Witamy. Oto nowy blog prowadzony przez raczkujących muzealników z różnych stron Krakowa. Szukając nowych miejsc, gdzie można byłoby pisać o historii Krakowa, o tym co dzieje się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, o jego nowych projektach, pomysłach, edukacji, promocji, a nade wszystko o tym co dzieje się w Domu Zwierzynieckim, nowym projekcie programowym i nowym oddziale MHK pojawiliśmy się na Salonie 24! Mamy nadzieję, że odbiór naszego bloga będzie pomyślny i życzliwy. Postaramy się nie przynudzać.
Na początek informacja o przedłużeniu wystawy Oblicza Zwierzyńca 1910-2010 - wystawy złożonej z kilku części. Znajdziecie na niej część poświęconą negocjacjom przedstawicieli krakowskiego Magistratu i gmin zwierzynieckich - Półwsia i Zwierzyńca, pierwszej gminy bardziej miejskiej, drugiej bardziej wiejskiej. Znajdziecie u nas na wystawie obraz domu przedmiejskiego - odtworzenie tego jak żyło się w takim domu 100 lat temu, oraz tego wszystkiego co narodziło się na zwierzynieckim przedmieściu, co cechowało Zwierzyniec - wielkanocny Emaus, bożonarodzeniowy zwyczaj Szopki krakowskiej wykonywanej od pokoleń przez dumną rodzinę Malików i związany z oktawą Bożego Ciała Lajkonik, lub jak kto woli Konik Zwierzyniecki, którego pochód ze Zwierzyńca do Krakowa jest fantastycznym przejawem kultywowania starej tradycji i legendy...
Wystawę przedłużono do 20 lutego 2011 r. W tym czasie trwa praca nad kolejną wystawą poświęconą historii Fabryki octu, musztardy i synapizmów Jana Lebensteina, którą rozwinęli po 1910 r. Gablenzowie. I to tej fabryce i historii rodziny Gablenzów poświęcimy najwięcej uwagi. Przybywajcie zapraszmy.
W międzyczasie trwa praca nad Dniem Drzwi Otwartych Muzeów Krakowskich (28 listopada) - hasło: PRZEDMIEŚCIA RAZEM!, szykujemy się na spotkanie edukacyjne związane z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia na przedmieściu (przedstawienie jasełkowe Malików, ubieranie choinki, ozdoby choinkowe, potrawy wigilijne...), oraz na przygotowanie Dom Edukacyjnego - miejsca, gdzie pośród przeróżnych obiektów z dawnym dekad, lat i czasu dzieciaki i młodzież będą mogli poznać uroki życia na przedmieściach Krakowa.
Szukamy istoty przedmieść Krakowa. Jesteśmy oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który ma przywrócić, pokazać, dać możliwość poznania, tego wszystkiego czym były przedmieścia Krakowa, historia ludzi i rodzin, zwyczajów, architektury, przestrzeni, tradycji - tego wszystkiego czego dzisiaj już nie ma, a o czym warto wiedzieć i pamiętać. Jesteśmy na Zwierzyńcu w domu przedmiejskim z przełomu XIX i XX w., który wybudował majster murarski Jan Florczyk.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura