Ogólnie przypuszcza się, że do prób aneksji Taiwanu przez Chiny pozostało około 10 lat. Rozwój wydarzeń na Ukrainie może ten okres znacznie skrócić.
Czy Tajwan będzie drugą Ukrainą dla USA.
Temat możliwego konfliktu USA – Chiny przedostaje się ostatnio do opininii publicznej, nawet przez media pierwszego obiegu. Są tego przyczyny.
Opinia publiczna w Polsce jest pochłonięta tematem wojny z Rosją na Ukrainie, chociaż między parabolami "Ukraina-Taiwan" i "USA-Chiny" istnieje ścisły związek.
Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę skupiła uwagę opinii publicznej na całym świecie. Media codziennie donoszą o zaangażowaniu rządów wielu krajów które, z różnych powodów, dążą do zażegnania tego co możnaby nazwać trzecią wojną światową.
Wchodzą w grę rozwiązania polityczne i wojskowe; dla USA oznacza to zlikwidowanie zagrożenia ze strony Rosji, zanim wystąpią wyrażne zagrożenia z którymi będą musieli sobie poradzić w innej części świata. Oznacza to że USA musi mocno zaangażować się w sprawie osłabienia Rosji, choć zupełne zlikwidowanie zagrożeń ze strony Rosji, to zupełnie inna sprawa.
Takie zagrożenia globalnej polityki USA ze strony Chin istnieją od dawna, ale w miare przedlużającej się wojny, niektórzy politycy i wojskowi w Waszyngtonie wręcz biją na alarm w sprawie tego, co może być kolejną inwazją na suwerenny kraj – Chiny przejmą Tajwan.
Oto niektóre tytuły z międzynarodowych mediów w okresie ostatnich kilku miesięcy.
The Atlantic, 14 Feb. 2022 - “Will Taiwan be the next Ukraine”;
New York Times, Mar.20. 2022 - “ Is Taiwan Next?”;
Reuters, May 11, 2022 - “US National Intelligence head warns threat of Chine invasion of Taiwan has grown”;
China Taiwan News, 25 May 2022 - “U.S. Responds to Increased Chinese Military Activity Around Taiwan”,
Foreign Affairs Magazine, 27 May 2022 – “Biden says we got Taiwan back. But do we?”
Prezydent USA Joe Biden powiedział w listopadzie ub. roku, że Stany Zjednoczone nie zachęcają Tajwanu do niepodległości, wywołując poruszenie, gdyź w październiku oświadczył, że będzie obrona wyspy jeśli Chiny zaatakują Tajwan.
Niedawna podróż prezydenta Bidena do Azji przebiegła bez żadnych problemów, dopóki nie pojawił się temat Tajwanu. Biden został zapytany, czy Stany Zjednoczone odpowiedzą militarnie, jeśli Chiny będą próbowały siłą odzyskać samorządną wyspę.
"Tak" - powiedział Biden. "To jest zobowiązanie, które podjęliśmy."
Była to jedna z najbardziej wyraźnych gwarancji obronnych USA dla Tajwanu od dziesięcioleci, co wydaje się odchodzić od długotrwałej polityki "strategicznej niejednoznaczności".
Ale nie jest pewne, czy Stany Zjednoczone są w stanie powstrzymać Chiny i jak konfrontacja USA i Chin mogłaby się zakończyć. To jest przedmiotem rozważań kół rządzących obecnie Ameryką, choć ich oficjalne stanowisko wobec rangi zagrożenia przez Chiny nie jest wyrażne; przynajmniej w mediach.
Jeżeli już, co widać ostatnio; jest przedstawiana racja konieczności rozprawienia się z Rosją zanim pojawi się problem chiński, w związku z tym konieczność wyposażania Ukrainy w ciężką broń i najnowsze systemy dowodzenia.
Amerykańsko - chińskie napięcia w Ameryce istnieją... Temat jest ważny nie tylko dla USA, gdyż może wpłynąć na zmianę układu sił na całym świecie. Taiwan leży na dalekim wschodzie, z dala od europejskich problemów i ma wiele własnych. Ale problem Taiwanu jest problemem Ameryki.
Ponieważ jest poroblemem Ameryki, jest też problemem Polski, gdyż nowy rozkład kart w Europie środkowej jaki popiera USA, przesuwa zainteresowanie finansowe (z rozwojem gospodarki włącznie) oraz militarne, zdecydowanie w stronę Ukrainy.
Po kilku dekadach intensywnego rozwoju gospodarki i sił zbrojnych, Chiny stały się potęgą gospodarczą i militarną. Pomimo „rewolucji kulturalnej” Mao, nieprzestrzegania praw człowieka i zapaści ekonomicznej; po kilku dekadach intensywnego rozwoju gospodarki i sił zbrojnych, Chiny przejmują amerykańską hegemonię na świecie.
Nie ulaga najmniejszej wątpliwości, że zmiany w kierowaniu gospodarką państwa i chińskiego systemu, zostały „skorygowane”, w znacznej mierze przy pomocy kapitału amerykańskiego – teraz USA ma problem... Zgodnie z polskim powiedzeniem – „sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało”.
Szefowie amerykańskiego wywiadu powiedzieli podczas majowego przesłuchania w Kongresie, że Chiny wolałyby przejąć Tajwan bez działań wojskowych, ale pracują nad osiągnięciem pozycji, w której ich wojsko może zwyciężyć, nawet jeśli Stany Zjednoczone zainterweniują.
Dyrektor Avril Haynes powiedział -"Uważamy, że (Chiny) robią wszystko, aby skutecznie postawić się w sytuacji, w której ich wojsko jest w stanie przejąć Tajwan mimo naszej interwencji" -
Według oficjalnych zapewnień – Stany Zjednoczone Chin „się nie boją” i zarówno Ukrainę jak i Taiwan będą popierać. Istniejące analogie między działaniem Rosji wobec Ukrainy i podejściem Chin do Tajwanu, przedstawia niedawne opracowanie Amerykańskiego Instytutu Pokoju (United States Institute of Peace) zatytuowane “Chiny is not Russia. Taiwan is not Ukraine.”
Według USIP, – najbardziej oczywistą paralelą jest fakt, że zarówno Ukraina, jak i Tajwan są kochającymi pokój demokracjami, które są przedmiotem wojowniczego irredentyzmu ze strony silniejszych militarnie i zagrażających im sąsiednich autokracji. Ich racje moralne są niewątpliwe.
Wielokrotnie powtarzany motyw to przekonanie, że Chiny bardzo róźnią się od Rosji - China Is Not Russia... Chiny Xi Jinpinga nie są Rosją Władimira Putina, a Tajwan nie jest Ukrainą - ten pogląd dość wygodnie usadowił się w fotelach Waszyngtońskich dygnitarzy.. To przekonanie nadal dość powszechnie funkcjonuje w przestrzeni publicznej oraz różnych agencjach i organizacjach obecnnej Administracji.
Przywódca Rosji jest postacią negatywną i odpychającą; wydaje się rozkoszować projekcją wizerunku siłacza, który rutynowo chce trzymać za nos resztę świata. Putin jest agresywny i nieprzewidywalny i nie robi tego co obiecuje.
Natomiast Xi, przynajmniej do tej pory, na arenie międzynarodowej starał się pielęgnować wizerunek poważnego męża stanu. Czasami wygłaszał przemówienia, próbując przedstawić Chiny jako bardziej odpowiedzialną i mniej wścibską wersję pozbawionych wartości Stanów Zjednoczonych.
Warto podkreślić że Prezydent Xi włożył wiele czasu i zasobów w promowanie zestawu różnych międzynarodowych wysiłków mających na celu pokazanie, że Chiny są konstruktywną i proaktywną światową potęgą.
Najważniejszym geostrategicznym manewrem Moskwy pod przywództwem Putina, zagrażającym interesom USA, było wzmocnienie strategicznego partnerstwa Rosji z Chinami w 2021 r.
Stosunki chińsko-rosyjskie już stały się konsekwentnym sojuszem który zacieśnił się w ostatnich latach; zwłaszcza że stosunki, zarówno Chin jak i Rosji ze Stanami Zjednoczonymi, uległy znacznemu pogorszeniu.
Rosyjska inwazja na Ukrainę postawiła Chiny w bardzo niewygodnej sytuacji - Pekin nie chce antagonizować Moskwy, ale nie chce też zaszkodzić swoim relacjom z Waszyngtonem i stolicami europejskimi. W związku z tym Chiny wypowiadają się i działają niejednoznacznie ale bynajmniej nie zmieniają antyamerykańskich retoryki i działań
Demokraci podkreślają że Chiny to nie Rosja, ale Stany Zjednoczone muszą coraz lepiej uważać na ruchy chińskiego smoka. Wielu polityków i komentatorów z kręgów partii Republikańskiej twierdzi, że Taiwan jest beczką pełną prochu z jeszcze nie zapalonym lontem.
W związku z komplikacjami w uzyskaniu przewagi Ukrainy w wojnie z Rosja pomimo zasilania przez kraje NATO i USA, wojna przedłuża się, co wykorzystują Chiny dla przyspieszania realizacji wielu projektów militarnych i przeprowadzaniu korekt w działaniach strategicznych.
Ponieważ USA daje wyrażnie do zrozumienia że przedłużanie wojny jest dla amerykańskiej gepolityki strategicznej korzystne, pozostaje spekulować która ze stron na przedłużaniu wojny w Europie więcej zyska.
Ogólnie przypuszcza się, że do prób aneksji Taiwanu przez Chiny pozostało około 10 lat. Rozwój wydarzeń na Ukrainie może ten okres znacznie skrócić.
Poza tym, jak Reuters podaje według South-China News (12 June 2022) – “Taiwan says it's willing to engage with China, doesn't want to close the door”.
Może dość do tego, że pomimo gwarancji amerykańskich, Tajwan sam zacznie układać się z Chinami... Gra w Chińczyka?
Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka