Wojtek Wojtek
250
BLOG

Odsłonięcie pomnika Prezydenta

Wojtek Wojtek Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

W dniu 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej kadencji 2005-2019, tragicznie przerwanej w dniu 10 kwietnia 2010 roku.


W związku z tym organizatorzy zapraszają do udziału w uroczystościach zgodnie z programem prezentowanym na witrynach internetowych.

Myślę, że warto jest przypomnieć sobie historię prezydentury w Polsce, którą opracowali członkowie Rady Regencyjnej zgodnie ze złożoną w październiku 1918 roku deklaracją niepodległości Polski.


image

Czonkowie Rady Regencyjnej: Józef Ostrowski, kardynał Aleksander Kakowski i Zdzisław książę Lubomirski, foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/19/Regency_Council.jpg/150px-Regency_Council.jpg

W ciągu miesiąca przedstawiono propozycję objęcia władzy nad całym wojskiem tworzonego państwa Józefowi Piłsudskiemu, jako Naczelnemu Wodzowi, co miało miejsce w dniu 11 listopada 1918 roku. Trzy dni później, w dniu 14 listopada 1918 roku Rada Regencyjna uznała wypełnienie swej dziejowej misji i przekazała pełnię władzy na ręce Józefa Piłsudskiego i rozwiązała się.

Józef Piłsudski przyjął tytuł Tymczasowego Naczelnika Państwa (do 20 lutego 1919 r.) i wykonywał obowiązki jako Naczelnik Państwa z chwilą przyjęcia rzez Sejm Ustawodawczy jego kandydatury w dniu 20 II 1919. W tym dniu Józef Piłsudski przekazał swoje kompetencje władzy Sejmowi. Urząd Naczelnika Państwa sprawował do grudnia 1922 roku, kiedy to powołano Gabriela Narutowicza jako prezydenta państwa.

image

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/56,35063,22815066,gabriel-narutowicz-konsultantem,,4.html?disableRedirects=true

Gabriel Narutowicz, w odniesieniu do wielu polityków współczesnej "opozycji", nie był człowiekiem "znikąd". Pochodził z ziemiańskiej rodziny o tradycjach narodowych, z ogromnym udziałem w powstaniach przeciwko zaborcom.

Był studentem Wydziału Matematyczno-Fizycznego w Petersburgu, po czym z przyczyn zdrowotnych przeniósł się do Szwajcarii. Tam ukończył politechnikę w Zurychu. Z uwagi na przekonania polityczne i niepodległościowe, nie mógł wrócić w rodzinne strony z uwagi na wyrok śmierci, jaki wydały na niego władze carskie.

Uzyskał obywatelstwo szwajcarskie i pracował jako inżynier oraz konstruktor. Pierwszym zawodowym sukcesem była praca przy budowie kolei żelaznej. Równocześnie też uzyskiwał nagrody za swoje prace konstrukcyjne (Paryż 1896). Był pionierem elektryfikacji Szwajcarii i budowniczym elektrowni wodnych. Nie tylko Szwajcarii, ale też Francji, Włoch, Hiszpanii...

We wrześniu 1919 roku został zaproszony do Polski, aby tworzyć zręby nowego, odbudowującego się państwa. Również i tutaj znajdziemy materialne dowody jego inżynierskiego kunsztu. Ukoronowaniem jego zaangażowania się w odbudowę Polski po okresie zaborów, było powołanie go na urząd prezydenta państwa, na pierwszego prezydenta Polski.

Więcej na temat historii prezydentury w Polsce można doczytać tutaj:

https://www.salon24.pl/u/dobrezycie/907484,pomnik-prezydenta


image

Gabriel Narutowicz i Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Narutowicz#/media/File:Narutowicz_Pi%C5%82sudski_1922.jpg



Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Kultura