W swoim najnowszym raporcie polski think tank Warsaw Enetrprise Institute zauważa, że mimo trudnej sytuacji w Ukrainie, istnieją obszary, które stanowią szanse dla inwestorów zagranicznych i przede wszystkim Polska może i powinna odegrać kluczową rolę w pomocy w odbudowie kraju.
Jak wskazuje Warsaw Enterprise Institute ostatnie szacunki Kijowskiej Szkoły Ekonomii ukazują bezpośrednie straty, jakie Ukraina poniosła w wyniku rosyjskiej agresji, przekraczające 150 mld dolarów. Zniszczone budynki mieszkalne stanowią ponad jedną trzecią tych strat, a ich rozkład jest zróżnicowany regionalnie, z największym obciążeniem na obszarach południowo-wschodnich i północnych, które ucierpiały w wyniku działań wojennych.
Jednak mimo trwającej wojny i zniszczeń, szczególnie w zachodnia części Ukrainy stanowi szanse dla inwestorów zagranicznych, szczególnie może na tym zyskać Polska i polscy przedsiębiorcy. Priorytetowym kierunkiem są inwestycje w infrastrukturę, zwłaszcza w budownictwo mieszkaniowe, drogi i mosty. Dodatkowo, sektory energetyki, szczególnie jądrowej, oraz odnawialnych źródeł energii, takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, stają się atrakcyjnym celem dla potencjalnych inwestorów.
Tendencje w Inwestycjach Zagranicznych
Po wybuchu wojny, inwestycje zagraniczne na Ukrainie ograniczyły się głównie do firm, które wcześniej były już aktywne w tym kraju. Przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady utrzymują swoją aktywność, a Turcja wyróżnia się szczególnie intensywną współpracą. Nowi potencjalni inwestorzy przyjęli strategię oczekiwania, z uwagi na niepewność związaną z trwającym konfliktem.
Nowe Obszary Współpracy: Sektor Zbrojeniowy
Jednym z zauważalnych trendów ostatnich miesięcy jest rosnące zainteresowanie współpracą inwestycyjną w ukraińskim sektorze zbrojeniowym. Obserwujemy aktywizację działań w kierunku wspólnej produkcji uzbrojenia, zwłaszcza ze strony USA, Niemiec i Turcji.
Wnioski i Perspektywy dla Polski
Zdaniem ekspertów z Warsaw Enterprise Institute analiza działań inwestycyjnych na Ukrainie może dostarczyć Polsce cennych wskazówek do kształtowania własnej polityki. Choć nowe inwestycje państw trzecich na Ukrainie są ograniczone, istnieje szansa dla polskich firm i inwestorów na wykorzystanie okazji, zwłaszcza w obszarach, które pozostawione zostały przez inne kraje z uwagi na ryzyko związanego z sytuacją wojenną.
Niezwykle istotne jest także to, że nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa umożliwia Korporacji Ubezpieczeń i Kredytów Eksportów (KUKE) ponowne oferowanie ubezpieczeń inwestycji polskich firm w Ukrainie, nawet w trakcie trwającego konfliktu. Polska może wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę o regionie, by stać się ważnym pośrednikiem i doradcą dla innych państw trzecich planujących inwestycje na Ukrainie. To z kolei może przyczynić się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej.
Również polskie przedsiębiorstwa, przemyślane w swoich decyzjach inwestycyjnych, mogą zrealizować projekty z korzyścią dla obu stron, przyczyniając się zarazem do odbudowy Ukrainy. Zdaniem WEI wartościowa współpraca gospodarcza w tym trudnym czasie może okazać się kluczowa dla przyszłego rozwoju obu krajów.
Cały raport można znaleźć na stronie Warsaw Enterprise Institute
Z wykształcenia ekonomista. Pasjonują mnie nowe technologie, lotnictwo i wpływ polityki na gospodarkę. Jestem bezkompromisowy i piszę to co myślę.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka