Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
1964
BLOG

Przemoc nie jest odpowiedzią na złe słowa

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 81

Przemoc nie jest odpowiedzią na złe słowa. Życie w wolnym społeczeństwie to życie w dyskomforcie kontaktu z wypowiedziami, które nam się nie podobają. Szukanie komfortu w zakazach wypowiedzi wywołujących dyskomfort pozbawia nas wolności. Zaprzęgamy do walki o słowa aparat przemocy państwa. Zaczynamy walczyć o narzucenie swoich poglądów oraz bronić się przed ich narzuceniem.

Jeśli chcemy być wolni, a nie mamy chęci dyskutować to zamiast przemocy potrzebujemy tolerancji. Tolerancja nie znaczy akceptacji. Znaczy, że nie używamy przemocy, by z obiegu publicznego usuwać niemiłe nam poglądy. 

Wypowiedzią nie jest natomiast: 

– Wyciąganie człowieka z samochodu.

– Pobicie.

– Przebicie opon.

– Kradzież tablicy rejestracyjnej.

– Pomalowanie cudzego samochodu farbą.

To przemoc.

Hasła, którymi był oklejony samochód, czy hasła wypowiadane z głośników na samochodzie to wypowiedzi. Wypowiedzi nie usprawiedliwiają przemocy wobec osób poruszających się samochodem.

To, że człowiek, który napadł na współobywateli z furgonetki również był niepotrzebnie zatrzymany przez policję za wieszanie flag na pomnikach nie czyni go niewinnym pobicia.

Owszem areszty w Polsce są nadużywane. Mnie tez to wkurza. Nadużywanie aresztów można kontestować. Na przykład w sądzie, w polityce, w publicystyce, itp. Ale utrudnianie aresztowania jest przestępstwem.

Pół biedy, gdy przestępstwa i przemoc normalizują lewicowi aktywiści. Prowokowanie policji do przemocy, a potem budzenie współczucia jest starym sposobem zdobywania poparcia politycznego. Gorzej, gdy sędzia Przemysław Wasilewski z wyżyn sprawowanego urzędu legalizuje przemoc i narzuca nam obywatelom swój światopogląd.

Sędzia Wasilewski uniewinnił osoby blokujące marsz w Hajnówce. Istotą blokady jest przemoc. Blokując fizycznie pozbawiasz innych możliwości wolnego maszerowania.

Owszem Romuald Rajs „Bury” był przestępcą wojennym. Był też bohaterem. Taką mamy historię. Ciekawą! Każdy w ramach wolności słowa może czcić lub potępiać „Burego”. Ale blokowanie marszu wypowiadających się pozytywnie o Burym jest przemocą.

To, że sędzia Przemysław Wasilewski używa władzy, by ochronić przemoc z jednego wektora ideologicznego jest nadużyciem władzy. Nadużyciem, za które powinniśmy móc go pozbawić władzy nad nami.

Od usunięcia sędziego Wasilewskiego z urzędu jeszcze lepsze będzie wykreślenie z naszego prawa przepisów ograniczających wolność wypowiedzi.

Z kodeksu karnego dla naszego bezpieczeństwa usunąć należy:

Art 133 zniewaga Narodu lub Rzeczypospolitej

Art 135 zniewaga prezydenta

Art 136 par 4 zniewaga przedstawiciela obcego państwa

Art 137 zniewaga godła, flag, chorągwi lub innego znaku państwowego

Art 196 zniewaga uczuć religijnych

Art 212 pomówienie

Artykuł 216 zniewaga.

Art 226 zniewaga lub poniżenie konstytucyjnego organu

Art 256 propagowanie faszyzmu lub komunizmu

A z kodeksu wykroczeń:

Artykuł 49 demonstracyjnie lekceważenie Narodu Polskiego, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnych organów oraz naruszanie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (81)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo