doku doku
92
BLOG

VAT, PIT i CIT

doku doku Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Z podstawowej zasady Równości podmiotów wyprowadzam w tej notce zasadę równości prawa podatkowego dla każdego podmiotu. Ponieważ prawo podatkowe dzieli podmioty na dwie kategorie: osoby fizyczne i pozostałe podmioty, wielu ludziom trudno jest patrzeć na prawo podatkowe ze zrozumieniem. W moim programie prawo podatkowe jest prawem jednolitym, które ma zastosowanie dla każdego podmiotu sprawiedliwie.

1. W racjonalnym liberalizmie PIT i CIT są podatkami niemal identycznymi - różnice wynikają jedynie z samej natury podmiotów, np. dochody podmiotów niefizycznych  z natury nie mogą być prywatne (w innej notce wyjaśniłem to dokładniej - przypomnę tylko, że to co prywatne, nie może być na Rynku).

2. Prawo o VAT nie może zmuszać podatnika do płacenia dwukrotnie podatku od tego samego dochodu. Ponadto każdy podmiot ma prawo do zwrotu VAT zapłaconego przez sprzedawcę, niezależnie od tego, czy kupujący jest osobą fizyczną czy nie. Zwrotowi VAT podlegać będą tylko kwoty zapłacone w postaci VAT przez sprzedawców - nie będzie możliwe uzyskanie zwrotu VAT zanim sprzedawca go nie zapłaci - traci sens pojęcie "odliczenie VAT". Podatek CIT w tym ujęciu jest rocznym rozliczeniem wyrównującym, jak teraz PIT, a podatek VAT jest płaconą co miesiąc zaliczką na poczet CIT.

Potrącenie VAT z każdej transakcji na rynku (np. wypłaty wynagrodzenia - teraz to jest błędnie nazywane PIT) zadziała automatycznie w chwili uprawomocnienia się transakcji. Zwrot VAT nastąpi najwcześniej wtedy, gdy na Rynku stworzone zostanie powiązanie (warunek konieczny zwrotu) między obiektem pierwszej transakcji a obiektem drugiej transakcji (warunek wystarczający zwrotu), będącym obiektem złożonym (także tym samym) lub przetworzonym. Zwrot wykonywany jest automatycznie w postaci przelewu na rachunek sprzedającego drugiej transakcji.

doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka