Największe europejskie wydawnictwo Axel Springer chce, by wiele czynności, które dotychczas wykonywali ludzie, teraz było wykonywanych przez sztuczną inteligencję (AI). Springer ogłosił, że „niestety będzie musiał rozstać się z niektórymi pracownikami, którzy zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję i/lub procesy w świecie cyfrowym". Dotyczy to m.in. kierowników redakcji, redaktorów stron, korektorów, sekretarek i fotoedytorów.
Zapowiadane redukcje zatrudnienia w koncernie Springera, do którego należą między innymi tytuły „Bild” i „Die Welt”, podsycają obawy, że sztuczna inteligencja wstrząśnie branżą medialną na całym świecie. Chatboty, takie jak ChatGPT, mogą być w przyszłości wykorzystywane do pisania informacji, co sprawi, że ludzie w tej branży mogą stać się zbędni.
GPT-3 to złote dziecko rewolucji technologicznej. Wykorzystujący elementy sztucznej inteligencji i technologię tzw. deep learningu (ang. głębokiego uczenia) program jest w stanie nie tylko tworzyć gramatycznie poprawne konstrukcje językowe, ale także, co najistotniejsze, nadać im sens, również za pomocą przenośni czy porównań.
Dlatego potrafi on nie tylko pisać poprawne, abstrakcyjne artykuły prasowe, ale i tworzyć streszczenia książek czy graficzne podsumowania filmów za pomocą emoji, uniwersalnych hieroglifów doby internetu. Ryan North, kanadyjski programista i pisarz, zaprzągł GPT-3 do jeszcze bardziej złożonego eksperymentu. Kazał mu bowiem „obejrzeć” wszystkie dziewięć sezonów komediowego serialu „Kroniki Seinfelda” (czyli po prostu wprowadził treść scenariusza każdego odcinka do bazy danych, z której korzysta generator) i na tej podstawie stworzyć kolejne sceny.
Alex Irpan, inżynier z departamentu robotyki Google’a i ekspert w zakresie sztucznej inteligencji, jest zdania, że GPT-3 znacznie przybliża nas do Świętego Graala rewolucji technologicznej, czyli AGI (ang. Artificial General Intelligence) – tzw. silnej sztucznej inteligencji, zdolnej pracować na równi z człowiekiem lub lepiej od niego w co najmniej 95% gospodarczo ważnych dziedzin. Na swoim blogu Sorta Insightful napisał, że GPT-3 zmusił go do rewizji prognoz na temat szans na pojawienie się AGI.
GPT-3 to największa sieć neuronowa kiedykolwiek „wytrenowana” przez człowieka. Jej twórca, firma OpenAI, „nakarmiła” swój program największą ilością danych w historii. Stało się tak, gdyż generator po prostu przeczytał dosłownie cały internet. W ten sposób niejako wszedł w interakcję z całością ludzkiej działalności w sieci, a przez to – również ze spektrum emocji, które ludzie manifestują w internecie.
Obecna wersja GPT-4 kosztuje zaledwie 20 dolarów miesięcznie - to ogromne oszczędności dla właściciela Salonu 24 . Wielu użytkowników tego portalu jest zmęczona historiami tworzonymi przez dziennikarzy . Są niskiej jakości , pisane z błędami ortograficznymi i nadmiernym usuwaniem komentarzy tworzonych przez użytkowników Salonu 24 . Ludzie chcą usłyszeć, zobaczyć i przeczytać historie opowiedziane przez AI które jest bardziej obiektywne niż piszący tu ludzie z redakcji.
Słucham Zenka Martyniuka i Marylki Rodowicz więc wiem co to porządna muzyka.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie