Drugi dzień przed wybuchem powstania.
Premier Stanisław Mikołajczyk, przybywa do Moskwy na rozmowy z Józefem Stalinem.
Tymczasem oddziały sowieckie docierają na przedpola warszawskiej Pragi tj. w rejon Radzymina, Wołomina i Okuniewa. Na niebie odbywają się potyczki samolotów sowieckich z niemieckimi. Warszawiacy słyszą odgłosy artylerii z prawobrzeżnej części miasta.
Komendant Główny AK gen. Tadeusz „Bór” Komorowski spotyka się z emisariuszem z Londynu por. Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Informuje on iż powstańcy nie mogą liczyć na masowy zrzut broni i na lądowanie Brygady Spadochronowej w stolicy.
Na terenie Śródmieścia rozpoczyna się kolportaż uliczny, dotychczas zakonspirowanej polskiej prasy.
Alejami Jerozolimskimi z Woli na Pragę przejeżdża dywizja pancerna "Hermann Göring".
Na ulicach mimo iż coraz widoczniejsze są oddziały zmotoryzowanego i pieszego wojska oraz gęste parole policyjne, to wśród ludności warszawskiej panuje nastrój wyczekiwania i odprężenia.
Sowiecka radiostacja im. Tadeusza Kościuszki. Nadaje w godzinach 15.00, 20.55, 21.55, 23.00 notę:
„Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska sowieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie. Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność!”
Wiadomość zostaje odebrana w Otwocku i Radzyminie.
Niemcy coraz bardziej spodziewają się wybuchu powstania.
Źródła wykorzystane w całym cyklu:
- ekspozycja i materiały dostępne w muzeum Powstania Warszawskiego
- Antologia komiksu o Powstaniu Warszawskim „44”
- Andrzej Krzysztof Kunert. Kronika Powstania Warszawskiego
- Marian Toporek. Historia Polski w pigułce. od s.320
- Gazety Wojenne nr. 61
- http://www.historia-polski.com/XX/1944/1944_vii/1944_vii_23_31_.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_powstania_warszawskiego
http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0007/115981/Powstanie_Warszawskie_1944_w_dokumentach.pdf
Mikołaj Parol, student Wydziału Prawa i Administracji w Łodzi, pasjonat historii, fan Gwiezdnych Wojen i fantastyki, miłośnik lotnictwa, wojskowości i gier rpg. Czytacz jak i oglądacz, o własnym zdaniu. Nacjonalista myślący,eurosceptyk i patriota. Znajdziesz mnie jeszcze tutaj: https://twitter.com/MikolajParol http://peron3-tor2.blogspot.com/ http://3obieg.pl/author/parol-kawalerski
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura