Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego.
Ze względu na wiele pochmurnych dni i nocy , często z opadami i dużą ilością mgieł , okres jesienny nie jest zbyt korzystny do obserwacji astronomicznych . Do tego jesienne niebo jest dość ubogie. W pobliżu zenitu , odnajdziemy składający się z jasnych gwiazd , kształtem przypominającym literę W gwiazdozbiór Kasjopea , nigdy nie zachodzący Wielki Wóz , jesienią znajduje nad północnym horyzontem . Kto podczas bezksiężycowych nocy dysponuje niewielką lunetą lub lornetką, może odszukać wyglądającą jak owalna chmurka , wielką mgławicę w Andromedzie . Jest to galaktyka spiralna oddalona od Ziemi o ponad 2 miliony lat świetlnych . Nad horyzontem południowym odnajdziemy konstelację Ryb i Wodnika oraz niewielkie gwiazdozbiory Baran i Trójkąt , z ciekawą galaktyka spiralną oddaloną od naszej planety o ponad 2,5 miliona lat świetlnych , która w niewielkiej lunecie widoczna jest jako mglista plamka. Na wschodniej stronie nieba zaczynają już się ukazywać konstelacje nieba zimowego : Byk i Wożnica oraz nisko nad wschodnim horyzontem : Bliżnięta , Orion , Zając
Zobacz galerię zdjęć:
Jesienne Niebo
Człowiek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oddział w Białymstoku. Twórca cyfrowy. Influencer w mediach społecznościowych. Astronom i Meteorolog - Amator.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości