Azja to największy kontynent na świecie; ze względów kulturowych i historycznych jest odosobniona od Europy; ze względu na geografię, tworzy z Europą mega-kontynent...
Kontynent z ponad 70% ludności, z dwoma najludniejszymi krajami i największymi zespołami miejskimi świata; z brzegami oblewanymi przez 3 oceany, multi-etniczną i wielojęzyczną ludnością i największymi problemami społecznymi naszych czasów.
Azja jest obszarem konfliktów wielkich religii monoteistycznych – zaratrusztrianizmu, judaizmu, chrześcijaństwa i islamu; oraz wielu odmian religii politeistycznych – hinduizmu, buddyzmu, taoizmu i konfucjanizmu...
Azja jest również również kolebka powstania najstarszych cywilizacji na ziemskim globie - sumeryjskiej, egipskiej, perskiej, hebrajskiej i hetyckiej na Bliskim Wschodzie oraz chińskiej, hinduskiej, a później mongolskiej, w Azji Środkowej i Wschodniej...
Historia cywilizacji i ich globalna „dystrybucja” na świecie, jest nadal przedmiotem sporów pomiędzy historykami, historiozofami, antropologami, socjologami; jak również politykami i propagandzistami...
„Zmierzch cywilizacji”?... Których cywilizacji... kiedy... dlaczego?... To są zupełnie osobne tematy i zagadnienia.
W miarę rozwoju cywilizacji powstawały duże i mniejsze organizmy państwowe; od prawie zawsze istniały między nimi konflikty.
Druga połowa XX wieku, to okres wielkich zmian w Azji, półwiecze wielu wydarzeń które stworzyły konieczność „nowego rozdania” w grze o światowe przywództwo.
Należałoby przypomnieć porządek światowy po II WŚ.... Pokonane Niemcy, pokonana Japonia... Zwycięstwo sił „sprzymierzonych” w Europie, a w rzeczywistości wybicie się ZSRR jako światowego mocarstwa; klęska militaryzmu japońskiego, ale powstanie Chińskiej Republiki Ludowej...
Po wojnie amerykańsko - japońskiej, która dla Ameryki była II Wojną Światową, przyszła porażka Kuomintangu i powstanie komunistycznego państwa chińskiego...
Kuomingtang, partia założona w 1912 roku i reprezentująca tzw. „socjalizm chiński”, przeszła długą drogę przeobrażenia w partię prawicowo-nacjonalistyczną. Pod przywództwem Czang Kaj Szeka odniosła początkowo sporo sukcesów w walce przeciw komunistom, ale w roku 1949, po przegranej w Chinach, kuomintangowskie władze Republiki Chińskiej i wierne im oddziały wojskowe schroniły się na Tajwanie. Komunistyczne Chiny świętowały zwycięstwo
Czang Kaj Szek zmarł w 1975 roku i właściwie dopiero od zmiany systemu rządów na Tajwanie datują się ścisłe związki Tajwanu z USA. Przy ich pomocy Tajwan stał się krajem „demokratycznym” i jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo krajów świata; nadal jest nazywany. „Republiką Chińską” i jest cierniem w oku chińskich władz, ale dalszy ciąg amerykańsko-tajwańskiej gry jest pod rosnącym znakiem zapytania.
Mimo uratowania Tajwanu „dla siebie” już w latach 70-tych Stany Zjednoczone straciły możliwości kontrolowania sytuacji i wydarzeń w Chinach bezpowrotnie...
Przegrana wojna w Wietnamie, spadek międzynarodowego prestiżu USA i zwycięstwa komunizmu w kolejnych krajach Azji (Laos, Kambodża) działały tylko na korzyść Chin.
W 1898 Wielka Brytania formalnie „wydzierżawiła” od Chin, na 99 lat, terytorium Hongkongu, który w wieku XX bardzo się rozwinął gospodarczo i stał się ważnym pomostem gospodarczym i kulturalnym między światem zachodnim a komunistycznymi Chinami.
Utrata Hong-Kongu w 1998 roku na rzecz Chin, odebrała Zachodowi, a przede wszystkim USA, kolejną nadzieję na powstrzymanie chińskiej ekspansji.
Stosunek Chin do Związku Radzieckiego (i odwrotnie) nieustannie się zmieniał, co miało doniosłe znaczenie dla siłowych gier w powojennej Azji .
Powstała w 1949 roku Chińska Republika Ludowa, była krajem wielkim, ale biednym i gospodarczo słabym. ZSRR był w sytuacji znacznie lepszej, zarówno pod względem gospodarczym jak militarnym i posiadał lepiej rozwinięty przemysł. Ponadto miał na świecie większe wpływy i w czasie „zimnej wojny” był wrogiem Ameryki # 1...
Przywódca Chin Mao Zedong chciał uczynić Chiny Światowym mocarstwem przy pomocy ZSRR.
Rozejście się Chin i ZSRR w polityce światowej nastąpiło w 1960 roku i zostało propagandowo zatrzymane dopiero w latach 80-tych przez Gorbaczowa, a traktat regulujący sporne kwestię pomiędzy Chinami został podpisany w 1991, już w czasie konwulsji ZSRR.
Rozpad ZSRR dał polityce Chin nowe szanse w tworzeniu chińskiej przewagi w Azji, a potem na świecie...
Jeszcze pod koniec lat 70-tych w Chinach nie istniała własność prywatna, a średnie spożycie kalorii ledwo wystarczało na przeżycie społeczeństwa.
Pod koniec lat 70-tych Chiny przeszły przez szereg wstrząsów i zaburzeń społecznych; na ich rozwiązanie miała również ocena wydarzeń i prowadzonej polityki gospodarczo-społecznej w Polsce (ruch Solidarność, stan wojenny i reformy nowo-ustrojowe).
Nowe władze chińskie od początku stosowały politykę grubej kreski i nie rozliczyły reżimu Mao, ale szybko wprowadzane reformy gospodarcze w latach 80-tych, szybko kraj zmieniły... Doprowadziły jednak do poważnych napięć społecznych, których medialnym obrazem były wydarzenia na placu Tiananmen w kwietniu 1989...
Wszystko zaczęło się cudownie układać; chińska gospodarka przyspieszyła, Chiny zaczęły się szybko rozwijać, a Związek Radziecki padł... Zupełnie jak Janek Wiśniewski.
Zimna wojna przez ponad 40 lat utrzymywała pozorną równowagę sił w układzie dwubiegunowym ZSRR + kraje satelickie vs. USA + Zachodnia Europa... O Chinach przez wiele dekad było dosyć cicho...
W międzyczasie zakończyły się zmiany ustrojowe i rewolucja w Iranie, rodził się terroryzm i radykalizm arabski i pulsowało w wielu krajach Południowej Azji i Afryki.
Zmiana punktu nierównowagi wzajemnego zagrożenia przesuwająca się w kierunku Chin pozostawała jakby niezauważone. Przynajmniej dla dużej części opinii publicznej.
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że błędy w kierowaniu gospodarką państwa i chińskiego systemu zostały „skorygowane”, w znacznej mierze przy pomocy kapitału amerykańskiego... Pomimo „rewolucji kulturalnej” Mao, nieprzestrzegania praw człowieka i zapaści ekonomicznej; po kilku dekadach intensywnego rozwoju gospodarki i sił zbrojnych, Chiny stały się potęgą gospodarczą i przejmują amerykańską hegemonię w skali globalnej... Przy pomocy USA.
W Chinach panuje jednopartyjny system władzy i gospodarka rynkowa... Wielu analityków, nie tylko w USA uważa, że to jest główne źródło „ich zwycięstw”.
Zapatrzenie się wielu amerykańskich demokratów w model chiński i chęć doprowadzenia do jednopartyjnego systemu władzy w USA, to tajemnica poliszynela; w mediach „wolnego wybiegu” w ogóle nie poruszana...
Spacyfikowanie społeczeństwa i posłuszeństwo wobec wymodelowanych zarządzeń władzy, militarna potęga - plus rozwijająca się gospodarka rynkowa - to marzenie nowych demokratycznych elit, spod znaku bolszewickiej rewolucji. w USA.
W obecnie przebiegającym podziale świata, formowaniu polityki historycznej i walki o polityczno-ekonomiczne wpływy na ziemskim globie, zaczął bardzo silnie wybijać się kontekst cywilizacyjny.
Za wszystkim stoją międzynarodowe kompleksy korporacyjno-finansowe, ale czynnik kulturowo-cywilizacyjny w ich bankrollingu w kompleksy militarne oraz ich bloki i sojusze, stał się bardzo ważny.
Aktualnie, stare cywilizacje w Azji autoryzują istnienie państw, które mają decydujące znaczenie w walce o podział wpływów na świecie. .
Są to państwa i kraje duże, jest jedno małe... Duże - Chiny, Rosja, Indie, Iran, Pakistan; jest też mały Izrael; może też do nich należałoby dodać, też niemałą Turcję.
Czy Rosja to Europa, czy Azja?... Trzeba pamiętać, że 77% Rosji leży w Azji, a tylko 23% jest w Europie. Z drugiej jednak strony Europejska Rosja zajmuje prawie 40% całego terytorium Europy...To powinno dawać wiele do myślenia...
„Chciała bym, a boje się” - chyba tylko ogromne zagrożenie Rosji przez Chiny powoduje próby przełamania (czasami) jej turańskiej przeszłości
Między tymi krajami i krajami cywilizacji łacińskiej istnieje narastający konflikt... Rosja jest pozornie chrześcijańska, większość Europy coraz mniej... Niechrześcijańska, wręcz anty-chrześcijańska presja innych kultur robi swoje...
Osobną sprawą jest rola Izraela i jego upozycjonowania w schemacie "cywilizacja zachodnia"
A co to jest cywilizacja zachodnia albo europejska? Grecko-rzymsko-chrześcijańska?... A może już nie... Istnieją bardzo odmienne definicje cywilizacji „europejskiej” i oceny jej obecnego stanu.
Po drugiej stronie stoi Ameryka, przefermentowana i cywilizacyjnie niezdecydowana... Czy Ameryka jest nadal podporą cywilizacji chrześcijańskiej? A może cywilizacji europejskiej? ... Dlaczego USA wspiera Izrael, gospodarczo i militarnie?
Europa z boku, po drugiej stronie Ameryka i Izrael... Czy ktoś jeszcze?... Po drugiej stronie groźne Chiny.
Liczy się polityka i gospodarka; przemysł, rozwój, nowe technologie... Te zawsze powstają w przemyśle wojskowym, dopiero później przepełzają „do cywila”.
Zawsze najważniejsze są aspekty militarne, możliwość osiągnięcia przewagi i demonstrowania siły własnych armii.
Amerykańskie sojusze militarne USA w dalekiej Azji - czy już są, czy będą... od kiedy i dlaczego?
W sposób oczywisty, ranga tej tematyki szybko rośnie wraz z rozszerzającym się konfliktem – Chiny kontra reszta świata.
Najnowszą historię tego konfliktu i sojuszy militarnych w dalekowschodniej Azji warto znać, chociażby w zarysie...
Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka