unukalhai unukalhai
457
BLOG

Wybory i po wyborach - przerywnik

unukalhai unukalhai Społeczeństwo Obserwuj notkę 21

             Najgłośniejszy krzyk i rwetes jest przy czwartym rodzaju wyborów, czyli obsadzie tzw. sejmików wojewódzkich. W moim przekonaniu, najmniej ważnym dla tzw. szarego obywatela, a najbardziej
istotnym dla lokalnych prominentów politycznych z poszczególnych partii.Co oznacza, iż do pozostałych rodzajów wyborów samorządowych (wójt/burmistrz/prezydent – radni do gminy/miasta – radni do powiatu) jakieś istotniejsze zastrzeżenia nie są zgłaszane.


            Nie jest dla mnie  jasne, po co w ogóle istnieje ten szczebel samorządowy (marszałek), skoro władzę faktyczną sprawuje urząd wojewody. Podejrzewam, że najbardziej chodzi o utrzymywanie na etatach „samorządowych” szczebla wojewódzkiego funkcjonariuszy aparatu politycznego oraz ich krewnych i  znajomych. 
            Być może własciwym  rozwiązaniem jest rezygnacja z czwartego rodzaju wyborów i zlikwidowanie owego szczebla samorządu,  skoro system głosowania nie uniemożliwia zarówno potencjalnego fałszerstwa jak również możliwości pomyłek.
Odsetek głosów nieważnych w wyborach do sejmików wojewódzkich  wskazuje, że coraz większa część wyborców  świadomie oddaje głos nieważny, chcąc w ten sposób zaprotestować przeciwko oligopolowi partyjnemu, który podporządkował te  wybory dla własnych partykularnych interesów.
W tej liczbie jestem takze ja, a łącznie nie głosujący i oddajacy głos nieważny stanowimy nieomal dwie trzecie uprawnionych do głosowania. czyli  jest to demokratyczna bezdyskusyjna większość.

 

             Poza wszystkim istnieje niebanalny syndrom obsługi nowoczesnej techniki nazywany po niemiecku - idiotensicher, po angielsku - foolproof, po francusku bodajże  - invaillible, a po rosyjsku - защита от дурака.  Podejrzewam, że  w języku polskim problem nie został jeszcze  zdiagnozowany.



 

unukalhai
O mnie unukalhai

Na ogół bawię się z losem w chowanego

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (21)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo