czasy chwały: Leopolensis aba 1633 A.D.Esemphitievticaiv Civitatis (potrzebny tłumacz :)
czasy chwały: Leopolensis aba 1633 A.D.Esemphitievticaiv Civitatis (potrzebny tłumacz :)
dry dry
3632
BLOG

Polskie napisy we Lwowie

dry dry Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 104

 

Zachęcony przez kilku fanów mojego lwowskiego wątku zamieszczę dziś kilka zdjęć obrazujących napisy z okresów  I i II Rzeczpospolitej.  Napisy z I RP z reguły były po łacinie. Były ryte na świątyniach, bądź w istotnych miejscach dla kultury i religii. Napisy z II RP to już nowożytna polszczyzna, malowana na murach,  której ślady nadal są widoczne na budowlach  domów prywatnych, kamienicach i kościołach. Czasem napisy z II RP też były łacińskie i nawiązywały do chlubnej przeszłości Rzeczpospolitej Obojga Narodów.  Wszystkie polonica znajdują się oczywiście w obrębie historycznego centrum miasta. Kolejnym miejscem są oczywiście nekropolie i parki utworzone w starych, dobrych czasach…
Oczywiście zakres jest szalenie obszerny i na pewno nie wyczerpałem nawet 1% tej tematyki. Będę ją kontynuował z dalszymi wyjazdami do Lwowa, które może kiedyś będą częstsze. Osobnego wpisu wymaga oczywiście Cmentarz Łyczakowski z grobami przodków. Mam też zdjęcia z różnych innych miast Zachodniej Ukrainy, gdzie ciągle zachowane są jakieś napisy w języku polskim, bądź łacińskim. Praktycznie każdej interesującej budowli, których we Lwowie są tysiące, można poświecić osobny wpis…A więc do dzieła… Wymyśliłem więc jakiś nowy temat… A teraz niespodzianka dla wytwałych czytelników Lwowskiego wątka:
 
 
P.S. Lwów widziany ponad jego dachami znajdziecie Państwo TUTAJ. Miłej zabawy!
 
 

Zobacz galerię zdjęć:

Kościół Dominikanów, epokowy projekt de Witta, syna dowódcy twierdzy kaminieckiej
Kościół Dominikanów, epokowy projekt de Witta, syna dowódcy twierdzy kaminieckiej czasy chwały...pierwsza renowacja 1757 Kościół Matki Bożej Gromnicznej Matki Bożej Gromnicznej sam ledwie widoczny napis... Poświęcone naszemu największemu matematykowi... Skład materiałów bławatnych... zaskakuje wielojęzycznosc tej reklamy...multi-qlti. Skład bławatny: Halpern i Lezgniwer Uniwersytet im. Jana Kazimierza we Lwowie, Wydział Lekarski Wydział Lekarski Uniwersytety Jana Kazimierza cd. Tu wykładał prof. Stanisław Progulski ul. Asnyka 1 - to tu był gabinet prof. Progulskiego. Z lewej widoczna tabliczka z napisem "schody" wejście od oficyny na klatkę schodową do gabinetu Szpital św. Łazarza... sam napis. Szpital znajduje się niedaleko kościoła P.W. Św. Marii Magdaleny... Teren szpitala od wewnątrz dziś...chętnie mnie tam wpuszczono, nawet bez myta...a byłem na to przygotowany... tam też są polskie napisy. Stary obelisk poświęcony mordowi Polskich Profesorów Lwowskich handel naftą był w tym miejscu zawsze popularny, a w Drohobyczu mieszkali prawdziwi nafciarze... Nafta to zycie :) nawet dziś...ceny rosną... dalej o paliwach... to była reklama stacji benzynowej, którą zapewne miał (a może dzierżawił) dealer Forda.ta reklama to RARYTAS! Teatyńska 1A Powstaniec Styczniowy, pisarz i kronikarz Jan Lamm, zmarł w 1938 Ferrum Lwów A. Kunz. Lwów 1939... ul Grodzickich jest tam gdzie byli kiedyś Jezuici...to jest na tyłach rynku a tam kiedyś można było kupić alkohole...
widoczne na powiększeniu są szczególnie napisy po lewej stronie ponad figurą. miody, starki i...wszystko na fasadzie obok figurki Matki Boskiej... słynne powidła w bramie kamienicy rynkowej a tak to wygląda z dołu Na Katedrze Łacińskiej poswiecone Naczelnikowi Resurekcji...oczywiście przegranej... aż serce staje... napis poniżej przełamanego krzyża na Łyczakowie... i...odnalezione groby przodków... nie radzę sobie z tym tekstem...rozumiem, że chodzi o to, aby wróg odszedł przed przestąpieniem progu tego domu (?)... Pomnik Jana Kilińskiego w Parku Stryjskim. Widać jeszcze litery...jak długo? Pomnik Lotników Amerykańskich 3.07.2011 Najmłodszy Kawaler V.M. - Orlę z 1918. Widok z 3.07.2011. Wacław Feliks Żmudzki, lat 16. Poległ w obronie Lwowa... Perspektywa Cmentarza Orląt z 3.07.2011
dry
O mnie dry

"Nothing in the World is so powerful as an idea. A good idea never dies and never causes changing its form of life". Frank Lloyd Wright.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (104)

Inne tematy w dziale Kultura