EdithKulpienski68 EdithKulpienski68
496
BLOG

Samodecydowanie

EdithKulpienski68 EdithKulpienski68 Aborcja Obserwuj temat Obserwuj notkę 118

Współczesność nieustannie przynosi nowe spojrzenia na kwestie tak fundamentalne, jak chociażby posiadanie potomstwa. W dzisiejszych czasach nie brakuje paradoksów, a jednym z nich jest fakt, że to coraz częściej mężczyźni wykazują większe zainteresowanie w sprawach związanych z rodzicielstwem niż ich partnerki.

Walka o prawa reprodukcyjne, szczególnie prawo do aborcji na życzenie, stanowi jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w dzisiejszym społeczeństwie. Osobiście jestem zdecydowaną przeciwniczką aborcji, jednak uważam, że istnienie możliwości jej dokonania jest ważne dla zachowania wyboru.

Obrazowym przykładem, który pozwoli zrozumieć mój subiektywny punkt widzenia, może być obraz uginających się półek od alkoholu w sklepie monopolowym. Podobnie jak nie wszyscy z nas sięgają po alkohol, nie wszyscy korzystają też z prawa do aborcji, mimo jego dostępu. Uważam, że fakt istnienia takiej możliwości, pozwala kobiecie na spokojne przemyślenie swoich decyzji.

Dla mnie, jako katoliczki, aborcja stanowi ciężki grzech, najpodlejsze morderstwo, dotyka bowiem bezbronne istoty, które winny być chronione ze wszystkich sił przez rodziców. Niemniej jednak, choć moje przekonania są jasne, to prawo stawia swoje wymogi po przeciwnej stronie barykady. Nie wszyscy bowiem jesteśmy chrześcijanami.

W centrum tej dyskusji kluczową rolę odgrywa kwestia wolnej woli. Człowiek otrzymał dar od Boga o samostanowieniu, co powinno prowadzić do indywidualnych decyzji dotyczących życia i wyborów. Ocenianie innych nie powinno być naszym zadaniem, gdyż każdy ma prawo do własnych przekonań i decyzji. Powinniśmy jednak zawsze służyć radą i wsparciem.

Emocje i podziały towarzyszące tematyce aborcji pozostają niezmiennie silne, lecz fundamentalne jest szanowanie różnorodności poglądów oraz świadomość, że każdy ma prawo do własnego zdania i decyzji dotyczących swojego losu.

Równość w decydowaniu o posiadaniu potomstwa to kolejny aspekt wart uwagi. Partnerstwo i współdecydowanie są kluczowe, a zdanie ojca powinno być traktowane z równym szacunkiem co opinię partnerki. Tylko poprzez wspólną decyzję można podejmować wybory dotyczące ewentualnej aborcji. Brak zgody ojca powinno stanowić powód do donoszenia ciąży, chroniąc w ten sposób jego prawa do udziału w wychowaniu potomstwa.

Wymaganie zgody obu rodziców w tak istotnej decyzji wydaje się sprawiedliwym standardem. Dlaczego więc kobieta ma prawo decydować samodzielnie o przyszłości wspólnego dziecka? To pytanie, choć kontrowersyjne, zasługuje na refleksję i dalszą dyskusję w kontekście równości i wspólnej odpowiedzialności w kwestiach planowania rodziny.


Źródło 

Zdjęcie Google 

Kobieta

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (118)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo