Dziobaty Dziobaty
840
BLOG

Przebojowa walka medialna - czy Ukraina zwycięża Rosję

Dziobaty Dziobaty Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Stronie ukraińskiej udało się rozwinąć front walki z Rosją wyposażony w broń medialną, która pozwala na osiągnięcie przewagi. Jeszcze niedawno międzynarodowi specjaliści uważali, że przywódcą Ukrainy jest Włodymyr Żełenski, ale okazało się, że przywództwo małżeńskiej pary prezydenckiej jest bardziej skuteczne.

Konflikt rosyjsko-ukraiński to wojna prowadzona na wszystkich frontach - na ziemi, w powietrzu, w sferze cyfrowej i na arenie opinii publicznej; na różnych frontach i przy pomocy rożnych metod i narzędzi walki.

O możliwości użycia „nukes” i broni biologicznej mówi się od dawna i bez przerwy, co wywołuje niepokój i zamieszanie; zarówno wśród polityków decydujących o przebiegu i wynikach tej wojny, jak i wszystkich obserwatorów zdarzeń, karmionych obficie medialnymi treściami z rożnych frontów.

Medialny front walki informacyjno-propagandowej jest szczególnie ważny i musi być starannie przygotowany. Informacja zawsze była istotnym zasobem; ale wraz z rozwojem technologii komunikacyjnych umożliwiających jej super-efektywnie wykorzystanie, klasyfikowana jest jako zasób strategiczny który przy wykorzystaniu różnych operacji i zręcznej taktyki, może być efektywnie zastosowany w celu osiągnięcia przewagi nad przeciwnikiem.

Można dokonać głębokiej transformacji masowej świadomości ludności cywilnej i zmienić moralno-psychologiczny stan narodu poprzez wykorzystanie kompleksu technik i sposobów manipulacji emocjami, percepcją i świadomości; w odniesieniu do sił zbrojnych, elit i grup społecznych w państwie nieprzyjacielskim. Mieści się one również w kategorii prowadzenia operacji mających na celu wprowadzenie własnej opinii publicznej i opinii stronników, przez maskowanie i ukrywanie faktu, charakteru, celu oraz istoty działań własnych.

Najistotniejsze znaczenie ma dla mediów wynik transformacji świadomości społeczeństwa amerykańskiego, w kraju który tą wojnę finansuje i podsyca. Uważa się, że nowym zjawiskiem w medialnej wojnie prowadzonej na rzecz Ukrainy, jest wprowadzenie w Ameryce elementów wojny kultur. Generalnie, wojna kultur to konflikt pomiędzy grupami społecznymi i ich przywódcami i walka o dominację ich wartości, przekonań i praktyk… Wśród paradoksów tej walki leży fakt, że pomimo różnic ideologicznych i wzorców moralnych, wojnę na Ukrainie popierają zarówno Demokraci jak i Republikanie, choć znajdowanie jej usprawiedliwienia biegnie wzdłuż zupełnie innej linii interpretacji, wnioskowania i narracji dotyczących usankcjonowania konfliktu.

W sprawie ukraińskiej wolna kulturowa toczy się pomiędzy grupami polityków i moderatorów wydarzeń oraz przywódców partyjnych po obu stronach sceny politycznej. Grupy społeczne w Ameryce – zwolennicy obu partii i przyszli wyborcy, tezy swoich przywódców niekoniecznie w całości akceptują, ale za nimi podążają. Media upubliczniają głosy przywódców obu partii, że wojna jest konieczna, gdyż idzie o walkę narodu Ukrainy o demokrację, sprawiedliwość i wolność - typowe wartości zrozumiałe dla społeczeństwa amerykańskiego.

Przy pomocy amerykańskiej, stronie ukraińskiej udało się rozwinąć front walki z Rosją wyposażony w broń medialną, która pozwala ukraińskiej narracji dotrzeć do różnych połaci globalnej populacji i wpływać na publiczne nastroje... Poparcie moralne udzielane tej wojnie jest bardzo ważne, bo za tym idą konkretne fundusze... Media – prasa, film, telewizja pozostające w posiadaniu potężnych administratorów, promują przesłania o konieczności prowadzenia tej wojny jako wojny sprawiedliwe.

Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła wszystko – względną stabilizację w Europie, pokój światowy, a nade wszystko relacje pomiędzy krajami i narodami, nie tylko biorącymi bezpośredni udział w wojnie.

Przywódcy Ukrainy mają bezsporny obowiązek obrony kraju i odzyskania jego niepodległości. Przywódca Ukrainy i jego małżonka też o tym wiedzą i robią co mogą; robią dobrze a nawet lepiej i osiągają duże sukcesy.

Pani Prezydentowa Żełenska i jej mąż, którzy założyli jedną z największych firm produkujących rozrywkę telewizyjną na Ukrainie zanim weszli do polityki, dobrze sobie zdają sprawę jak ważne jest dotarcie do masy indywidualnych odbiorców poprzez przekaz czarujący obserwatorów wyrazistym obrazem i nośnym słowem. Państwo Żełenscy, inżynierii społecznej szybko się nauczyli; myślą jak trzeba, mają znakomitych doradców i współpracowników - bez specjalistów amerykańskich daleko by nie zaszli.

Medialne uwodzenie i zauroczenie opinii publicznej na Zachodzie Ukrainą przez Żełeńskich, w szczególności w USA i w Polsce, stało się kluczem wiodącym do zwycięstwa Ukrainy w globalnej wojnie medialnej z Rosją. Zwycięstwo medialne jest w tej wojnie podglebiem zwycięstwa militarnego.

Jeszcze niedawno międzynarodowi specjaliści uważali, że przywódca Ukrainy jest jeden – Włodymyr Włodymyrowicz Żełenski… aliści okazało się, że przywódcze współdziałanie małżeńskiej pary prezydenckiej jest daleko bardziej skuteczne.

Ołena Wołodymyriwna Żełenśka z domu Kijaszko, ma 44 lata; w młodości uczęszczała do szkoły z przyszłym prezydentem Ukrainy. Potem studiowała na Uniwersytecie w Krzywym Rogu, gdzie Włodymyra Zełenskiego poznała... Od 2003 są małżeństwem.

W zawodzie architekta nie pracowała, ponieważ zaczęła pisać scenariusze dla kabaretu Studio „Kwartał 95”, w którym występował jej mąż.

W marcu 2019 roku odbyły się na Ukrainie wybory prezydenckie które wygrał Włodymyr Żełenski; w następstwie Ołena Żełenski objęła urząd Pierwszej Damy Ukrainy.

W listopadzie 2019 roku amerykański magazyn mody i elegancji Vogue zrobił z Ołeną pierwszą sesję zdjęciową pokazującą codzienne życie w rodzinie Żełenskich... Uśmiechnięta pierwsza dama w strojach stylizowanych na Celine, Pradę, Lemaire'a i Jimmy'ego Choo, swobodnie rozmawia o przyjemnościach tego świata... było to wprowadzenie Ołeny na salony elit i pierwszy kontakt ze światem splendoru, bogactwa i przepychu; wejście w styl życia „ glamour”.

19 lipca tego roku Ołena Żełenski przybyła (jak podawały media - nieoczekiwanie) do stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonu. "Dressed for Ukraine" - była ubrana w wojskowego koloru i szyku, świetnie skrojona elegancką suknię i biżuterię.

Trzeciego dnia wizyty, 21 lipca 2022, miała wystąpienie przed obiema izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Tym razem była ubrana w strój ukraińskich projektantów w kolorystyce nawiązującej do kolorów ukraińskiej flagi... Ale ważniejsze jest to co powiedziała -  „Proszę o coś, o co nigdy nie chciałabym prosić: proszę o broń - broń, która nie byłaby używana do prowadzenia wojny na cudzej ziemi, ale do ochrony własnego domu i prawa do przebudzenia się żywego w tym domu".

To było mocne przemówienie które wywołało bardzo pozytywne reakcje - posypały się zapewnienia o dużych dostawach amerykańskiej broni... Od pierwszego dnia wizyty pani Żełenskiej było oczywiste, że misję ma przygotowaną aż do najdrobniejszych szczegółów.

27 lipca b.r. w magazynie Vogue ukazała się druga seria zdjęciowa Pary Prezydenckiej Ukrainy oraz indywidualnych zdjęć Pierwszej Damy, Ołyny Żełenskiej, wykonanych przez Annę Leibowitz, najsłynniejszą chyba artystkę w sztuce fotografii portretowej naszych czasów.

Na okładce Vogue jest tytuł artykułu - "Portrait of Bravery - Portret odwagi.

W artykule jest zamieszczona seria fotografii pokazujących nastrojowe portrety pani Żełenskiej; jest ona na okładce pisma – nie przybierająca pozy, siedząca na marmurowych schodach pałacu prezydenckiego, pochylona i patrząca zagadkowo przed siebie; jest w tekście - trzymająca się za ręce z mężem, prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; stojąca w długim płaszczu obok żołnierzy na lotnisku Antonowa wśród worków z piaskiem i zniszczonego samolotu.... Zdjęciom towarzyszył długi wywiad i kilka nagrań wideo z pierwszą parą i Anną Leibowitz.

W odróżnieniu od pierwszej ukraińskiej sesji i okładki Vogue z panią Zełenską z listopa 2019, tuż po wyborze pana Żełenskiego na prezydenta, w tekście nowego wywiadu nie ma słów i zapisów związanych z modą oraz high-lifem, łatwym i przyjemnym życiem wielkich sfer... Prezydenccy małżonkowie nie uśmiechają się i nie żartują; są poważni i skupieni.

W dzień po opublikowaniu okładki magazynu, wielu konserwatywnych polityków i ekspertów w USA i nie tylko, rozpętało burzę w mediach społecznościowych nad zamieszczonymi w nim fotografiami.

Why a Vogue Cover Created a Controversy for Olena Zelenska”… Dlaczego okładka Vogue wywołała kontrowersje dla Ołeny Zełenskiej.

“Iconic or Mistimed? Vogue Cover of Ukraine’s First Lady Sparks a Culture War”... Ikoniczny czy zły w czasie? Okładka w Vogue Pierwszej Damy Ukrainy wywołuje wojnę kulturową.

Okładka Vogue'a, wywołała polityczne zmieszanie. Niewątpliwie, państwo Żełenscy przekazują message któremu trudno jest się oprzeć. Marketingują sprawę Ukrainy wzorowo i zbierają owoce – życzliwość mediów, dotacje prywatnych i nieprywatnych ludzi amerykańskieo i nieamerykańskiego interesu i wpływowych biznesmenów zaineresowanych dostawami broni i towarów na Ukrainę dla podtrzymanie toczącej się wojny... Wszyscy uznają Putina za głównego sprawcę nieszczęść obecnego świata, ale w głębi ducha do handlowania z Rosją aż się palą.,

Ołena Wołodymyriwna stała się celebrytką i gwiazdą ujmującą medialne audiencje swym emploi; wzbudza podziw szczególnie u kobiet o których prawa walczy z nadzieją przysłużenia się swojemu krajowi. Oleną zachwycają się żony wszystkich wpływowych panów – „Ach, jaka ona piękna, jaka dzielna i wytrwała; musimy pomóc w jej walce”. Swoim przekonaniem umacniają przekonanie mężów, że na Ukrainę dawać trzeba.

Czyżby wizerunek małżonki prezydenta Ukrainy w magazynie mody i elegancji Vogue, był w stanie wywołać Culture War?

Prawicowi politycy w USA skrytykowali okładkę z udziałem ukraińskiej pierwszej damy która szuka rozgłosu, podczas gdy Ukraińcy nawołują, że trzeba walczyć z Rosją z bronią w ręku.

"Podczas gdy wysyłamy Ukrainie 60 miliardów dolarów pomocy Żełenscy robią sesje zdjęciowe dla magazynu Vogue" - napisała na Twitterze prawicowa republikańska kongresmenka Lauren Boebert.

Za sesje zdjęciowe Anne Leibowitrz bierze sześciocyfrowe wynagrodzenie, ale nie ma dowodu na to że sesja w Vogue została opłacona pieniędzmi na dostawy broni. To nie powstrzymało fali oskarżeń wpisujących się w trwającą wojnę kulturową między konserwatywną prawicą a pro-ukraińskimi liberałami.

Niektórzy byli bardziej subtelni w swojej krytyce, tylko zaznaczając, że stylizowane obrazy nie były dobrą reklamą dla sprawy ukraińskiej.

"Okładka Vogue dla Zełenskiego jest pierwszym prawdziwym błędem PR-owskim jaki popełnia propaganda ukraińska" - napisano w jednym z tweetów. "Pięć miesięcy po wojnie i tylko jeden błąd propagandowy, ale on może wykoleiłć wszystko inne".

Niemniej, w szeregu wystąpień wielu poparło decyzję ukraińskiej pierwszej pary o zrobieniu okładki i wywiadu w Vogue. Chodzi przecież o utrzymywanie globalnej uwagi na trwającej wojnie...

Andrea Chalupa, amerykańska dziennikarka, autorka i współprowadząca podcast polityczny Gaslit Nation, napisała na Twitterze -

"Dobrze jest widzieć, jak skrajna lewica i skrajna prawica jednoczą się w pozyskaniu umysłów o pierwszej damie Ukrainy, podnosząc większą świadomość ludobójstwa w jej kraju, dzięki okładce Vogue" -

W innym tweecie ktoś napisał - "Uwielbiam te zdjęcia, pokazują walkę Ukrainy o przetrwanie i wolność. Myślę, że ważne jest, aby pokazać to światu, aby nie zapomnieli tej walki i pomogli jej pięknemu krajowi. I to jest cel tych przejmujących fotografii "

Val Voshchevska, projektantka mody oraz ukraińska aktywistka i organizatorka, na Instagramie nazwała okładkę  "kultowym zdjęciem feministycznym". 

W kolejnym tweecie ktoś napisał – „Oburzenie z powodu tej sesji jest seksizmem. To profil Ołeny w Vogue i niesamowitej pracy, którą wykonuje dla swojego kraju pomaga utrzymać Ukrainę w umysłach i sercach ludzi na całym świecie. To także piękny obraz siły, odporności i miłości".

Niemiecka powieściopisarka Herta Müller powiedziała, że "Oburzenie z powodu tej sesji jest po prostu seksizmem" ..."To profil Vogue na temat Oleny i niesamowitej pracy, którą wykonuje dla swojego kraju. Pomaga utrzymać Ukrainę w umysłach i sercach ludzi. To także piękny obraz siły, odporności i miłości." - to kilka wybranych wersetów z wypowiedzi osób ktore wiedzą, co to jest miłość.

Olena Żełenski w dawała się również widywać w amerykańskich programach telewizyjnych… Pamiętam wywiad reporterki stacji ABC z Ołeną Żełenski transmitowany na żywo 6 sierpnia b.r. i przerwany przez syreny alarmowe – to zrobiło wielkie wrażenie.

Pani Prezydentowa była jakby przestraszona; raczej skromnie ubrana, bardzo spokojna ale z błyskiem w oczach… Mówiła o cierpieniach narodu ukraińskiego, o jej walce z okupantem o przetrwanie; prosiła wszystkich miłujących wolność o pomoc i wsparcie dla Ukrainy. Było to bardzo wzruszające...

Wlodymyr Włodymyrowicz już od dawna jest zapracowanym i zafrasowanym prezydentem obecnym wszędzie gdzie trzeba – wśród ukraińskch żołnieży na froncie, wśród zgnębionych obywateli Ukrainy; międzynarodowych polityków i dziennikarzy, prezydentów i innych władców tego świata.

Prezydent Żełenski dał się poznać telewidzom znacznie wcześniej… Udzielał tele-wywiadów do prasy zachodniej, można go było widzieć na ekranach telewizyjnych podczas wielu zgromadzeń i międzynarodowych imprez…

W czasie wręczania 64’ Grammys Awards w kwietniu b.r. prezydent Zelenski powiedział - "Music does make the people come together”, za co dostał gromkie brawa I owacje na stojąco.

Oglądałem go w programie telewizyjnym otwarcia ostatniego festiwalu filmowego w Cannes… powiedział - "Film does make the people come together”, a za swoje wystąpienie zebrał burzliwe owacje… Był zawsze bardzo przekonywujący.

Dokonania pary prezydenckiej Ukrainy w promocji ukraińskiej sprawy są niebywałe...Dwoją się i troją; dla siebie robią bardzo dużo, dla Ukrainy prawie wszystko... Przeczuwam, że obydwoje zostaną kandydatami do Pokojowej Nagrody Nobla, w tym roku może. Jeśli nie obydwoje, to Ołena na pewno.

Walka medialna Ukraina – Rosja jest walką lisa z niedżwiedziem, czyż nie!?

Lis w kulturze zachodniej i perskiej jest symbolem przebiegłości, oszustwa lub podstępu… Dla wielu ludów, szczególnie Słowian, niedźwiedź był symbolem nieograniczonej siły i agresji, przez co wzbudzał on bojaźń zmieszaną z fascynacją.

Jeśli ktoś nie widzi w tym zestawieniu analogii do folwarku zwierząt, niech mu będzie na zdrowie.


A walkę lisa z niedźwiedziem najlepiej oglądać się na kreskówkach.


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Polityka