W 43. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 13 grudnia 2024 r. o godzinie 12.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, działacze opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989 zostali odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Uroczystość poprzedzila msza św o godz. 9.30 i uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego.
Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni m.in.
Bogumiła Berdychowska-Szostakowska
Piotr Jerzy Brożyna
Zbigniew Buczek
Krzysztof Zbigniew Doman
Józef Tadeusz Gniewek
Kinga Jagoda Hałacińska
Janusz Stanisław Jachnicki
Stanisław Ryszard Kaczoruk
Mariusz Kamiński
Krystyna Kotowska
Stanisław Kotowski
Wiesław Oborski
Piotr Dominik Oporski
Liliana Renata Plesiewicz-Ziemińska
Maryla Roman
Adam Rząca
Marian Srebrny
Jarosław Bohdan Wróblewski
pośmiertnie:
Krzysztof Gołaszewski
Antoni Heda-Szary
Jacek Szaniawski
Władysław Jan Turoski
Dariusz Adam Wierzbicki
W trakcie uroczystości zostało podpisane Porozumienie o współpracy w zakresie upowszechniania wiedzy historycznej pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu a Stowarzyszeniem Klub Dam i Kawalerów Krzyża Wolności i Solidarności.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji antykomunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
https://kwis.ipn.gov.pl/kwi/uroczystosci/22905,Uroczystosc-wreczenia-odznaczen-Krzyza-Wolnosci-i-Solidarnosci-bylym-dzialaczom-.html
" Rzeczpospolita dziękuję Wam za Waszą życiową drogę. Chcę Was prosić, żeby ten zaszczyt stał się także zobowiązaniem do głoszenia świadectwa o tym, co dobre i co złe. Jak zły był system komunistyczny. Jesteście ludźmi, którzy są żywym świadectwem wolności przeciwko zniewoleniu" - powiedział do zebranych Karol Nawrocki.
https://x.com/Nawrocki25
Od 17.45 w Muzeum odbywały się dalsze uroczystości, żywa lekcja historii oraz spotkanie z Chrisem Niedenthalem, jednym z najsłynniejszych fotoreporterów na świecie, autorem legendarnego zdjęcia „Czas Apokalipsy”.
O godz. 18.30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki o godz. 19.30 zapalą „Światło Wolności”. Tegoroczna akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Uroczystości nawiązują do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wówczas prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz.
https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/materialy-do-pobrania/205518,TEKST-AUDIO-13-grudnia-43-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-w-Polsce-wydawni.html
A tu artykuł Karola Nawrockiego na temat stanu wojennego:
https://wszystkoconajwazniejsze.pl/karol-nawrocki-zamach-na-solidarnosc/?fbclid=IwY2xjawHJC5lleHRuA2FlbQIxMQABHRals2BMzPyhEhf7KURJ5gTLja3hgYJ0WnHGCw1bX0H4pcxgEg7-OLCogQ_aem_BFOUSl9N6g3mg1CU3HjDyQ
Uroczyste zapalenie "Światła wolności" :
Obrazy wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Konstytucja RP Art.14
Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.
Mam na imię Ewa. Na moim blogu można zamieszczać opinie niekoniecznie zgodne z moimi, pod warunkiem zachowania ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Oczywiście mam swoje poglądy, ale blogowanie dla mnie, to swobodna wymiana myśli, możliwość dyskusji, formowanie swoich poglądów w zderzeniu z poglądami innych. Wolność nie tylko "krzyżami się mierzy"......
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka