W najnowszym SN mamy opis pierwszych badań pokazujących, jak zwierzęta przystosowują się do coraz wyższych temperatur. Są to badania dość nowe, więc nie jest ich wiele i nie można jeszcze ich uogólniać, ale kilka gatunków ssaków zostało przebadanych, np. pekari, mrówkojady, gepardy... Pekari dają nam dobre wskazówki:
Dawniej pekari były po prostu zwierzętami dziennymi, ale teraz stały się elastyczne. Najpierw przeniosły swoją aktywność na wczesne godziny ranne, a w najgorętsze lata stają się zwierzętami nocnymi. Naukowcy nie są jeszcze pewni, czy selekcja naturalna wspiera takie wybory, gdyż jak twierdzą: "Przyjęcie nocnego trybu życia może się wiązać ze znacznymi zagrożeniami - nocne drapieżniki (...)" i dalej: "problemy z dostrzeżeniem pożywienia w warunkach nocnych".
Jak widać, nie jest to jeszcze nauka na jakimś powalającym poziomie, ale warto pamiętać, że nasz gatunek jest wyjątkowo elastyczny - możemy pracować tak samo dobrze w dzień i w nocy, rano i wieczorem. Możemy pracować w godzinach np. dniówka: 9-13 i 17-21 (w czasie letnim 10-14 i 18-22). Dniówka optymalna (wg czasu strefowego): 1-9. Jeżeli nadal będziemy obżerać się mięsem, to zmiany są nieuchronne
Inne tematy w dziale Gospodarka