W sprawie Reparacji trzeba przede wszystkim zakwalifikować a potem rozdzielić opinie od faktów.
Fakty są takie:
1. Niemcy napadli zbrojnie na Polske a nie Polska na Niemcy. Tym samym napaść ta nie była czymkolwiek sprowokowana.
2. Niemcy brutalnie i z determinacją niszczyli Polskȩ (Warszawȩ i inne miasta) jak również mordowali ludność Polską, ludność cywilną.
3. Polska w wyniku wojny 1939-1945 poniosła olbrzymie straty jak rowniez w wyniku tejże wojny pozostała pod okupacją sowiecka na dalsze 50 lat. Za to odpowiedzialne są Niemcy.
4. Kraj, ofiara wojny i poszkodowany w wojnie powinien otrzymać rekompensatȩ.
5. Po wojnie Niemcy przekazali na rzecz Polski rekompensaty i zadośćuczynienia w różnej wysokości i formie ale nie wiadomo jest jak to sie ma w stosunku do poniesionych strat.
6. Rachunek strat nie byl nigdy formalnie przedstawiony Niemcom, rózne rekomsaty nie zostały zakwalifikowane jako takie i podliczone, tudzież strony nie uzgodniły co do ilości zniszczeń i należnych w związku z tym reparacji. Sprawie brakuje klarowności.
7. Sprawa reparacji była do tej pory w stanie wyciszenia, tym samym nie jest i nigdy nie byla formalnie zamknieta.
Jeśli chodzi o opinie, to mamy ich sporo, począwszy od tej, że Polsce reparacje siȩ należą, a skończywszy na tym że siȩ nie należą. Całe spectrum wiȩc szkoda czasu, “atramentu i papieru”.
To że obecnie około 30% Polaków nie popiera żądań Reparacyjnych, świadczy tylko i jedynie o tym że popiera obecne status quo i nie chce aby ta sprawȩ rozgrzebywać. Jak zwykle badania opini publicznej zawieraja pytania które nie pozwalaja na jednoznaczną konkluzjȩ. Taka otóż natura tej dziedziny "nauki".
Temat Reparacji musi być podjȩty z całą powagą , im wcześniej tym lepiej, po to żeby sprawȩ tą zakończyc raz na zawsze i przejść do porządku dziennego. Jest to proces konieczny dla zachowania dalszej dobrosąsiedkiej przyjaźni Polsko-Niemieckiej, co powinno leżeć zarowno w interesie tak Polski jak i Niemiec.
Inne tematy w dziale Polityka