800+ dość powszechnie wydawane jest niezgodnie z przeznaczeniem. Często stanowi też o dodatkowym wypływie środków, poza polską gospodarkę.
Podobnie aliementy i wypłaty z różnych funduszy. Mimo, że zasądzane i przyznawane z wyłącznym celem zaspokajania ważnych potrzeb dzieci, czy rodziny. Bywa też, że rozkradane są przez nieuczciwe matki, przepijane przez bezrobotnego itd.
Np. ludzie kupują za to (na raty) droższe niepolskie auto, zamiast tańszego. Kupują droższe towary, wtedy zwykle nie krajowej produkcji. Dopłacają sobie do droższych wakacji... zagranicznych. Itd. Oraz oczywiście pewna część rodziców bynajmniej nie przeznacza tych środków (podobnie jak otrzymywanych alimentów) na potrzeby potomstwa.
800+
winny to być pieniądze na specjalnej, imiennej karcie płatniczej, ze ścisłym ograniczeniem do artykułów i usług, związanych z rzeczywistymi i powszechnymi potrzebami dzieci i młodzieży.
Przy tym wyłącznie w takich kategoriach wydatków, w których pieniądze te niemal w całości pozostaną w krajowej gospodarce. Czyli na przykład można byłoby sfinansować nimi wycieczkę szkolną do Krakowa, czy obóz żeglarski. Ale już nie wyjazd zagraniczny, choćby i organizowany jako szkolny.
Proste, łatwe w realizacji, bardzo korzystne dla dziecka, także dla polskiego podatnika i także polskiego producenta, polskiego usługodawcy, koniec końców także dla budżetu Państwa Polskiego.
Zasiłki dla bezrobotnych...
- one także wypłacane być winny właściwie oprogramowaną, imienną kartą. Realizowaną tylko w tych sieciach sklepów, które mają po temu umowę i sieć teleinformatyczną. Płacąc jedynie za podstawowe kategorie produktów pierwszej potrzeby (czyli np. nie alkohol, papierosy, luksusowe gatunki importowanych zazwyczaj specjałów). Niżej podaję przykład Grecji i podam więcej ciekawostek.
Dodatkowa korzyść dla Skarbu Państwa:
Dodatkowa, tzn. prócz promocji polskich towarów i wydawania tych pieniędzy wyłącznie na polskim obszarze płatniczym.
Oto zawierając umowę z konkretnymi sieciami dyskontów, ministerstwo negocjuje także ceny znacznie bliższe hurtowym, niż detalicznym. Czyli za mniej pieniędzy osiągnąć można ten sam zakres pomocy. Albo za te same pieniądze więcej pomocy, przy tym dobrze celowanej.
Skuteczna kontrola:
W Grecji podobne karty realizowane być mogą jedynie w tanich sieciach supermarketów, wyposażonych technicznie i informatycznie, w szczególności wiem po numerze lub dacie/godzinie rachunku automatycznie wyślwietlające kontrolerowi sekwencję z kamery. I także wyodrębniające automatycznie operacje, które wymagają przyjrzenia się im.
Nie zastanawialiście się przypadkiem czemu to akurat greckie firmy często wygrywają z konkurencją, np. w sieciach fast food, w nowych krajach ? (jakieś Kazachstany itp...). A może nawet nie wiecie, że firmy te są greckie, albo z greckim zarządem w Europie ?
Wygrywają, ponieważ najlepiej ze wszystkich opanowali sztukę informatycznego zapobiegania nieuczciwości personelu placówek. Oto gdy klient znajdzie się przy ladzie takiego np. baru szybkiej obsługi (w Polsce widziałem np. sieci "Grigoris") jeśli nie towarzyszył jego kawie czy kanapce logiczny wpływ kasowy, albo jeśli algorytm oceni, że wykonują z personelem jakieś nietypowe ruchy - to wystarczy - nie tylko że zostało to zarejestrowane na video, ale także automatycznie wskazane zostanie do wyświetlenia kontrolerom. Nawet w czasie rzeczywistym, on-line, przesłana im zostanie (do centrali) taka sekwencja nagrań kilku kamer...
Wiem to od autorów informatyki tych firm. Twierdzą nawet, że w wielu krajach każdy obcy inwestor, jeśli nie dopilnował swego personelu, szybko plajtuje. Greccy programiści specjalizują się właśnie w takiej - między innymi - informatyce.
DIM, Morze Egejskie, abcd efg.. - staram się przekazać Państwu, co najważniejsze. Także porównując zjawiska i procesy. Te w Polsce nieraz o kilka dziesięcioleci późniejsze, niż w Grecji, jednak przebiegające podobnie.
Ostatnio kilka razy razy przestawały istnieć moje konta, zawsze przy temacie wspólnej waluty. Czy to przez zadziałanie jakiegoś "software korygującego" ?
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo