Kupiłem kapitalną książkę o Kresach. Jakoś tak przypadkiem znalazłem coś, czego poszukiwałem od dłuższego czasu szukając starych pocztówek...
Przeklejam informację z broszurki jaką znalazłem w Domu Spotklań z Historią:
Świat Kresów Tomasz Kuba Kozłowski, Danuta Błahut-Biegańska,
Warszawa 2011, Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA,
Album wydany w serii „Kolekcje XX wieku” zawiera ikonografię dotyczącą ponad 250 miejscowości na Kresach, zarówno tych, które w okresie międzywojennym znajdowały się na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej, jak i tych, które po 1921 roku pozostały poza jej granicami.
W dziesięciu rozdziałach albumu:
- Od Inflant po Podole;
- Tygiel narodów, religii i kultur;
- Wieś;
- Dwór, pałac, zamek;
- Miasteczko;
- Zdrój i letnisko;
- Miasto;
- Szkoła i wychowanie;
- Wojsko;
- Okruchy Kresów. Od kresowych korzeni do kolekcji „kresowianów”
zawarte zostały reprodukcje blisko 800 obiektów z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego (zdjęć, pocztówek, wydawnictw, druków ulotnych i reklamowych, dokumentów, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali), w znacznej mierze unikatowych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy.
Warstwę ikonograficzną uzupełniają cytaty, wstęp poświęcony pojęciu Kresów oraz posłowie „Okruchy Kresów. Od kresowych korzeni do kolekcji kresowiaków”.
Orientację i wyszukiwanie ułatwiają trzy indeksy: nazw geograficznych, nazwisk oraz fotografów, zakładów fotograficznych i nakładców.
Odkryłem jakiś czas temu Dom Spotkań z Historią na Karowej 20. To miejsce dla wszystkich miłośników Kresów i historii...Dom jest na planowanej trasie Warszawskiej Ścieżki Kultury. Ścieżka Kultury maiła być wytyczona jeszcze przed wojną. Wtedy to urbaniści i architekci wymyślili, by na skarpie warszawskiej umieścić ciąg różnych instytucji związanych z naszym dziecictwem historyczno-kulturalnym. Chcieli też, by Zamek Królewski był połączony z tymi instytucjami ścieżką spacerową, równoległą do Traktu Królewskiego. Plany te pokrzyżowała wojna. Teraz jest czas, kiedy instytucji na skarpie jest więcej.Warszawska Droga Kultury miałaby rozpoczynać się na Cytadeli, gdzie w przyszłości będzie się znajdować Muzeum Wojska Polskiego, i kończyć w Królikarni. Na szlaku miałyby znaleźć się m.in. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Zamek Królewski, Dom Spotkań z Historią, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowe, Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Historii Polski i Klub Sportowy "Warszawianka".
Sporo się dzieje w Warszawie, nareszcie!
"Nothing in the World is so powerful as an idea. A good idea never dies and never causes changing its form of life". Frank Lloyd Wright.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura