Nie wiem oczywiście kto nim zostanie, ale na krótkiej liście kandydatów PiSu jest to nazwisko. Karol Nawrocki, obecnie Prezes IPN, bardzo ciekawa moim zdaniem postać, na którą osobiście chętnie oddałabym swój głos.
Nagranie poniżej jest sprzed dwóch lat, ale pozwala się przyjrzeć tej kandydaturze.
Syn tokarza i introligatorki, urodził się 3 marca 1983 roku w Gdańsku. Jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, od 2013 roku doktorem nauk humanistycznych, działaczem społecznym i samorządowym. Ma za sobą również Policealne Studium Biznesu i Administracji, a także podyplomowe studia International MBA in Strategy.
W swoim zawodowym życiu pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. Od 2009 roku jest pracownikem Instytutu Pamięci Narodowej, a obecnie od 23 lipca 2021 roku jego Prezesem. Od 1 czerwca 2021 do 23 lipca 2021 pełnił funkcje zastęcy Prezesa IPN.
Ww latach 2014–2017 był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsku, koordynując prace naukowo-edukacyjne.
W latach 2017 - 2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Jest autorem lub współautorem kilku publikacji książkowych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii opozycji antykomunistycznej, m.in. poświęconych okresowi Solidarności na Pomorzu, historii sportu oraz przestępczości zorganizowanej w PRL.
Był koordynatorem Encyklopedii „Solidarności” (t. 1–3), współautorem wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności i autorem około 300 towarzyszących jej haseł, współtwórcą filmu dokumentalnego "Od „Solidarności” do samorządności. Sierpień ’80 oczami mieszkańców dzielnicy gdańskich Siedlec".
W latach 2016–2017 występował jako ekspert programu historycznego TVP Gdańsk "W świetle prawdy" oraz "Wojna i pamięć"
Ma też w swoim życiorysie doświadczenie samorządowca, będąc w latach 2011 - 2017 przewodniczącym Rady Dzielnicy Siedlce w Gdańsku. Bokser amator, kibic Lechii Gdańsk.
W latach 1997–2000 był piłkarzem w zespole Gedanii, 2000–2004 uprawiał boks w GKS Stoczniowiec (w 2004 zajął I miejsce w Strefowym Turnieju o Puchar Polski juniorów w wadze 91 kg).
Od 2002 zawodnik (pomocnik, napastnik) i kapitan drużyny piłkarskiej Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „EX Siedlce” Gdańsk (A i B klasa), w 2012 założyciel tamtejszej sekcji sportów walki.
Jest zaangażowany w utrwalanie pamięci historycznej w przestrzeni publicznej Pomorza. Był m.in.: w 2013, obok Stowarzyszenia kibiców Lechii Gdańsk i Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, jednym z głównych inicjatorów i współorganizatorów powstania w Gdańsku Alei Imienia Żołnierzy Wyklętych.
W 2015 doprowadził do nazwania jednej z głównych ulic terenów byłej Stoczni Gdańskiej imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i był członkiem Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, który został odsłonięty w Gdańsku 30 sierpnia tegoż roku.
W 2016, jako pełnomocnik prezesa IPN, zajmował się organizacją pogrzebu Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza.
W 2018 współprzewodniczył Komitetowi Społecznemu, który wzniósł w Gdańsku Pomnik Żołnierzy Wyklętych. 4 sierpnia 2018, wraz z kombatantami, odsłonił ten pomnik.
W 2019 sprawował funkcję Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wspólnie z MSZ w 2019 zainicjował oraz koordynował realizację międzynarodowego projektu wystawienniczego „Fighting and Suffering”, który w ponad 160 miejscach na całym świecie zaprezentował dzieje Polski i Polaków podczas II wojny światowej.
Założyciel (2016) i przewodniczący Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku.
Odznaczony Brązowym (2017) i Srebrnym (2021) Krzyżem Zasługi oraz wieloma medalami m.in. „Pierścieniem Inki” (luty 2016, przez arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia za postawę patriotyczną i krzewienie pamięci o żołnierzach wyklętych), medalem „Pro Patria” „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” (2018), medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2019), medalem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej "Za zasługi dla Armii Krajowej" (2018), medalem 100-lecia „Cudu nad Wisłą” (2020).
W plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego” uznany za osobowość 2016 roku w kategorii działalność charytatywna i społeczna, w 2017 w kategorii kultura. Radiowa Osobowość Roku 2019 Radia Gdańsk, w 2023 otrzymał „Nagrodę widzów” TV Republika.
Żonaty z Martą z domu Smoleń, ojciec trójki dzieci.
Przemawiając w sierpniu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w 80. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ podczas uroczystości zorganizowanej przez IPN powiedział:
„Spośród 100 tysięcy członków Narodowej Organizacji Wojskowej, 80 tysięcy, w tym 10 tysięcy kobiet, wstąpiło do największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej. Inni, tak jak Brygada Świętokrzyska, wybrali swoją drogę walki z niemieckim i sowieckim okupantem. Wciąż jednak szli w kierunku wolnej, niepodległej i suwerennej Polski. Brygada Świętokrzyska jest jednym z ostatnich epizodów długiej walki żołnierzy nurtu narodowego” .
Dodał, że celem IPN jest poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku i upamiętnianie żołnierzy BŚ oraz innych formacji niepodległościowych, którzy zginęli lub zostali zamordowani przez okupantów.
„W całej Polsce odsłaniamy tablice memoratywne i opiekujemy się grobami żołnierzy konspiracji, w tym mogiłami żołnierzy ruchu narodowego. Niech żyje wolna, niepodległa i suwerenna Polska ” – podsumował Nawrocki.
Bogaty życiorys, choć bez doświadczenia politycznego, bezpartyjny, ale zgłoszony przez PiS na Prezesa IPN.
W czasie głosowania w sejmie i senacie nad tą kandydaturą pozyskał również głosy Konfederacji i PSLu.
Czy pozyskałby wystarczającą ilość głosów żeby zostać polskim prezydentem?
Uważam, że ma szanse. Jego szanse już są pomniejszane przez media mainstreamowe, a więc jest dla opozycji groźny.
Chciałabym, żeby był naszym prezydentem.
A poniżej rozmowa z dr Nawrockim sprzed kilku dni:
A tu opinia Piotra Wielguckiego:
Konstytucja RP Art.14
Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.
Mam na imię Ewa. Na moim blogu można zamieszczać opinie niekoniecznie zgodne z moimi, pod warunkiem zachowania ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Oczywiście mam swoje poglądy, ale blogowanie dla mnie, to swobodna wymiana myśli, możliwość dyskusji, formowanie swoich poglądów w zderzeniu z poglądami innych. Wolność nie tylko "krzyżami się mierzy"......
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka