Kamień Kamień
103
BLOG

Jaki mamy ustrój?

Kamień Kamień Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Ustroje polityczne na świecie są różne, mamy republiki prezydenckie, republiki półprezydenckie, republiki parlamentarne, monarchie parlamentarne, monarchie konstytucyjne, monarchie absolutne i wiele innych.

   Na papierze Polska jest republiką parlamentarną i realizuje zasady suwerenności narodu, niepodległości i suwerenności państwa, demokratycznego państwa prawnego, społeczeństwa obywatelskiego, trójpodziału władzy, pluralizmu, praworządności, społecznej gospodarki rynkowej oraz przyrodzonej godności człowieka. Jednak to tylko w teorii, w praktyce z wymienionych rzeczy mamy zaledwie dwa w czym drugie jest tylko częściowe. Pierwszy element to republika parlamentarna, bo jest parlament wybierany w wyborach powszechnych, a drugim pluralizm polityczny, bo partie opozycyjne jednak mogą istnieć, lecz mają mocno utrudnione szanse na zaistnienie.

   Natomiast czy mamy społeczeństwo obywatelskie? Czy mamy państwo demokratyczne? Nie. Mamy ustrój mieszany zawierający elementy demokracji połączone z partiokracją.

   Partiokratyczność naszego ustroju wynika z istniejącego duopolu PO i PiSu i większość posłów to posłowie partyjni, nie obywatelscy.

   Demokratyczność naszego ustroju wynika natomiast z tego, że możemy wybrać czy rząd utworzy PO czy jednak PiS. Mamy również możliwość wyboru czy chcemy by partia główna miała władzę absolutną, czy jednak chcemy by jakieś znaczenie miała jedna z przystawek typu Lewica, Polska 2050 czy PSL.

   Przez partiokracje, posłów wybierają szefowie partyjni, a demokracja pozwala nam zadecydować ilu posłów mogą wybrać szefowie swoich mafii. To samo tyczy się stanowiska premiera, ministrów, sędziów i innych ważnych państwowych stołków.

  Oczywiście posłowie obywatelscy, czyli tacy wskazani bezpośrednio przez obywateli istnieją. Idealnym przykładem w X kadencji Sejmu jest Marek Jakubiak, który z 8 miejsca na liście wskoczył na 2, jak i Łukasz Litewka, który przeskoczył z wielką łatwością Czarzastego. Jednak zdecydowana większość posłów to ci wskazani przez prezesa, a jeśli chodzi o senat, do którego teoretycznie powinni trafiać kandydaci niezależni, obywatelscy i regionalni, trafiają w 100% kandydaci partyjni.

  Tagi: PO, PiS, polityka, Lewica, PSL, Trzecia Droga, Polska 2050, Konfederacja, partiokracja, demokracja, republika parlamentarna, ustrój.

Kamień
O mnie Kamień

Polak, wolnościowiec, antysystemowiec, eurorealista, szachista, muzyk, bloger i publicysta internetowy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka