„Wolność niejedno ma imię” to tytuł powieści historycznej, która ukazała się w obiegu księgarskim. Jest to powieść opowiadająca o mało popularnych czasach osiemnastego wieku w Rzeczpospolitej obojga narodów. Jak wszyscy wiemy, jest to okres upadku państwa polskiego, epoka przed rozbiorowa. Jednocześnie były to czasy wielu młodych zapalonych patriotów z kręgów arystokratycznych, szlacheckich i mieszczańskich. Dowodem na ich obecność w tamtych czasach były próby reform, naprawy i ratowania ojczyzny przed całkowitym upadkiem. Najlepszym tego przykładem są np. Konstytucja 3 go Maja, Konfederacja Barska czy Powstanie Kościuszkowskie. Książka opowiada losy młodego patrioty, porucznika ułanów nazwiskiem Paweł Taszczyński. Jego bliskim kompanem jest jego podkomendny Janusz Zatopocki. Jest rok 1766 i niedawno zakończyła się epoka saska a nasi bohaterowie wypełniają misję kurierską pomiędzy ostatnim lennem Rzeczpospolitej księstwem Kurlandii a Warszawą. Niewielki oddział ułanów przemierza Litwę i zmierza na południe. Żołnierze zbliżają się do Wilna a ich zapasy żywności i wody są na wyczerpaniu. Dlatego Paweł Taszczyński wydaje rozkaz do obozowania i poszukania wody i prowiantu. Sam Paweł udaje się do pobliskiego lasu i tam natyka się na niedźwiedzia. Zwierz atakuje i rozgrywa się walka, po której Paweł ląduje na ziemi i kiedy miś ma mu zadać cios pazurami pada zbawienny strzał, to Janusz niepokoił się o przyjaciela i pośpieszył mu z pomocą. Tak rozpoczynają się przygody naszych bohaterów, co dalej to już w samej książce.
Cytując słowa prof. dr hab. Stanisława Achremczyka ""Szymborski okazuje się pasjonatem historii, podchodzi do niej emocjonalnie, co jest dużą wartością pracy. Swobodnie porusza się w realiach epoki. Pokazał talent pisarski, odwagę podejmowania trudnych tematów. Autor wraz ze swymi bohaterami, przeżywa owe czasy nadziei i rozczarowań. Praca jest debiutem pisarskim Szymborskiego. Jest ona z pogranicza literatury faktu, reportażu, eseju historycznego, a zatem warsztatowo ujawnia dodatkowe zdolności Autora.
Grzegorz Szymborski - ur. 5 sierpnia 1995 roku, redaktor internetowego pisma „Kwartalnik Sarmacki” oraz licealnego magazynu czwartego Liceum Ogólnokształcącego „Czfura”. Z przekonania konserwatysta, liberał, neosarmata i racjonalista, w głębi duszy filozof i patriota, który swoją twórczością literacką chce pobudzić serca młodych Polaków. Od zawsze zainteresowany historią Polski, obecnie dumny przedstawiciel klasy humanistycznej na progu klasy maturalnej jak również kolejnych życiowych wyzwań i wyborów.
Inne tematy w dziale Kultura