Jeszcze do niedawna edukacja domowa kojarzyła się głównie z nauczaniem młodszych klas. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja jednak mocno się zmieniła i z roku na rok coraz więcej uczniów szkół ponadpodstawowych decyduje się przejść na edukację domową. Przyglądnijmy się temu, na czym polega edukacja domowa w liceum.
Czy w liceum można przejść na edukację domową?
Tak, w Polsce na edukację domową może przejść każdy uczeń do 18. roku życia. Oznacza to, że w tym trybie można uczyć się również w liceum. Według najnowszych danych obowiązek szkolny w domu realizuje już niemal 29 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych!
Aby licealista mógł przejść na ten tryb nauczania, jego rodzic lub opiekun prawny musi złożyć odpowiednie dokumenty do wybranej szkoły:
- wniosek o zezwolenie na edukację domową,
- oświadczenie o zapewnieniu odpowiednich warunków do realizacji podstawy programowej
- zobowiązanie, że dziecko przystąpi do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.
Dyrektor szkoły ma 30 dni na wydanie decyzji. Jeżeli będzie pozytywna, uczeń może rozpocząć edukację domową.
Jak wygląda nauczanie domowe w liceum?
Nauczanie domowe w liceum, podobnie jak w szkole podstawowej, polega na realizacji programu nauczania poza murami szkoły. Uczeń w edukacji domowej musi opanować materiał przewidziany podstawą programową, jednak ma większą dowolność w wyborze metod i tempa nauki. Może korzystać z książek, stron internetowych czy platform edukacyjnych. Nie ma określonych godzin nauki - może uczyć się, kiedy ma na to czas i ochotę. Dzięki temu bez problemu dostosuje swój plan dnia do dodatkowych zajęć, podróży czy innych aktywności.
W edukacji domowej nie ma sprawdzianów i kartkówek. Ważnym elementem są jednak egzaminy klasyfikacyjne, które sprawdzają wiedzę ucznia i stanowią podstawę do przejścia do następnej klasy. Są one przeprowadzane na koniec roku szkolnego lub wcześniej, jeżeli uczeń ma już opanowany materiał. Dokładne terminy egzaminów ustalane są z dyrektorem szkoły, do której formalnie zapisany jest uczeń.
Jak przejść na nauczanie domowe w liceum?
Przed przejściem na edukację domową, warto zastanowić się, do jakiej szkoły formalnie zapisany ma być uczeń. W teorii ten tryb nauczania jest możliwy w każdej placówce, jednak w praktyce nie każdy dyrektor przychylnie patrzy na realizację obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Warto więc wybrać placówkę, która jest przyjazna edukacji domowej, czyli rozumie potrzeby uczniów i wspiera ich w nauce w domu.
Jeżeli chce się mieć pewność, że trafi do szkoły przyjaznej temu trybowi nauczania, należy wziąć udział w rekrutacji do odpowiedniej placówki. Taki wykaz dostępny jest m.in. na stronie Centrum Nauczania Domowego. Po wypełnieniu formularza rekrutacyjnego otrzymuje się dostęp do listy szkół z całej Polski, które są przyjazne edukacji domowej. Następnie należy wybrać placówkę i wypełnić kwestionariusz kandydata. Na jego podstawie zostaną przygotowane dokumenty, które otrzyma się na maila. Te należy jedynie wydrukować i dostarczyć do wybranej szkoły pocztą lub osobiście.
Jak wygląda nauka w liceum w edukacji domowej?
Nauka w edukacji domowej może przybierać różne formy. Przykładowo, jako uczeń Liceum Domowi otrzymuje się bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej, na której znajdują się interaktywne materiały do nauki z przedmiotów objętych podstawą programową. Zebrane są na niej także wymagania edukacyjne oraz baza linków, które mogą przydać się w przygotowaniu do egzaminów. Na tejże platformie odbywają się również cykliczne zajęcia online z nauczycielami, w których można uczestniczyć na żywo albo obejrzeć nagranie ze spotkania w dowolnym momencie.
Nauka w liceum w edukacji domowej to swoboda - można uczyć się jak, gdzie i kiedy się chce. Ma się pełną dowolność w tym, jak organizuje się swój dzień. To rozwiązanie dla tych, którzy marzą o nauce bez presji, stresu i ocen.
Netografia
- domowi.edu.pl, Dominika Gagatek, Jak przejść na edukację domową?, https://domowi.edu.pl/blog/jak-przejsc-na-edukacje-domowa/, Data publikacji: 2024.07.31, Data odczytu: 2024.11.27
- gov.pl, Uzyskaj zgodę na edukację domową, https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zgode-na-edukacje-domowa, Data odczytu: 2024.11.27
- domowi.edu.pl, Liceum Domowi, https://domowi.edu.pl/rekrutacja-do-liceum/, Data odczytu: 2024.11.27
- orka.sejm.gov.pl, Justyna Osiecka-Chojnacka, Edukacja domowa - wyzwania regulacyjne, https://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/59F6B11D4D58DB4FC1258BB000446FBC/$file/Infos_320.pdf, Data publikacji: 2024.10.10, Data odczytu: 2024.11.27
Wiem wszystko na temat edukacji domowej i chętnie dzielę się tą wiedzą z innymi.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości