Konstruktywne wotum nieufności składa się w sytuacji, gdy rząd nie jest w stanie zarządzać państwem i podejmuje działania sprzeczne z interesem społeczeństwa, na czele którego został powołany.
W Polsce obowiązuje zasada trójpodziału władzy.
Najwyższym organem władzy w państwie jest sejm. To sejm podejmuje uchwały w sprawach dotyczących ogółu Obywateli. Tylko sejm jest władny nałożyć na społeczeństwo dodatkowe obowiązki.
Najwyższym organem administracji państwowej jest rząd. Na czele rządu stoi prezes rady ministrów (premier). Zadaniem rządu jest podejmowanie decyzji wiążących się z administracją państwową. Oznacza to, że rząd podejmuje działania wyłącznie określone przez sejm.
Rząd może podejmować inicjatywę ustawodawczą - ale ostatecznie to sejm decyduje - w jakich granicach rząd będzie podejmował decyzje.
Wymiar sprawiedliwości zajmuje się rozstrzyganiem sporów między urzędami oraz między urzędami i obywatelami. Sądy rozpatrują również spory między obywatelami. Wymiar sprawiedliwości zajmuje się wyłącznie osądzaniem spraw pod kątem zgodności z ustawami.
W sytuacji, gdy rząd nie jest w stanie pełnić swej roli w granicach obowiązującego prawa a sejm nie wyrazi zgody na propozycje rządu - prezes rady ministrów składa dymisję z pełnionej funkcji.
https://www.youtube.com/watch?v=sn5t1uXjEo4
https://www.youtube.com/watch?v=bFkiULiqoD4
Inne tematy w dziale Polityka