wzmacniając więzy rodzinne. Ta kolęda nie tylko wzrusza i budzi sentyment, lecz przede wszystkim przypomina mi o istotnych wartościach, które powinny towarzyszyć nam na co dzień, takich jak miłość do bliźniego, współczucie czy szacunek.

Wigilia w moim domu jest magicznym i pełnym symboliki czasem, oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, łamania się opłatkiem i spożywania 12 potraw bezmięsnych, który przybliża nas jeszcze bardziej do siebie, wzmacniając nasze więzi rodzinne. Gdy po ucztowaniu zasiadamy do wspólnego śpiewania polskich kolęd, przenosimy się w magiczny świat radości i miłości związanej z narodzinami Jezusa.

Nocą wspólnie idziemy na pasterkę, uroczystą mszę, która odprawiana jest zazwyczaj o północy, a która jest kulminacyjnym punktem świątecznych obchodów. Wypełniona dźwiękami kolęd i modlitw, otula nas atmosferą nabożeństwa, refleksji i radości z narodzenia Zbawiciela. Niezwykłe chwile spędzone w kościele podczas pasterki, w otoczeniu dekoracji świątecznych i bliskich nam osób, tworzą niezapomniane wspomnienia, które będą nam towarzyszyć przez wiele lat.

Mimo że od wielu lat żyję poza granicami Polski, to jednak najpiękniej wspominam te spędzone w Polsce, mające swoje unikatowe oblicze, od tradycyjnych nabożeństw po pasterki polowe, gdzie wierni gromadzili się wokół ogniska, celebrując narodziny Chrystusa. Jednakże każdą pasterkę łączy jedna rzecz, to czas, kiedy kolędy niosą w sobie głęboką miłość do Dzieciątka Jezus i jednoczą nas wszystkich w modlitwie i radości.

Magia polskich Świąt Bożego Narodzenia tkwi w tradycjach, kolędach i pasterce, które budują atmosferę wspólnoty, miłości i nadziei. To czas, kiedy wzruszamy się historiami kolęd, delektujemy tradycyjnymi potrawami i oddajemy hołd narodzonemu Zbawicielowi. Niech te świąteczne chwile zawsze pozostaną w naszych sercach, przypominając, jak ważne są miłość, wspólnota i tradycja w naszym życiu



Źródło 

Zdjęcie Google 

https://youtube.com/watch?v=kccyAa2L6xE&si=Y70tOv5LNU4VxQh8

Kobieta

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (89)

Inne tematy w dziale Kultura