Rok 1242. Nowogród jest u szczytu potęgi. Rusini właśnie pokonali Szwecję, Zakon i Litwę. Ostatnia przegrana Rusinów miała miejsce niemal 20 lat wcześniej – w roku 1223 - gdzieś daleko na Morzem Czarnym próbowali powstrzymać Mongołów przed opanowaniem Rusi Kijowskiej, która od wieków była związana z Rusią Nowogrodzką poprzez słynny Szlak Bursztynowy zwany też Szlakiem od Waregów do Greków – źródło potęgi i bogactwa Nowogrodu.
Dobrze jest też rozumieć specyfikę cywilizacji koczowników, opartą na transporcie konnym. Doskonale wyjaśnia to Lewis Dartnell w książce „Początki”. Cywilizacja mongolska mogła rozwijać się tylko wokół szlaków komunikacyjnych po których mogły swobodnie poruszać się konie. Europa byłą dla Mongołów innym światem – zupełnie obcym środowiskiem lasów i bagien. Tylko na Węgrzech Mongołowie znaleźli step, który mógłby się nadawać, ale niestety był oddzielony od ruskich stepów szeroką przeszkodą gęsto zalesionych Karpat. Ostatecznie Mongołowie zrezygnowali z włączenia go do swojego imperium.
W roku 1242 ostatecznie sytuacja ustabilizowała się na zachodnich i północnych krańcach Imperium. Mongołowie nie byli zainteresowani dalszą ekspansją na dziki zachód ani na mroźną północ. Polska, Litwa i Nowogród były bezpieczne, chociaż o tym nie wiedziały. Paraliżował je strach przed niemożliwymi do pokonania wojskami obcych, wyposażonymi w nieznane technologie, doskonale wyszkolonymi i zorganizowanymi, stosującymi zaskakujące manewry taktyczne. Nawet potężne, zwycięskie imperium hiperborejskie Nowogrodu czuło się zagrożone i płaciło Mongołom daniny. Stopniowo jednak, z roku na rok Nowogród zaczynał dostrzegać brak zainteresowania Mongołów krajami zachodu i północy... aż wreszcie przestał płacić daniny.
W tym okresie na scenę wkracza nowy gracz – niedawno powstałe Księstwo Moskiewskie – kraj oderwany przez imperialną politykę Mongołów od Wielkiego Księstwa Włodzimierskiego. W 1257 roku Moskale dokonali wspólnie z Mongołami najazdu na Nowogród. Armią Moskali dowodził książę nowogrodzki Aleksander Newski – ten sam, który 15 lat wcześniej dowodził wojskami nowogrodzkimi, które pokonały Szwedów. Litwinów i Niemców. Dlaczego władca kraju, który sprawił, że jego ojczyzna stała się potęgą, postanowił zniszczyć swoją ojczyznę i podporządkować ją Moskalom?
Od tego czasu Moskale konsekwentnie przy każdej okazji napadali na Nowogród i mordowali Nowogrodzian, osłabiając swojego głównego konkurenta do panowania nad Rusią. Tymczasem władza Mongołów na ziemiach ruskich się skończyła w wyniku różnych skomplikowanych procesów wynikających z przyjęcia przez Mongołów nowej religii – islamu. Jak wszystkie państwa islamskie, także państwa mongolskie i tureckie z wieku na wiek stawały się coraz słabsze. Jednak Moskale skupiali się nadal głównie na Nowogrodzie, aż w 1570 roku dokonali ostatecznego ludobójstwa Rusinów Nowogrodzkich, praktycznie wymazując ten naród z powierzchni Ziemi. Imperium Zła było gotowe, aby ruszyć na podbój świata. Następnym celem Moskali miała być Ruś Kijowska - odwieczny sojusznik Rusi Nowogrodzkiej - ostatnia przeszkoda stojąca na drodze Moskali w ekspansji na świat. W tym celu trzeba było pokonać Litwę i Polskę. Z czasem Moskale zrozumieli, że nie uda im się wymordować wszystkich Rusinów, tak jak udało się to z Nowogrodzianami...ale to już zupełnie inna historia, która wiemy, jak się zakończyła – w latach 30-tych XX w. Moskale jednak spróbowali wymordować Ukraińców – zagłodzić cały naród na śmierć podczas kilku srogich zim. Udało im się zagłodzić na śmierć około 10 milionów Ukraińców – stanowczo za mało, żeby ich zniszczyć, jako naród.
Komentarze
Pokaż komentarze (12)