"Czy Polacy dobrze wybrali"... odpowiedź na to pytanie wkrótce się pojawi.
Określoną w konstytucji procedura powyborcza daje prezydentowi pierwszeństwo i pełną niezależność przy desygnowaniu szefa rządu. Dopiero kiedy wskazanej osobie nie uda się w ciągu 14 dni od nominacji uzyskać większości, inicjatywa rządowa przechodzi do Sejmu.
„Andrzej Duda wygłosił orędzie w sprawie powołania nowego rządu. Zapowiedział, że powierzy misję utworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Prezydent pokazuje, że stara się budować alternatywę dla PiS. Stawia na stole konkretną decyzję, nobilitująca Marka Sawickiego. Jest gotów być patronem nowej formuły polskiej prawicy (Polsat News)
„Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w pierwszym kroku konstytucyjnym powierzy misję formowania rządu obecnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, chociaż nie dysponuje on większością w Sejmie. Co oznacza i dokąd prowadzi ta gra obozu PiS?” (Polityka)
Walki i awantury przedwyborcze trwające do wyznaczonego dnia wyborów parlamentarnych nie rokowały poprawy sytuacji po-wyborczej… deklarowanie zwycięstwa PiS-u… podkreślanie zwycięstwa opozycji; wreszcie... wrażenie zaistnienia sytuacji patowej… sytuacja win-win nie nastąpiła.
Prezydent Duda – „Zbliża się Święto Niepodległości… Mam nadzieję, że będziemy je obchodzić właśnie w duchu współpracy. Pamiętajmy, że kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskiwała niepodległość, także nie brakowało różnic i gorących politycznych sporów, jednak w najważniejszych sprawach ojcowie naszej niepodległości potrafili ze sobą współpracować… Jednoczyła ich Polska”, zakończył Andrzej Duda.
W chwilach słabości XVIII- wiecznej Rzeczpospolitej, Stanisław Staszic napisał traktat publicystyczny zawierający przemyślenia nad przyczynami słabości ustrojowych Rzeczpospolitej i praktycznej bezsilności wobec zaborców; przedstawił też postulaty naprawy państwa.
Przestrogi dla Polski ukazały się w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego w 1790 roku i stanowiły kontynuację jego myśli zawartych w pracy „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego”, która została anonimowo opublikowana w roku 1787… Historycy uważają, że ta praca pobudziła wielki ruch umysłowy przygotowania Sejmu Czteroletniego. Wśród intelektualnych elit przeważała świadomość zagrożenia niepodległościowego Polski.
Stanisław Staszic – „Przestrogi dla Polski z teraźniejszych politycznych Europy związków i z praw natury wypadające: Do Panów, czyli Możnowładców”
Dla Staszica siłą przewodnią narodu był stan szlachecki, który powinien połączyć swoje wysiłki z rozwijającym się mieszczaństwem… siłą niszczycielską byli Panowie Możnowładcy.
„Panowie zatracili panowie właściwy naszemu narodowi umysł… z jednego kraju zrobili dwa skłócone narody"
„Panowie spowodowali, że Polak stracił zupełnie poczucie sprawiedliwości i prawa. Nie czuł swojej duszy.”
„Ale nad rozbiór kraju gorsze zło panowie wyrządzili Polakom - zatracili narodowy charakter szlachty… zniszczyli w szlachcie wyniosłość ducha, męstwo, odwagę, stałość w przedsięwzięciu i miłość wolności. Zatracili własny Polaków charakter, nadając szlachcie podłość, wszystkiego bojaźń a na bezprawie i niesprawiedliwość zupełną nieczułość.
Czy główny postulat Staszica – „Trzeba koniecznie z powstawaniem naszym podnieść upadły charakter narodu”, stracił swoją aktualność?
Zaangażowany w prace Sejmu Czteroletniego Staszic, zawarł w swoich przestrogach wiele praktycznych uwag dostosowanych do aktualnej sytuacji w kraju i nastrojów elit. Przedmiotem jego zainteresowania stała się przede wszystkim kwestia ustroju Rzeczypospolitej oraz nowoczesna koncepcja narodu.
Spośród jego wielu postulatów warto podkreślić trzy –
* Wprowadzenie rządów republikańskich opartych na zasadach oświeceniowej myśli, które umożliwiałyby zachowanie niepodległości Polski;
* Pojmowanie narodu jako całości społeczeństwa - „Zakrzewiajcie nie tylko całość jednego stanu, całość narodu jest Prawem najwyższym”;
* Odwołanie się do staroszlacheckich zasad cnoty, patriotyzmu i obyczajowości.
Próbując dokonanie odniesienia tych postulatów do obecnej sytuacji Obywateli III Rzeczpospolitej – czy są aktualnie ważne; czy ich wymowa pozostaje przebrzmiałym romantycznym idealizmem i pustym patriotyzmem?
Co to jest republika a republika demokratyczna Polacy w większości nie wiedzą… co znaczy cnota, patriotyzm i obyczajowość, w większości nie pamiętają…kłapanie dziobem o miłości do Polski i patriotyzmie jest przeważnie używane dla stworzenia wrażenia… w rodzinie… towarzystwie… publicznych wypowiedziach i medialnych opiniach… Wszyscy na Salonie nazywają siebie patriotami pierwszej klasy… polskie obywatelstwo i paszport większość Polaków posiada… „patriotyczna” pewność siebie często przykrywa złe myśli i niegodziwe czyny na szkodę Polski i narodu… Niezrozumienie uwarunkowań geo-politycznych i pułapki w której się teraz Polska znajduje – narzuca błędne wioski, błędne decyzje i bezkrytyczne działanie… na przykład przy wyborach i formowaniu polskiej władzy.
Wielu moich Rodaków w Polsce zaklina deszcz uważając –„Rządy się zmieniają, ale Polska jest znowu niepodległa i rozwija się dobrze… są niesnaski i nieporozumienia, ale Polska zmierza prosto w kierunku Wielkości, Wolności i Demokracji”.
Jeszcze więcej Polaków sądzi coś wręcz przeciwnego; albo tak im się wydaje – „Polska się wali; w kraju jest źle albo jeszcze gorzej; nie te sojusze, nie ci przyjaciele; Polacy biorą się za łby zawsze”.
Pytań które nadal są ważne – Polska jest niepodległa, ale czy jest suwerenna… czy jest w stanie sama wybierać przyszłość, czy wyręczają w tym Polskę inni… czy droga do wielkości nie doprowadzi do przepaści… czy skłócenie ze wszystkimi sąsiadami i niegdysiejszymi przyjaciółmi nie doprowadzi do izolacji kraju i narodu w Europie… czy wybór nowych przyjaźni i zamorskich sojuszy przeobrazi się w związki korzystne dla Polski… czy spory i kłótnie wśród Polaków wnoszą coś pozytywnego w budowę bezpiecznej i dostatniej Polski?
Na obchody Dnia Niepodległości ubierzemy nasz szarosrebrny sedan w rzucającą się w oczy polską flagę.
Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo