Wojtek Wojtek
593
BLOG

Połączenie Bałtyku z Zalewem Wiślanym już lada dzień...

Wojtek Wojtek Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 36

Już niewiele zostało do udrożnienia drogi wodnej między morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym. Technicznie wykonano niemal wszystkie prace w obrębie przekopu. Zostały do wykonania tylko niewielkie prace zabezpieczające przekop od strony morza oraz wypełnienie śluzy wodą.

Dopiero wtedy będzie można usunąć larsenowe zapory wzniesione wcześniej w celu zabezpieczenia obiektu śluzy przed zasypaniem piaskiem. Obecnie już tylko utrzymują one ścianę wody od strony morza oraz od strony Zalewu. Po ich usunięciu żegluga będzie możliwa.


Do ukończenia prac nad tym obiektem pozostało już naprawdę niewiele i są to prace porządkowe. Trwa sprawdzenie drożności kanalizacji burzowej w obrębie przekopu, uporządkowanie terenu poprzez wykonanie przewidzianych projektem terenów zieleni a po wypełnieniu śluzy wodą będzie można usunąć tymczasowe przewody służące do przesyłania piasku z dna przyszłego toru wodnego na plażę od strony morza.



image

Zrzut ekranu z relacji  https://www.youtube.com/watch?v=mhHlKn188Mk


Cały okres - od rozpoczęcia pracy przez usunięcie drzewostanu poprzez roboty ziemne zmierzające do usunięcia części wydm tworzących Mierzeję Wiślaną aż do wykonania prac budowlanych nadających ostateczny kształt tej inwestycji mogliśmy obserwować niemal w czasie rzeczywistym dzięki grupie pasjonatów nie tylko tej inwestycji, ale również doskonałych fachowców od "kręcenia filmów".

Reportaże te były wykonywane przez kilku blogerów i w różny sposób, ale w jednym celu - przekazania możliwie najbardziej aktualnej informacji o przebiegu prac nad tą kontrowersyjną pracą.

Tu chciałbym poświęcić kilka słów tym wszystkim, dzięki którym, nie będąc tam fizycznie, mogłem na bieżąco oglądać kolejne etapy tej budowy.

Pierwsze filmiki, z tego co pamiętam, nosiły logo "Namierzeję". Lecz szybko okazało się, że był to tylko jeden z autorów codziennych relacji.

Innym blogerem, dzięki któremu można było wiele dowiedzieć się o przebiegu prac, była TVregionalna24.PL Regionalna Telewizja Internetowa...

Gdy już nasyciłem się tymi relacjami, dostrzegłem także i kolejnych autorów reportaży z przekopu: byli to @TOM  oraz @Dzidek Teraz i po jakimś czasie dołączył bardzo aktywny @24plreporter.


Chciałbym też dodać, że w odróżnieniu od sposobu relacji tych Reporterów, nieco inną technikę przyjął @Krzystof.pl

O ile wcześniej wymienieni reporterzy wyposażyli swoje filmiki w dźwięki z placu budowy, lub ilustrowali muzyką - to @Krzysztof.pl posługuje się wykorzystaniem obrazu już opublikowanego, ale ilustruje obraz swoim komentarzem tego, co dzieje się na placu budowy.

Nie wymieniłem wszystkich osób, które publikowały swoje relacje z przebiegu prac przy przekopie.  Niektórzy próbowali swych sił, ale wcześniej lub później zrezygnowali z relacjonowania (z różnych przyczyn) albo też przybyli na przekop z uwagi na większe medialne zainteresowanie, ale sami nie byli zainteresowani systematycznym relacjonowaniem przebiegu prac.


Jeśli chodzi o mnie, to obejrzałem niemal wszystkie materiały opublikowane na YouTube i dotyczące przebiegu prac. Nie oceniam tutaj, kto był lepszy czy też gorszy w sztuce prezentacji. Każdy starał się przekazać swoje wrażenia jak najlepiej, a w tej dziedzinie najwięcej do powiedzenia miał posiadany sprzęt.


W zasadzie wszyscy rozpoczynali swoje relacje dokumentowaniem prac kamerą filmową, czasem telefonem komórkowym. Dość szybko podstawowym wyposażeniem stały się równolegle i kamera filmowa na statywie, i dron umożliwiający filmowanie z miejsc niedostępnych dla osób nie będących pracownikami firm wykonujących prace budowlane.

Tu najdalej chyba posunął się @24plreporter, który wykonuje filmiki z użyciem obiektywu z ogniskową około 1000 mm

Te obrazy, mimo znacznej odległości od obiektu (ok. 1 km), są naprawdę rewelacyjne.


Jeżeli podzielimy oferowany materiał filmowy - to szczególnie @TOM wyróżnia się najbardziej wyrafinowanym reportażem. Jego materiał pojawia się stosunkowo rzadko w stosunku do innych blogerów, ale ujmuje wręcz sprawozdanie wykonanych prac od ostatniego filmu do chwili prezentacji. Niestety, trzyma się on bardzo precyzyjnie "planu zdjęć", co oznacza, że raczej nie zatrzymuje się na detalach wcześniej nie przewidzianych.

Tę wadę jego relacji doskonale uzupełnia @24plreporter. Jak jego nick wskazuje - jest to reporter przy pracy i zatrzymuje się często na konkretnym wydarzeniu, które uzna za ważne. Dzięki temu można zobaczyć niemal całe wydarzenie, które u pozostałych blogerów tylko pojawiło się w kadrze.

Ten reporter posiada też ogromną (w stosunku do pozostałych) ilość zarejestrowanych obrazów, dzięki czemu ciekawsze wydarzenia wypełniają niemal cały czas filmu.


Najbardziej profesjonalnym medialnie operatorem jest TVregionalna24.PL Regionalna Telewizja Internetowa  i jak przystało na zawodowego reportera - wpada on na miejsce akcji, robi filmik i nie bawi się w oglądanie wszystkiego, po czym ten filmik jest umieszczony na YouTube. Jak przystało na zawodową telewizję, materiał niewyemitowany staje się bazą kolejnych filmików - emitowanych jako "nowe". I tu mała konsternacja, bo kolejny "nowy" filmik przecież już oglądałem...

Tak, to prawda. Najciekawsze ujęcia trafiają do sieci bardzo szybko. Jednak pozostałe nadające się do emisji obrazy tworzą  nową jakość wyświetlaną w czasie późniejszym...

Dla osoby, która ogląda tylko "swojego" reportera, nie jest to problemem. Dla mnie początkowo było to trudne, ale chyba wszyscy reporterzy po jakimś czasie w opisie do filmiku podawali dwie informacje. Jedna - dotyczyła daty emisji. To jest bardzo ważna informacja. I druga - uzupełniająca, która dotyczy wskazania daty, kiedy filmik był nagrywany.

Dzięki temu, że tak już postępują wszyscy wymienieni operatorzy, postrzeganie - kiedy i co działo się na placu budowy, nie jest już trudne.


Co warto wiedzieć ?

Reporterzy @TOM oraz @Dzidek teraz emitują filmy stosunkowo rzadko, ale są to starannie reżyserowane, zaplanowane relacje wydarzeń mających miejsce po ostatnim reportażu. Tu można dokładnie poznać kolejność prowadzonych prac.

@TVregionalna24.PL oraz @24plreporter specjalizują się w reportażu z placu budowy w chwili, gdy są oni na miejscu. O ile @TVregionalna.PL skupia się na jakimś większym wydarzeniu, to @24plreporter jest na obiekcie niemal cały czas i bardzo dokładnie filmuje całe wydarzenie bez rozpraszania się na inne detale.


Stosunkowo rzadko pojawiają się relacje @Krzysztof.pl, ale te filmiki mają cechę szczególną - tu operator stara się informować o przebiegu prac dając znacznie więcej, niż tylko obraz uchwycony kamerą. Zdarza się, że korzysta nie ze swojego materiału zdjęciowego - co dodaje filmikowi znacznie więcej wartości, bo widzimy bardzo dobrze dopracowane obrazy, ale z głośnika dobiega bardzo rzeczowy komentarz dotyczący wykonywanych prac.

Relację o reporterach z przekopu Mierzei Wiślanej chciałbym zakończyć krótką relacją @Franciszkanina TYTUSA OFM - który także przyglądał się tej inwestycji i dodał swój bardzo piękny komentarz - jak przystało na osobę duchowną.



https://www.youtube.com/watch?v=IJ2ocpeWzj0


Są to jedynie ci blogerzy-reporterzy, którzy wytrwali przy swoim zamierzeniu czas dłuższy a ich filmy są dostępne w sieci. Są też blogerzy, których zaangażowanie trwało krócej i nie zawsze zachowało się w pamięci sieci. Nie wszystkich zapamiętałem pod nickiem, pod którym występowali, ale ich relacje także prawdopodobnie oglądałem...







Wojtek
O mnie Wojtek

O mnie świadczą moje słowa...  .

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Gospodarka