Opinia Polaków o Trybunale Konstytucyjnym znacznie się pogorszyła. O to pogorszenie trudno obwinić jedynie PiS. Bowiem, gdy PiS rządziło w latach 2005-2007 i zwalczało Trybunał, to opinia Polaków o Trybunale się znacznie poprawiła, wbrew usiłowaniom PiS. Tym razem, od czasu ponownego objęcia władzy przez PiS opinia Polaków o Trybunale pogarsza się, ale co ważne, pogarszać się zaczęła zanim PiS objął władzę:
![Trybunał w coraz mniejszym poważaniu Polaków](http://www.dobrowol.org/drobiazgi/ekonomiapolityczna020.jpg)
Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016
Wcześniejsze działania PiS przeciw Trybunałowi nie przekonały nas. A obecne owszem trafiają w zapotrzebowania Polaków. Szukając wytłumaczenia możemy spojrzeć w opinie o Trybunale wśród poszczególnych elektoratów:
![Trybunał w coraz mniejszym poważaniu Polaków](http://www.dobrowol.org/drobiazgi/ekonomiapolityczna021.jpg)
Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016
Najciekawsze, wnioski z tych danych to, że:
– sympatycy PiS są podzieleni w ocenie Trybunału, prawie tyle samo jest dobrej, co złej opinii, przy dość wysokim poziomie braku opinii,
– elektorat Kukiz ma opinię wybitnie negatywną, a elektorat PO bardzo pozytywną
– jeszcze większym zaskoczeniem jest elektorat Nowoczesnej, który bardzo podobnie do elektoratu PiS jest za i przeciw Trybunałowi w podobnej mierze, co kontrastuje z bardzo pozytywnym wobec Trybunału stanowiskiem posłów Nowoczesnej.
Różnice te ilustruje wykres poniżej przedstawiajacy opinie dobre pomniejszone o opinie złe w rozbiciu na elekoraty poszczególnych partii:
![Trybunał w coraz mniejszym poważaniu Polaków](http://www.dobrowol.org/drobiazgi/ekonomiapolityczna022.jpg)
Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016
Wyborcy Kukiz nie poważają Trybunału i chcą zmian. Wyborcy PO chcą, żeby było jak przedtem i pokładają nadzieje w Trybunale. Najciekawszy przypadek stanowią wyborcy PiS i Nowoczesnej. Niby tacy odmienni, a jednak bardzo podobni w swym stosunku do Trybunału.
Można spekulować, że niespodziewanie wysoka ocena Trybunału wśród wyborców PiS wynika z ich przywiązania do trwałości i powagi instytucji państwowych. A niespodziewania niska ocena Trybunału wśród wyborców Nowoczesnej wynika z tego, że w odróżnieniu od wyborców PO widzą potrzebę istotnych zmian oraz odejścia od polityki ciepłej wody.
Jeśli zrobić to założenie, że negatywny stosunek do Trybunału jest w dużej mierze tożsamy z kwestionowaniem status quo, to najbardziej potrzebę zmian sygnalizują potencjalni wyborcy Kukiz, Nowoczesnej oraz PiS. O ile politycy Kukiz i PiS odpowiadają na to zapotrzebowanie. To politycy Nowoczesnej lawirują pomiędzy pochwała status quo oraz potrzebą zmiany.
Niebawem będę miał kolejne badania CBOS na temat naszych opinii o Trybunale. Wtedy napisze coś więcej…