Szanowni Państwo,
w piątek, 1 marca, spółka Fratria otrzymała decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie wskazującą, iż tygodnik „W Sieci” wydawany przez spółkę Fratria może naruszać interesy wydawnictwa Pressbublica (obecnie Gremi Media) będącego własnością Pana Grzegorza Hajdarowicza, które dysponuje subdomeną internetową „W sieci opinii” (wsieci.rp.pl). „W Sieci” stanowić ma bowiem nieuczciwą konkurencję w stosunku do… podstrony „W sieci opinii”.
Decyzja ta, o charakterze natychmiastowej wykonalności, stanowić ma zabezpieczenie interesów spółki Pana Hajdarowicza, którą jakoby narażać ma na straty działalność tygodnika „W Sieci”. Jej konsekwencją jest zakaz wydawania tygodnika pod obecną nazwą do czasu zakończenia procesu.
Postanowienie sądu, mimo braku prawomocnego wyroku, wstrzymuje wydawanie tygodnika „W Sieci” pod obecną nazwą. Ma to na celu zabezpieczenie interesów spółki Pana Grzegorza Hajdarowicza wynikających z prowadzenia „W sieci opinii”, podstrony o znikomej rozpoznawalności wśród czytelników, która nie przesądza mam nadzieję, o sukcesie lub porażce mediów wydawnictwa Presspublica. Co więcej podstrony niezarejestrowanej jako tytuł prasowy czy znak towarowy.
Wydawany przez Fratrię tygodnik stanowić ma zatem konkurencję dla „W Sieci opinii” – części serwisu internetowego rp.pl – innego przedsięwzięcia, działającego w ramach innego środka przekazu, o którego funkcjonowaniu wielu odbiorców mediów w Polsce dowie się dopiero dzięki tej decyzji sądu.
Decyzję tę przyjmujemy więc z zaskoczeniem. Tym bardziej, że jako wydawca nie mieliśmy okazji wcześniejszego odniesienia się przed sądem do argumentów zgłoszonych przez spółkę Grzegorza Hajdarowicza, a samo postanowienie zostało wydane niespodziewanie szybko.
To wstrzymywanie naszej inicjatywy świadczy o obawach konkurencji, o rozwijający się i rosnący w siłę tygodnik. Natychmiastowa decyzja sądu, dla tygodnika będąca w praktyce wyrokiem i zmierzająca do ograniczenia działań wydawnictwa przypomina do złudzenia fakty, które przedstawia Ryszard Bugajski w głośno zapowiadanym filmie „Układ zamknięty” wchodzącym na ekrany kin 5 kwietnia. Z podobnymi problemami zapewne często borykają się przedsiębiorcy w Polsce, czego dowodem jest wyróżnienie tej produkcji „Wektorem Nadziei 2012” – nagrodą przyznawaną przez Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.
Decyzja sądu nie wpłynie oczywiście na cykl wydawniczy wprowadzonego przez nas tygodnika opinii, którego sprzedaż utrzymuje się nieustannie na wysokim poziomie i pozostaje stabilna. Nie zawiedziemy licznego grona naszych czytelników i już w najbliższy poniedziałek ukaże się on pod nazwą „Sieci”. Chcielibyśmy, żeby brakujące „W” stało się symbolem walki o Wolne media. Wolne, czyli takie, które nie muszą się obawiać, że stanowiąc konkurencję rynkową, bądź nieskrępowanie komentując poczynania określonych środowisk społecznych lub politycznych, staną się przysłowiowym wrogiem publicznym.
Zapewniamy przy tym, że wprowadzając na rynek tytuł „W Sieci”, ze strony wydawnictwa Fratria dopełniliśmy wszystkich formalności. Zarejestrowaliśmy w sądzie tytuł prasowy, wystąpiliśmy o rejestrację znaku towarowego, jesteśmy też właścicielami domeny internetowej wsieci.pl.
Oczywiście, w związku z powyższym podejmujemy właściwe kroki prawne.
Jesteśmy przekonani, że niezależnie od nazwy - „W Sieci” czy „Sieci” – pozostaną z nami wierni czytelnicy. Działania Pana Grzegorza Hajdarowicza, które doprowadziły do medialnej katastrofy tygodnika Uważam Rze nie mogą zaszkodzić mediom wydawanym przez spółkę Fratria.
O poruszonej powyżej kwestii wolnych mediów, ich niezależności i misji, którą pełnią, więcej dowiedzą się Państwo, już jutro o godzinie 10:30 podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa, (Sejm RP, Sala 118). Udział w niej wezmą przedstawiciele redakcji, między innymi: redaktor naczelny Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Piotr Zaremba, Dorota Łosiewicz, Marek Pyza. Serdecznie zapraszamy.
Z poważaniem,
Tomasz Przybek
Prezes Zarządu Fratria Sp. z o.o.
Inne tematy w dziale Kultura