W dniu dzisiejszym miały miejsce dwa bardzo ważne wydarzenia. Pierwsze - to rozpatrzenie wniosku PO z propozycją powierzenia funkcji prezesa rady ministrów Grzegorzowi Schetynie. W tym wniosku poddanym pod głosowanie wątpliwą rolę odegrało stowarzyszenie Kukiz'15 poprzez wstrzymanie się od głosu.
Stowarzyszenie to powinno bardzo zdecydowanie zabiegać o poparcie większości parlamentarnej, aby doprowadzić do wdrożenia programu społecznej dyskusji na temat ordynacji wyborczej. Tu akurat ma miejsce dyskusja nad taką ordynacją dla samorządów. Potocznie mówi się o likwidacji JOW w samorządach.
Zdaniem wielkiego propagatora idei JOW w Polsce - ś.p. Jerzego Przystawy [ https://www.salon24.pl/u/jerzyprzystawa/445873,pawel-kukiz-zmielony-i-zbuntowany ] - idea JOW miałaby dotyczyć organu ustawodawczego, jej zasady mogłyby być wzorcem dla ordynacji wyborczej dla sejmu oraz dla samorządów. W tej sytuacji decyzja sejmu w sprawie zupełnie odmiennych zasad wyborów samorządowych ma swoje uzasadnienie.
Wnioski mogą być bardzo ważne przy modyfikacji ordynacji wyborczej do sejmu.
W tym miejscu chciałbym wrócić uwagę na różnicę między pojęciami "władzy społecznej" oraz "władzy politycznej".
W normalnie funkcjonującym kraju oba pojęcia powinny być tożsame. Jednak w przypadku polskiej demokracji ma znaczenie możliwość wpływu na zarządzanie państwem przez nieformalne grupy, niekoniecznie działające w sposób jawny:
Panowanie społeczne to możliwość stałego wywierania wpływu, mniej lub bardziej skutecznego, na państwo, gospodarkę, a pośrednio i na społeczeństwo, a więc jest to również możliwość wywierania, mniej lub bardziej skutecznego, wpływu na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, o medialnej nie wspominając.
/.../
Dla nich pan Tusk jest tylko kukiełką, a te osoby dbają o to, żeby być w cieniu. To znaczy funkcjonować w życiu publicznym, ale jako właściciele firm, przedsiębiorcy, nie starają się być na świeczniku.
Ci główni gracze są zawsze w cieniu.
za:
http://jow.pl/kod-a-jow/
Drugim bardzo ważnym wydarzeniem na polskiej scenie politycznej było ogłoszenie o złożeniu dymisji z urzędu Beaty Szydło. Rząd Beaty Szydło był wielokrotnie atakowany za wszystkie niedoskonałości Platformy Obywatelskiej przypisane urzędującej większości parlamentarnej Prawa i Sprawiedliwości.
W takim ujęciu zagadnienia należy uznać, że działania KOD znalazły skuteczne rozwiązanie próby powrotu PO do zarządzania państwem.
Czy rzeczywiście jest to skuteczne zwycięstwo KOD ?
Inne tematy w dziale Polityka