Już po raz dziesiąty młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych spędzili część swoich wakacji na realizowaniu marzeń i rozwijaniu pasji. W połowie lipca 50 uczestników tegorocznej edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP przyjechało z całej Polski do Warszawy na dwutygodniowy obóz naukowy. Wśród nich znalazło się 13 uczniów z województwa mazowieckiego z Warszawy, Legionowa, Pęcic Małych, Kani, Lipkowa i Izabelina, którzy pod okiem naukowców poszerzali swoją wiedzę oraz opanowali nowe umiejętności z zakresu biologii molekularnej, chemii fizycznej czy inżynierii lotniczej. W tym roku już po raz kolejny, do polskich uczniów dołączyło troje laureatów wietnamskiej edycji programu.
Już od 10 lat dla uczestników programu ADAMED SmartUP wakacje to czas intelektualnej przygody. Tak jak w poprzednich edycjach, podczas tegorocznego obozu 50 młodych badaczy miało okazję poznać tajniki pracy naukowca. Wśród nich znalazła się m.in. Iga Świętorecka z Legionowa, która pod okiem mentorów – młodej kadry naukowej – mogła rozwijać swoje zainteresowania w ramach wybranej ścieżki dydaktycznej spośród czterech zakresów tematycznych. Obejmowały one: biologię molekularną i chemię fizyczną, mikrobiologię i wstęp do nauk medycznych, inżynierię lotniczą i robotykę, fizykę kwantową i astronomię.
– Obóz ADAMED SmartUP był dla mnie wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy, rozwinięcia umiejętności i poznania innych pasjonatów nauki. Znalezienie się w finałowej pięćdziesiątce pogłębiło moją wiarę we własne możliwości – mówi Iga Świętorecka i dodaje: – Podczas obozu koncentrowaliśmy się na zajęciach praktycznych, do których często nie mamy dostępu w szkołach. Rozwijaliśmy także kompetencje przyszłości, takie jak krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. Dzięki wsparciu wykładowców z najlepszych uczelni w Polsce i na świecie otrzymaliśmy wyjątkową szansę rozwijania pasji związanych z przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi, jak również poznania szczegółów pracy naukowej „od kuchni”, co na pewno wykorzystamy podczas planowania przyszłej ścieżki zawodowej.
Zajęcia jubileuszowej edycji obozu ADAMED SmartUP
W ramach jubileuszowej, 10. edycji obozu ADMED SmartUP ćwiczenia i warsztaty odbywały się w przestrzeniach laboratoryjnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechnice Warszawskiej. To właśnie tam młodzi naukowcy pod okiem doświadczonych praktyków mogli m.in. przeprowadzić proces krystalizacji białek, zgłębić techniki szycia chirurgicznego czy zbudować własne samoloty i roboty. Oprócz tego, obozowicze mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami oraz technikami badawczymi, które są niezbędne do prowadzenia zaawansowanych badań w różnych dziedzinach nauki.
W ramach zajęć pozanaukowych, młodzi naukowcy mieli okazję zwiedzić Centrum Badawczo-Rozwojowe Adamed Pharma w Pieńkowie. W agendzie obozu pojawiły się także zajęcia z wystąpień publicznych czy udzielana pierwszej pomocy przedmedycznej. Oprócz tego, dla kadry opiekunów oraz uczniów i uczennic, przeprowadzono również warsztaty z zakresu zdrowia psychicznego i wsparcia emocjonalnego w sytuacjach kryzysowych, które stanowiły część działań realizowanych w ramach programu „Wspierająca Szkoła”, uruchomionego przez Fundację Adamed w 2023 roku. Z kolei grupa laureatów z Wietnamu spotkała się z Ambasadorem Wietnamu w Polsce oraz poznała polską kulturę zwiedzając Warszawę i jej wybrane atrakcje.
– Obserwowanie jak uczestnicy obozu, pełni zaangażowania i zapału, zdobywają wiedzę i umiejętności, które pozwolą im stać się przyszłymi liderami nauki, co roku jest dla nas niezwykle inspirującym doświadczeniem – mówi Katarzyna Dubno, Członkini Zarządu Fundacji Adamed. – Dziesiąta, jubileuszowa edycja obozu jest szczególnym momentem, podkreślającym dekadę zaangażowania Fundacji Adamed w rozwój młodzieży. Jesteśmy dumni, że przez te lata mogliśmy przyczynić się do sukcesów tak wielu młodych talentów. Jak dotąd, począwszy od pierwszej edycji ADAMED SmartUP w 2014 roku, w obozach wzięło udział 500 młodych naukowców z całego kraju, a w sumie do programu zarejestrowało się blisko 80 tys. uczniów w wieku 14-18 lat – dodaje.
Jak obozy naukowe budują społeczność
W nauce, tak jak w innych obszarach życia, kluczowe znaczenie mają relacje międzyludzkie. Dlatego od pierwszej edycji nieodzownym elementem programu ADAMED SmartUP jest jego wymiar integracyjny. Przez 2 tygodnie trwania obozu uczestnicy mieli okazję nawiązać cenne kontakty, wymieniać się doświadczeniami i budować przyjaźnie z rówieśnikami. Grupowe projekty, warsztaty i aktywności sprzyjały zacieśnianiu więzi oraz tworzeniu społeczności, która wspiera się nawzajem i inspiruje do dalszych działań.
– Na obozie ADAMED SmartUP odkryłam, że nauka staje się jeszcze bardziej fascynująca, gdy dzieli się ją z innymi. Razem z moimi kolegami i koleżankami przeżyliśmy niezapomniane chwile, a wspólne wyzwania i projekty sprawiły, że czułam się częścią czegoś naprawdę wyjątkowego. Mam szczerą nadzieję, że relacje, które tutaj nawiązałam, zostaną ze mną na długo. Liczę też na to, że z niektórymi uda mi się spotkać na przyszłej, zawodowej drodze – dodaje Iga Świętorecka.
Jubileuszowa gala wręczenia nagród
Udział w obozie naukowym to jednak nie koniec emocji. Spośród wszystkich jego uczestników, 10 najlepszych otrzyma tytuł laureata i pakiet indywidualnych, 10-miesięcznych konsultacji naukowych. Z kolei trójka zwycięzców, którzy wykażą się największą motywacją do działania i pasją do nauki, zostanie uhonorowana przez Fundację Adamed stypendium naukowym w wysokości 40 tys. zł. Uroczysta, jubileuszowa gala wręczenia nagród odbędzie się 30 września 2024 r. w Warszawie.
– Gala wręczenia nagród będzie okazją zarówno do zwieńczenia jubileuszowej, 10. edycji obozu ADAMED SmartUP, nagrodzenia finałowej 10-tki tegorocznej edycji, jak i celebracji całej mijającej dekady zaangażowania Fundacji Adamed w rozwój młodych talentów. W tym wyjątkowym dniu będziemy świętować osiągnięcia wszystkich dotychczasowych uczestniczek i uczestników programu oraz podsumujemy 10 lat działań na rzecz idei współpracy naukowej, popularyzacji przedmiotów ścisłych i przyrodniczych czy dbania o dobrostan psychiczny młodego pokolenia – mówi Agnieszka Rejer-Mellin, Koordynatorka programów Fundacji Adamed.
Zobacz galerię zdjęć:
10 Adamed SmartUP
Z wykształcenia ekonomista. Pasjonują mnie nowe technologie, lotnictwo i wpływ polityki na gospodarkę. Jestem bezkompromisowy i piszę to co myślę.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości