Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
208
BLOG

Kolęda z Ukrainy która zdobyła świat - jak budować wizerunek kraju

Dziobaty Dziobaty Polityka Obserwuj notkę 2
Po raz pierwszy w historii Ukraina obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia w synchronizacji z Zachodem, zamiast 7 stycznia, jak w Rosji”… Chociaż tego wyraźnie nie widać - Ukraina jest w natarciu... impas na froncie, ale budowanie swojego wyrazistego wizerunku na zapleczu wojny, jest w natarciu.

"How Ukraine Independence Song Became a Christmas Classic " - Jak piosenka o niepodległości Ukrainy stała się świątecznym klasykiem; Newsmax, 24 grudnia.

Po raz pierwszy w historii Ukraina obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia, w synchronizacji z Zachodem; zamiast 7 stycznia, jak w Rosji”… doniesienie Newsmax z wczorajszego poranka.

"W Wigilię Bożego Narodzenia Chór Radia Ukraińskiego wykona pewien utwór w Filharmonii Kijowskiej na specjalnym koncercie, nawiązującym do muzycznej historii tego utworu. Chwytliwa melodia "Carol of the Bells" może brzmieć znajomo i przywoływać świąteczne filmy, takie jak "Kevin sam w domu", ale ci, którzy nucą razem z nią, pojęcia o pochodzeniu tej muzyki raczej nie mają”… co ważniejsze „Carol of the Bells”, podstawa zachodniej świątecznej popkultury, wywodzi się z wczesnej próby uzyskania niepodległości przez Ukrainę.”

To mnie zafrapowało…szczególnie wcześniejsze próby uzyskania niepodległości przez Ukrainę…na podstawie Internetowych tekstów zebrałem historię popularnej obecnie na Zachodzie kolędy.

Utwór muzyczny „Szczedryk”, znany jako „Carol of the Bells”, należy do popularnych utworów muzycznych związanych z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku śpiewanych i granych na całym świecie . Został skomponowany przez wybitnego ukraińskiego kompozytora Mykołę Leontowycza, który wzorował się na staro-ukraińskiej kolędzie ludowej. W latach 1901-1919 autor opracował kilka redakcji utworu. Po raz pierwszy kolęda wykonana została 25 grudnia 1916 r. przez studentów Uniwersytetu Kijowskiego św. Włodzimierza.

„Szczedryk” był najbardziej znanym dziełem w repertuarze Ukraińskiej Kapeli Republikańskiej, stworzonej z inicjatywy Symona Petlury, a prowadzonej przez cenionego dyrygenta i kompozytora Ołeksandra Koszycia. W latach 1919-1924 zespół odbył tournée po Europie i Ameryce. Jego głównym celem było promowanie idei ukraińskiej niepodległości. „Szczedryk”... Wystąpił wtedy w 45 miastach Europy Zachodniej, a 5 października 1922 r. (według niektórych źródeł – 1921 r.) utwór został wykonany w Nowym Yorku, w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie – Carnegie Hall.

Podczas tournée Kapeli po Europie, premiera „Szczedryka” odbyła się w Warszawie 19 października 1920 r. w Filharmonii Warszawskiej z programem muzycznym zawierającym m. in. „Szczedryk” Leontowycza.

W 1936 r. amerykański kompozytor ukraińskiego pochodzenia Peter Wilhousky napisał do melodii Leontowycza angielski tekst, dzięki czemu kolęda stała się popularna na całym świecie. Autor „Szczedryka” sukcesu swego dzieła nie doczekał… gdyż spotkał go tragiczny los. W 1921 r. kompozytor został zastrzelony w domu swoich rodziców przez agenta Czeka.

"Petlura chciał przekonać zachodnią ententę do uznania niepodległości Ukrainy i dlatego zainicjował projekt „dyplomacji muzycznej" – powiedziała Tina Peresunko, która pomagała w organizacji dzisiejszego koncertu… Peresunko niedawno napisała książkę o Szczedryku i jego związkach z walką o niepodległość Ukrainy.

Petlura mierzył w Europę "poprzez pieśń, kulturę, tysiącletni folklor Ukrainy... aby pokazać, że jesteśmy narodem, nie jesteśmy Rosjanami" – powiedział Peresunko agencji AFP...Chodziło o to, aby poprzez piosenkę przekazać prawo narodu ukraińskiego do niepodległości.

"I to bardzo symboliczne, że to właśnie Szczedryk, znany światu jako Carol of the Bells, stał się hitem tej trasy". – pisze Newsmax.

Trzeba powiedzieć, że Ukraińcy robią co mogą w promocji odrębności swojego kraju.. zgrabnie łączą elementy dotyczące ukraińskiego żywiołu i folkloru zapisane w historii, z silną motywacją nacjonalistyczną, co podkreśla, a nawet wmawia odrębność bytu i kultury ukraińskiej, oraz niezależności Ukrainy od Rosji i Polski... Narracja Ukrainy przyjmowana jest na Zachodzie więcej niż dobrze.

Fakt przeniesienia świąt Bożego Narodzenia do kalendarza „europejskiego” ma ogromne znaczenie polityczne. Większość Ukraińców należy do Kościoła Prawosławnego, który w określaniu dat świąt używa kalendarza juliańskiego, a nie kalendarza gregoriańskiego.. w związku z tym Boże Narodzenie czy Wielkanoc świętowane są dwa tygodnie później…

Czy i jak nadal religijnie uduchowiony naród ukraiński, który przez wieki należał do ortodoksyjnego prawosławia, zareaguje na tą zmianę lub nie - okaże się już w niedalekiej przyszłości… Przyłączając się do światowej tradycji, Ukraina chce oddalić się od Patriarchatu Moskiewskiego, który nadal uważa, że ukraińska cerkiew jest jego częścią.

Może się okazać, że Ukraina stanie się również religijnym „przedmurzem” europejskiego Zachodu i przyćmi dotychczasowe prozachodnie "osiągnięcia" katolickiej Polski…katolickiej coraz mniej... sekularyzacja młodej Ukrainy jest więcej niż prawdopodobna... Młoda Ukraina patrzy na Zachód - ponad Polską.

Chociaż tego wyraźnie nie widać - Ukraina jest w natarciu... impas na froncie, budowanie wyrazistego wizerunku na zapleczu.

P.S.

Dzisiejsze doniesienie agencyjne... jeszcze ciepłe - poniedziałek 25 grudnia 2023

"Ukraine Received $1.34B Under World Bank Project - Ukraina otrzymała 1,34 mld USD w ramach projektu Banku Światowego"  

"Ukraina otrzymała 1,34 mld dolarów w ramach wydatków publicznych Banku Światowego na utrzymanie zdolności administracyjnych na Ukrainie "- poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo finansów.

"Ministerstwo podało w oświadczeniu, że finansowanie składało się z pożyczki w wysokości 1,086 miliarda dolarów z Banku Światowego, 190 milionów dolarów dotacji z Norwegii, 50 milionów dolarów dotacji ze Stanów Zjednoczonych i 20 milionów" dolarów ze Szwajcarii."

To miły prezent świąteczny dla Ukrainy... bardzo przyda się na Nowy Rok.



Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka