Polskie prawodawstwo przewiduje sytuację, w której sędzia swoją decyzją może wyłączyć się z uczestniczenia w rozpatrywaniu sprawy. I będzie to działanie w pełni skuteczne, niewymagające żadnego działania "z urzędu".
W jakich przypadkach sędzia powinien wyłączyć się z uczestniczenia w sprawie ? Idea jest prosta. Jeżeli wpłynie do właściwego sądu wniosek o rozpoznanie, administracja sądu przypisuje tę sprawę do rozpoznania sędziemu, który akurat może taką sprawę niezwłocznie przyjąć.
Pierwszy etap - to zapoznanie się sędziego z wnioskiem. I to jest ten moment, w którym sędzia może dokonać oceny - czy zna okoliczności samej sprawy i ocenia - czy aby nie jest jej uczestnikiem... Aby nikt nie podważył wyroku wydanego w imieniu prawa, musi podjąć decyzję, czy jego powiązania ze sprawą mogą być uznane za "stronnicze orzeczenie".
W przypadku, gdy wniosek dotyczy wskazania sędziego jako strony konfliktu - sędzia, któremu sprawa została powierzona - zwraca się do przewodniczącego sądu o wyłączenie go z prowadzenia tej sprawy...
https://www.youtube.com/watch?v=dPDzCPNis3I
Inne tematy w dziale Polityka