doku doku
114
BLOG

Nowy rodzaj cywilizacji

doku doku Technologie Obserwuj notkę 3

Uświadomiłem sobie, że żyjemy w szczęśliwych czasach, bo na naszych oczach rodzi się nowy typ cywilizacji. Zanim jednak go opiszę, muszę tytułem wstępu, opisać kontekst - co mam na myśli mówiąc o nowym typie cywilizacji. Ile jest typów cywilizacji i czym się one różnią - to pokaże, jak szeroko rozumiem to pojęcie i jak mało typów rozróżniam:

1. Typ cywilizacji zbieracko-łowieckiej wyróżnia się tym, że ludzie zbierają żywność rosnącą dziko i  czasem polują na dzikie zwierzęta. W ramach tego typu można wyróżnić dwa podtypy: wędrowni zbieracze-łowcy nie mają domu ani twojego terytorium - wędrują tam, gdzie mają nadzieję znaleźć więcej pożywienia. Różne grupy zbieraczy-łowców omijają się, unikają walki i często wymieniają się członkami, najczęściej z powodu wewnętrznych konfliktów.

2. Drugi podtyp najlepiej oddaje określenie "zbieracze-rybacy". Grupy te zajmują określone terytorium obfitujące z bujną przyrodę i obfitość ryb. Grupy te zajmują najlepsze terytoria i bronią ich przed obcymi. W takich grupach pojawiło się pierwotne ogrodnictwo - ludzie ci nauczyli się "pomagać" przyrodzie na swoim terenie, aby wytwarzała więcej jadalnych roślin i mniej niejadalnych.

3. Trzeci typ to "ludzie morza" - to pierwsza cywilizacja w wąskim znaczeniu tego słowa. Narodziła się na wschodnich wybrzeżach Afryki, czyli wybrzeżach Oceanu Indyjskiego. Ponad 100 tysięcy lat temu pierwsi żeglarze zaczęli stopniowo kolonizować południowe wybrzeża Azji, Archipelag Malajski, Indochiny, wschodnie wybrzeża Azji, Japonię, wyspy Pacyfiku i Australię. 20 tysięcy lat temu żeglarze z północno-wschodniej Azji zaczęli kolonizować Amerykę.

4. Czwarty typ to rolnicy i hodowcy zwierząt. Udomowienie roślin i zwierząt było naturalną konsekwencją życia osiadłego. Ten typ cywilizacji znamy wszyscy, więc nie muszę go opisywać. Wspomnę jedynie o tym, że żeglarze tez byli cywilizacją typu osiadłego. Żeglarze musieli mieć porty i stabilne źródła słodkiej wody, zasiedlali więc ujścia rzek. Nie wiadomo, czy to oni wynaleźli rolnictwo, kiedy kolonizowali kolejne obszary idąc w górę rzek, czy może rolnictwo wynaleźli zbieracze-rybacy zamieszkujący brzegi jezior i rzek.

5. Cywilizacja mleka i krwi, to ludzie przemieszczający się wraz ze stadami oswojonych (ale dzikich - nieudomowionych) zwierząt. To ludzie żyjący w symbiozie ze "swoimi" zwierzętami - symbiozie przypominającej czasem pasożytnictwo.

6. Cywilizacja wielkiego stepu, oparta na udomowieniu konia, narodziła się kilka tysięcy lat temu. Ten typ też znamy doskonale.

I to już koniec wstępu...

7. Ostatni (jak na razie) typ cywilizacji - najnowszy - narodził się w XXI w. Opiera się na tworzeniu nowych ekosystemów, przypominających naturalne, ale składających się wyłącznie z roślin jadalnych, o dużej różnorodności gatunkowej, a więc niewymagających nawożenia, pielenia, zwalczania szkodników..., ale wymagających ciągłych innowacji w dziedzinie nowych kombinacji gatunków. W tej nowej cywilizacji ogrodnicy pracują razem z naukowcami od genetyki i ekologii. Nowa dyscyplina nauki, powstała na użytek budowy tej cywilizacji, nazywa się "agroekologią". 

doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Technologie