Zachęcony przez kilku fanów mojego lwowskiego wątku zamieszczę dziś kilka zdjęć obrazujących napisy z okresów I i II Rzeczpospolitej. Napisy z I RP z reguły były po łacinie. Były ryte na świątyniach, bądź w istotnych miejscach dla kultury i religii. Napisy z II RP to już nowożytna polszczyzna, malowana na murach, której ślady nadal są widoczne na budowlach domów prywatnych, kamienicach i kościołach. Czasem napisy z II RP też były łacińskie i nawiązywały do chlubnej przeszłości Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wszystkie polonica znajdują się oczywiście w obrębie historycznego centrum miasta. Kolejnym miejscem są oczywiście nekropolie i parki utworzone w starych, dobrych czasach…
Oczywiście zakres jest szalenie obszerny i na pewno nie wyczerpałem nawet 1% tej tematyki. Będę ją kontynuował z dalszymi wyjazdami do Lwowa, które może kiedyś będą częstsze. Osobnego wpisu wymaga oczywiście Cmentarz Łyczakowski z grobami przodków. Mam też zdjęcia z różnych innych miast Zachodniej Ukrainy, gdzie ciągle zachowane są jakieś napisy w języku polskim, bądź łacińskim. Praktycznie każdej interesującej budowli, których we Lwowie są tysiące, można poświecić osobny wpis…A więc do dzieła… Wymyśliłem więc jakiś nowy temat… A teraz niespodzianka dla wytwałych czytelników Lwowskiego wątka:
P.S. Lwów widziany ponad jego dachami znajdziecie Państwo
TUTAJ. Miłej zabawy!
"Nothing in the World is so powerful as an idea. A good idea never dies and never causes changing its form of life". Frank Lloyd Wright.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura