Już blisko 270 dni trwa obrona Ukrainy przed atakami Rosji. Każdego dnia na teren tego kraju spadają dziesiątki rakiet niszcząc budynki mieszkalne i infrastrukturę krytyczną. Mimo zepchnięcia wojsk rosyjskich do defensywy mieszkańcy Ukrainy potrzebują wsparcia zza granicy. Ważnym elementem jest też przygotowanie ram współpracy przy przyszłej odbudowie państwa i gospodarki Ukrainy. Na te potrzeby wciąż odpowiada wiele polskich firm i przedsiębiorców.
Cały czas możemy usłyszeć o inicjatywach polskich firm i przedsiębiorców, którzy wspierają ukraińskich uchodźców w Polsce jak i i tych Ukraińców, którzy zdecydowali się pozostać w swoim kraju. Wiele działań ma charakter odgórny, realizowany przez firmy, ale wiele działań wychodzi też bezpośrednio od pracowników w ramach wolontariatów. Pomoc płynie zarówno od najbogatszych firm jak i z najmniejszych start-upów. Jak w ostatnim czasie podał Główny Urząd Statystyczny okresie od 24.02.2022 do 30.06.2022 r. 70,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce udzieliło pomocy mieszkańcom objętej wojną Ukrainie. Najwięcej pomagających znalazło się wśród osób pracujących na własny rachunek - 81,2%.
Nadajniki od polskiej firmy Emitel przywróciły ukraińską telewizję i radio w Chersoniu
Jak istotne są szybkie i dokładne informacje przekonaliśmy się sami w trakcie narodowego lockdownu podczas pandemii koronawirusa. Sygnał z ukraińskich kanałów telewizyjnych i programu ukraińskiego radia przywrócono w wyzwolonym Chersoniu i okolicznych miejscowościach. Dzięki temu Ukraińcy na wyzwolonym terytorium mogą otrzymywać sprawdzone informacje na temat przebiegu działań zbrojnych i sytuacji w kraju.
Udało się to zrobić dzięki nowym silnym nadajnikom, które przekazali Koncernowi Radiofonii, Radiokomunikacji i Telewizji polscy koledzy, firma Emitel SA - poinformowała ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji
Emitel od początku wojny włącza się w pomoc Ukrainie. We współpracy z polskimi nadawcami, na potrzeby uchodźców przebywających w Polsce, uruchomione zostały emisje radiowe oraz telewizyjne w języku ukraińskim. Kobiety i dzieci uciekające przed wojną potrzebują bezpiecznego schronienia, namiastki normalnego życia, aby mieć możliwość znalezienia pracy, szkół, czy przedszkoli, dlatego poza wsparciem materialnym i finansowym spółka zdecydowała się również na adaptację jednego z budynków administracyjnych w Poznaniu na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Co istotne, ostatnie prace wykończeniowe zostały wykonane przez samych pracowników Emitel w ramach wolontariatu pracowniczego. Obecnie w tej lokalizacji przebywa około 25 osób, którymi opiekuje się stowarzyszenie „Warto razem”, mające duże doświadczenie w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy.
Użytkownicy kafeterii benefitowej Motivizer mogą wspierać Polską Akcję Humanitarną
Nie tylko największe firmy wspierają Ukrainę. Polski, dynamicznie rozwijający się Start-up Motivizer w swój system benefitowy, z którego korzystają największe firmy, takie jak T-Mobile, Toyota, KGHM czy PZU wkomponował możliwość wspierania Polskiej Akcji Humanitarnej. Zebrane w ten sposób środki przekazywane są na pomoc mieszkańcom Ukrainy. Dodatkowo pracownicy Motivizer zdecydowali się osobiście zaangażować w pomoc Ukrainie i obywatelom tego kraju. Część z nas przyjęła uchodźców do swoich domów, inni udzielają się jako wolontariusze w Polsce i na Ukrainie.
- Ukraina wciąż potrzebuje naszej pomocy, szczególnie teraz gdy Rosja zintensyfikowała swoje ataki rakietowe, a mieszkańcy Ukrainy zmagają się coraz większymi przerwami w dostępie do prądu i wody. Dlatego zdecydowaliśmy się oddelegować jednego z naszych pracowników do działań związanych z logistyką transportów humanitarnych, które trafiają w niedostępne rejony wschodniej Ukrainy. Tomasz od lat związany jest z Ukrainą i angażuje się w akcje o charakterze społecznym. – mówi Paweł Filutowski CEO/CTO Motivizer
Już na początku tego konfliktu Motivizer, wspólnie z Agencja POWER - Event Incentive Conference Sport Online zorganizował swój pierwszy transport humanitarny do Ukrainy.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) uruchomił program Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together
„Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together” to inicjatywa, której celem jest tworzenie i wzmacnianie relacji między europejskimi, polskimi i ukraińskimi środowiskami biznesu i przygotowanie ram współpracy przy przyszłej odbudowie państwa i gospodarki Ukrainy. W ramach projektu odbędzie się cykl konsultacji, wydarzeń oraz międzynarodowa konferencja. Działania w ramach programu prowadzone są we współpracy z wiodącymi organizacjami biznesu działającymi w Ukrainie: European Business Association (EBA) i Ukraińskiej Izby Handlowo Przemysłowej. W ramach spotkań będą przeprowadzone bezpośrednie spotkania z polskimi i ukraińskimi przedstawicielami branż, których funkcjonowanie jest kluczowe dla utrzymania i odbudowy ukraińskiej gospodarki.
Z wykształcenia ekonomista. Pasjonują mnie nowe technologie, lotnictwo i wpływ polityki na gospodarkę. Jestem bezkompromisowy i piszę to co myślę.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka