Wojtek Wojtek
151
BLOG

dlaczego Rafał Trzaskowski zakazuje Marszu Niepodległości ?

Wojtek Wojtek Polityka Obserwuj notkę 4

Marsz Niepodległości, obchodzony w dniu 11 listopada, jest wielkim problemem politycznym.Chodzi o genezę terminu - w którym Polska odzyskała niezależność po rozbiorach. Gdy w 1914 roku doszło do wojny między państwami zaborczymi, Polacy byli już zorganizowani w walce o odzyskanie niepodległości. Jednym z wielu autorytetów tej walki był Józef Piłsudski. Gdy doszło do utworzenia polskich oddziałów pod jego dowództwem - nastąpiła pewna konsternacja.

Niemcy oczekiwali, że Józef Piłsudski stanie na czele polskich legionów - i złoży przysięgę na wierność państwu niemieckiemu. Tymczasem Józef Piłsudski, początkowo zdecydowany na takie działanie - nagle odmówił złożenia takiej przysięgi...

Żołnierze legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego zostali zwolnieni ze służby. Polacy z zaborów Austriackiego i rosyjskiego zostali odesłani do swoich rodzinnych domów poza zaborem pruskim, natomiast Polacy pochodzący z zaboru pruskiego po zwolnieniu ze służby zostali aresztowani przez władze niemieckie. Józef Piłsudski został oskarżony o zdradę i uwięziony w twierdzy magdeburskiej w 2017 roku.

Jednak dalszy bieg wydarzeń nie pozwolił na kontynuowanie sankcji wobec niego. Nastroje rewolucyjne pojawiły się także na terenie Niemiec. Ostatecznie władze pruskie uznały, że najmądrzejszym rozwiązaniem będzie uwolnienie Józefa Piłsudskiego z niemieckiego więzienia. W dniu 10 listopada 1918 roku - potajemnie przewiezionego - dostawiono na dworcu w Warszawie.

Następnego dnia Rada Regencyjna powierzyła mu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podlegającym jej Wojskiem Polskim, a 12 listopada 1918 roku powierzono mu misję utworzenia rządu narodowego.

Józef Piłsudski miał ogromny autorytet wśród żołnierzy, dlatego jego przywództwa nikt nie kwestionował. Proces tworzenia nowego, suwerennego państwa nie był prosty a rozpoczął się w grudniu 1918 roku Powstaniem Wielkopolskim. Jego działania wzbudzały wielkie kontrowersje, jednak podejmowane decyzje ostatecznie doprowadziły do utworzenia nowego państwa mimo wojny w 1920 roku z Rosją bolszewicką zakończona zwycięstwem.

Tworzenie administracji państwowej nie było łatwe. Ostatecznie zakończyło się sukcesem. W latach 30. XX wieku  święto odzyskania niepodległości było obchodzone w postaci wojskowych defilad w najbliższą niedzielę po dniu 11 listopada. Dopiero w kwietniu 1937 roku przyjęto ustawę - która stanowiła, że dzień święta Niepodległości będzie obchodzony w dniu 11 listopada.

Po raz pierwszy ten dzień obchodzono w 1937 roku, od 1939 roku obchodzenie święta Niepodległości ze względów oczywistych było zakazane.  Po roku 1945 władze komunistyczne zniosły święto Niepodległości w dniu 11 listopada. W zamian nadano odświętny wymiar uroczystościom rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN w dniu 22 lipca... Dopiero protesty społeczne i robotnicze w 1980 roku przywróciły pamięć Święta Niepodległości obchodzonego w dniu 11 listopada.


Dlaczego Rafał Trzaskowski zakazuje uroczystego przemarszu w dniu 11 listopada ?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta.

1. Jeżeli Rafał Trzaskowski jest autonomicznym prezydentem miasta stołecznego Warszawa, nawiązuje do tradycji PRL - czyli okresu, w którym święto w dniu 11 listopada było zniesione...

2. Jeżeli Rafał Trzaskowski podejmuje swoje decyzje przy konsultacji z Donaldem Tuskiem - to nie ma się czemu dziwić, że takie są. Przecież to sami Niemcy dostarczyli potajemnie Józefa Piłsudskiego do Warszawy w dniu 10 XI 1918 roku...




https://www.youtube.com/watch?v=rfoe-uZOFSA



warto porównać:


https://www.youtube.com/watch?v=4lwjK4yh7jY





__________________________________

*) 

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Pi%C5%82sudski

https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_%C5%9Awi%C4%99to_Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci








Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Polityka