Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
389
BLOG

Chwila przed odlotem w niebyt - gdy równowagi brak

Dziobaty Dziobaty Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Tytuł miał być – „Na chwilę przed zaśnięciem zanim nastąpi odlot w siną dal - kiedy ziemia kręci się, ale równowagi brak” .

Bla, bla, tytuł niekrótki i w ramce mógł się nie zmieścić, więc redaktor i autor nie byli-by bardzo zadowoleni... Tnę brzytwą Ockhama ... pa wsiem!

Aktualnie nie śpię....Przed zaśnięciem – myślę; śpiąc w pościeli – śnię, marzę i spotykam się z nieboszczykami... czasami z dorodnymi panienkami, albo dorodnymi samcami alfa i omega - politykami... Dyskutuję, konkluduję; ergo – wyciągam wnioski, często śmieszne... Zosia zawsze czuwa przy mnie

Wnioskuję szeroko, wysoko, głęboko i daleko... A potem się budzę, albo zostaje przebudzony przez Zosię... Wybudzony, rozbudzony, albo niedobudzony... Ziewam... idę się wysikać... potem pijemy poranną kawę... Potem – albo mi się chce, albo nie chce.

Słoneczko przypieka, ciepło jest znakomite – w dzień,  na Południowej Florydzie, najlepiej jest przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu i pić mojito. Wysilać się – nie warto!... Idę na skróty.

Równo rok temu, 12 lipca 2020, został opublikowany w S24 w blogu “Teoria dziobania”, pewien tekst blogera @dziobaty,... Poszatkowałem fragmenty, dopisałem komentarze...

Co się przez ten okrągły rok zmieniło?... Kursywą zdania sprzed roku, poniżej – uaktualnienia; rzecz jasna – podziobane.

„W częstych rozmowach z tutejszymi WiseGuys na tematy Polski „now” i „after", często słyszę różne opinie i porady, a wśród nich -  „powinniście robić co trzeba”... Bagatelka, a co Polsce „trzeba”... albo jak „trzeba”?...

Moi tutejsi „Wiseguys”, to (przeważnie) Żydzi... Doradzają, podpowiadają... Powtarzam, ale w Polsce nikt nie słucha... Kiedyś, dawniej temu, zacytowałem w jakimś blogu podpowiedź jednego starego Żyda z Nalewek, który nazywał się Warszauer... „Jak sze dogadamy – będzie git!”...

Przez ostatni rok, nic się nie zmieniło. Ostatnio, jeden salonowy bloger-komentator nawiązał do walki cywilizacji polskiej z żydowską... Litości!... Pewnie chodziło o polską cywilizację chrześcijańsko-katolicką?... Raczej – tak!?

„Kto chce sobie na takie pytanie odpowiedzieć na podstawie własnych, peerelowskich doświadczeń, zawsze ma kłopoty... Jeśli ma rodzinne wspomnienia idące w dalszą przeszłość kłopoty też ma, może nawet większe.”

Ano, właśnie!...Własne, peerelowskie doświadczenia i rodzinne wspomnienia... również, zebrana w tym czasie wiedza... PRL zaczął się jeszcze w trakcie II WŚ, o „przejściowym” okresie 1944 – 1948 nie wspominając...

Ktoś z tego zdaje sobie sprawę albo domyśla się, że można było mieć z tego powodu kłopoty?... No way!...Ktoś, kto nie przebrnął przez tamte czasy, pojęcia nie ma w cziom dieło, było... Poniżej ciąg dalszy.

"Pamięć PRL-u... Czy ważniejsze było stałe zatrudnienie i bezpłatna opieka lekarska zapewniona obywatelom, czy brak swobód obywatelskich i podsuwanie przed „wyborami” gotowego już kandydata-Prezydenta z 99% poparciem?... W PRL- wielu narzekało na braki w zaopatrzeniu, drożyznę, zamknięte granice; innym to nie przeszkadzało"...

To kluczowe sedno sprawy, dla następnych pokoleń było coraz trudniejsze dla zapamiętania; dla obecnego pokolenia niemożliwe jest do zrozumienia; jakoby - znaczyło nic!

Wyniszczeni wojną, skotłowani, upokorzeni i psychicznie poharatani ludzie chcieli trochę odetchnąć... O powojennej „polityce” prawie nic nie wiedzieli i mieli ją w dupie.

Oczywiście, że ludzie narzekali...zawsze narzekali, szczególnie w Polsce... Do 1948 przychodziły dostawy żywności i leków przez UNRAA, potem był tylko bratnia pomoc ZSRR...  Ale okazało się jednak, że najwięcej narzekań jest od czasu kiedy Polska się „wyzwoliła”, prasa jest też  „wolna” i że każdy może mówić (i pisać), co tylko chce!

Awans społeczny i napływ wiejskiego i małomiasteczkowego elementu do dużych miast, zachwiał dotychczasową równowagę w stosunkach społecznych... W nowych środowiskach na poziomie, powiedzmy „średnim”, od kiedy ludzie zaczęli się dorabiać i „bogacić”, nastała zgoda akceptacja myśli i idei dotąd obcych. Z reguły, "letni" katolicyzm Polaków tym tendencjom nie przeszkadzał”...

Awans społeczny – stopniowo przepełniane miasta i opuszczone wsie... Edukacja – najpierw przez dydaktyków jeszcze przedwojennych, w tym polskich Żydów... Po 1968 zaczęło być z edukacją coraz gorzej, na wszystkich jej poziomach... W Nowej Polsce, nowa edukacja poszybowała wysoko w dół... Uczelniani, pomoczarowscy "folks-docenci"  pogrążyli polską naukę.

I ten chrześcijański katolicyzm Polaków... Kiedyś żarliwy, choć naiwny; potem – nawrócony i moderne. Katolicyzm Polaków nie jest już chłodny, ale zimny jak lica nieboszczki – kiedyś pięknej i dorodnej... Nieboszczka leży na marach a oczy nieboszczki są szeroko zamknięte w słup.

Szybki rozwój technik komunikacji i nowych metod przekazu informacji i opinii, zmienił percepcję obywateli w stopniu kiedyś niewyobrażalnym... Przy zachwianiu etyki i obyczajowości chrześcijańskiej, to wszystko doprowadziło do stanu w którym się teraz znajdujemy... Mamy wolność i demokrację, ale przez niemal każdego zupełnie inaczej rozumianą i interpretowaną.

Pozory, rozmazywanie po ścianie, maskirowka... wolność, demokracja, niepodległość... Każdemu według potrzeb... Szkoda czasu.

"Wrzucimy głosy do urn... zagłosujemy... Komisje Wyborcze głosy zbiorą i policzą...Wygrał A.D. lub wygrał R.T. – obwieszczą media... Potem będą wyniki oficjalne... Ale ”po herbacie” na pewno nie będzie, przez długi jeszcze czas... Niezależnie kto wygra, polityka medialna obu stron, bo opozycja zawsze będzie i być musi, będzie decydowała o nastrojach i decyzjach obywateli... I ich ustosunkowaniu się do i przyszłych decyzji dotyczących akceptowania wszystkiego, co jest ważne...

Niezależnie od wyników walka Rząd – Opozycja, będzie trwała... Na równowagę tego układu lub jego brak, będą "jakoś" wpływali obywatele... Będą w tej walce brali udział często nie wiedząc, dlaczego są po tej lub przeciwnej stronie. ..

To nawiązywało do ówczesnych sytuacji wyborczych w Polsce. Wyniki wyborcze były -  jak zwykle nie po myśli większości/mniejszości Polaków... Wszystko jedno... W kraju za oceanem zrobiło się dokładnie podobnie... „Zrobiło się!”

Zrobił „Ktoś” – za „Coś” ... Tak jest wszędzie; nie wiadomo dokładnie o co chodzi... Właściwie, to wiadomo, ale o tym mają pojęcie tylko baby z magla i przeciwnicy spiskowej teorii dziejów (albo odwrotnie).

"Efektywność polityki medialnej jest demonstrowana przez reakcję ludzi poddanych działaniu mediów; ona zależy głównie ona od medialnych specjalistów, ale jest sterowana przez różne „grupy trzymające władzę”, niekoniecznie w kraju. Wysterowani medialni pijarowcy i specjaliści od manipulacji; słowem, inżynierowie społeczni i inżynierowie "dusz", są w stanie i bez problemu udowodnić, że białe jest czarne albo odwrotnie... Lud to kupi...Strona przeciwna jest od dawna w rękach medialnych macherów, którzy na pewno metody przekonywania obywateli ozdobią i wzbogacą... Większość obywateli po obu stronach ogląda telewizję i jej ufa.”

O jejku, jejku!... Wreszcie trzeb a trafić kurą w płot!... Media – pierwszego, drugiego i trzeciego rynsztoku; mainstream i social... wszędzie są przecież „ludzie”... Ludzie – skąd wy?... Głos i obraz mediów decydują - o wszystkim... Media - to Władza... Moc i władza # 1.

Ktoś powiedział, zdaje się Zaratustra w swoich „Mowach” - „Poezja jest piękna i nie kłamie, kłamią poeci cześć.. Nie można ufać poetom...”

Najgorsi są poeci mówiący i piszący prozą...

Przede wszystkim – poeci medialni, na Salonie też... Poeta prawdziwy – to natchniony artysta, wizjoner, czasem puszczyk...

Poeta medialny – to rzemieślnik, pozorant i konformista... Nader często – zwykły kłamca.

Medialnych poetów, pisarzy, felietonistów przed odlotem w siną dal pozdrawiam.. Ale równowagi  jest brak!

That’s all folks!


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo