Ideałem właściwego zarządzania państwem jest mądry król. To na nim ciąży odpowiedzialność władzy przed społeczeństwem. Mądra władza znajdzie sposób na zapewnienie bytu całej społeczności. Zła władza zgarnie wszystko, a jej sposób zarządzania doprowadzi do zguby całego narodu.
Nasuwa się pytanie, kiedy władca jest mądry - czy wtedy, kiedy tworzy ogromny skarbiec z dobrami na tzw. "czarną godzinę", czy też władca dbający o społeczeństwo, które będzie miało środki na pokonanie problemów we własnym zakresie. Wtedy królewski skarbiec byłby formą doraźnego wsparcia potrzebujących...
Zarządzanie i prezenty dla świętego Mikołaja to zadanie dla polityków. I magia władzy...
Hojność *
Skarb miał być pilnie strzeżony. Mądry Władca zgromadził go, oszczędzając przez wiele lat na dworskich wydatkach, a następnie umieścił w najgłębszej piwnicy swego pałacu, wejście do niej zamknął na trzy solidne zamki, a klucze od nich ukrył w specjalnie przygotowanej skrytce we własnej komnacie. Skarb był przeznaczony na to, aby w razie klęski głodu zakupić za niego żywność w zamorskich krajach i ocalić w ten sposób mieszkańców Królestwa. Jednakże poddani Mądrego Władcy miewali finansowe tarapaty, a ponieważ wiedzieli, że ich król jest mądry i dobry, chętnie przychodzili do niego po wsparcie nie tylko duchowe.
Pierwszemu odmówił stanowczo: „Skarb jest przeznaczony na ratunek dla całego ludu w naprawdę czarnej godzinie i nie można trwonić go teraz” – powiedział poddanemu, który skarżył się, że nie ma za co wyremontować sobie domu, a dach mu coraz mocniej przecieka i we wszystkich izbach zbiera się woda.
Przy drugim zastanawiał się długo, bo ten miał chore dziecko i potrzebował dużo pieniędzy na lekarza i lekarstwa, ale nie uległ. Gdy jednak zjawił się następny i poskarżył się, że ma bardzo duży dług u pewnego lichwiarza, który może odebrać mu dom i cały dobytek, a wtedy będzie zmuszony mieszkać ze swoją rodziną pod gołym niebem, zrobiło mu się go bardzo żal. „Jedna sakiewka nie przyniesie uszczerbku w wielkim skarbie. I tak starczy na zakup żywności dla wszystkich, a poza tym nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie groziła nam klęska głodu” – pomyślał i otworzył zamki skarbca.
Wkrótce dowiedział się o tym poddany z przeciekającym dachem i ten z chorym dzieckiem. „To taki jesteś! Nam odmówiłeś, a tamtemu dałeś pieniądze, chociaż on sam jest sobie winien, że się tak zadłużył” – powiedzieli z wyrzutem. Cóż było robić? Klucze od skarbca ponownie zazgrzytały w zamkach, a wielki skarb uszczuplił się o kolejne dwie sakiewki.
Teraz nie miał już wyjścia. Nie chciał być posądzony o to, że jednych poddanych traktuje lepiej, a innych gorzej. Dawał wszystkim: chorym, ułomnym, bezdomnym, a także zwykłym naciągaczom, których pomimo swej mądrości nie zawsze potrafił odróżnić od rzeczywiście potrzebujących. Słowem, każdemu, kto tylko go poprosił.
Klęska głodu nadeszła zupełnie niespodziewanie. Z południa powiało gorące, suche powietrze, przez cały rok nie spadła ani kropla deszczu, zboże i wszystkie jarzyny na polach zmarniały, powysychały studnie. Mądry Władca postanowił otworzyć skarbiec i zorganizować wyprawę do zamorskich krajów, aby zakupić żywność dla całego Królestwa. Okazało się jednak, że skarbiec jest niemal zupełnie pusty. Zostało w nim zaledwie kilka sakiewek z monetami, których nie wystarczyłoby nawet na wyżywienie królewskiej rodziny, a co dopiero całego licznego ludu.
Głód zaczął zbierać śmiertelne żniwo. Umierali poddani, którzy wcześniej przychodzili do Mądrego Władcy po wsparcie. Umierali ci, co nigdy go o nic nie prosili, umarł z głodu także sam Mądry Władca. Zabiła go własna hojność.
*) Andrzej Liczmonik,
Cnoty i grzechy , 2016, fragment książki za zgodą i na prośbę Autora.
Inne artykuły Andrzeja Liczmonika:
https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/893864,andrzej-liczmonik-utwory-wybrane
Istnieje możliwość nabycia książek A. Liczmonika, zamówienia:
studioinspiracje(at)interia.pl
-------------------------------------------------------------------------------
Jeżeli masz własne teksty i chciałbyś je opublikować, to nic trudnego. Wystarczy zgłosić taką potrzebę, a ja zajmę się kompleksowym opracowaniem przygotowanego tekstu do druku.
studioinspiracje(at)interia.pl
Inne tematy w dziale Polityka