Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
614
BLOG

Osobista potrzeba prywatności nie przeważa nad publiczną potrzebą jawności

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Przyjaciele umawiają się na inwestycję. Inwestycja nie wychodzi jak planowano. Przyjaciele, którzy zainwestowali, żądają zwrotu pieniędzy od przyjaciela, który je pozyskał. Przyjaciel, który pozyskał pieniądze odmawia. Pozywają się do sądu. Potem dogadują. Proszą sąd o wyłączenie jawności dokumentów, bo dostęp do nich narusza ich prywatność. Sąd odpowiada: nie.

Uzasadnia to m.in. tym cytatem z ustanowionej linii orzeczniczej:

„Publiczny dostęp do dokumentów sądowych służy promowaniu zaufania o procesu wymierzania sprawiedliwości, ograniczeni nadużyć sądowniczych oraz wyposaża obywateli w bardziej pełne zrozumienie systemu wymiaru sprawiedliwości, w tym daje lepszy wgląd w sprawiedliwość tego systemu.”

I by nie było wątpliwości dodaje na koniec:

Strony uważają, że sprawa nie jest ważna dla interesu publicznego, ale nie to jest przedmiotem oceny. Obywatele mają prawo dostępu do dokumentów sądowych. Strony nie udowodniły, że ujawnienie dokumentów ze sprawy spowoduje straty, które uzasadniają wyłączenie ich jawności w całości lub części. Osobista potrzeba prywatności nie przeważa nad publiczną potrzebą jawności. Wniosek o wyłączenia jawności odrzucam.

Niestety wszystko w USA:

image

Powyższe dedykuje koleżankom i kolegom, którzy twierdzą, iż jawność orzeczeń i ich uzasadnień to naruszenie prawa do prywatności, zagrożenie dla przedsiębiorców itp.


W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka