1. Ostatnio po necie krąży rządowa publikacja o podwyżkach i obniżkach podatków. Zestawienie generalnie rzetelne, aczkolwiek lepiej w tym przypadku mówić o podatkach i parapodatkach. Jedno małe zastrzeżenie – skok na OFE w 2014 to nie było podwyższenie podatków tylko nacjonalizacja oszczędności społeczeństwa.
2. Ok zestawienia rządowe zestawieniami rządowymi, ale jak obciążenia podatkowe postrzegają niezależne organizacje? Posłużę się tutaj wyliczeniami Centrum im. Adama Smitha, liberalnego think-tanku, otwarcie krytykującego chyba każdy polski rząd. Z ich zestawienia wynika, że ostatnie lata to okres najniższych obciążeń podatkowych w historii rankingu, czyli od 1994 r.
3. Jak zatem Polska wypada w porównaniu z innymi krajami? Tutaj posłużę się wczorajszą publikacją Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W stawce 27 krajów UE zajmujemy 10. miejsce. Jedynym dużym krajem, w którym płaci się niższe podatki, jest Hiszpania, ale wyniki obu państw są zbliżone. Co ciekawe, większe obciążenia fiskalne są w Czechach, na Węgrzech czy na Cyprze.
ŻRÓDŁA:
https://twitter.com/PremierRP
https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,dzien-wolnosci-podatkowej-2020-ile-pracujemy-dla-rzadu-ile-dla-siebie,wia5-1-3212.html
https://twitter.com/PIE_NET_PL/status/1281145785980157952
Inne tematy w dziale Gospodarka