czubas czubas
1680
BLOG

Czemu Niemcy boją się twardego Brexitu?

czubas czubas Brexit Obserwuj temat Obserwuj notkę 35

Do oficjalnego rozejścia się UK i UE zostało jeszcze nieco ponad 3 miesiące.  29 marca 2019 Zjednoczone Królestwo po 46 latach przestanie być częścią Unii Europejskiej.

Władze UE próbowały w negocjacjach dać UK nauczkę, tak by inne kraje czasami nie próbowały także się usamodzielnić.  UK od lat płaci netto około 10-13 miliardów euro rocznie na utrzymanie Unii.

Jednak to UE doszła do wniosku, że Brytyjczycy są jej winni dziesiątki kolejnych miliardów.  I Theresa May była gotowa zapłacić 60-80 miliardów.  Obiecała też znaczne ustępstwa dla unijnych rybaków, przyzwyczajonych do połowów na brytyjskich wodach.

Negocjacje jednak znalazły się w impasie, gdy unijni komisarze dorzucali wciąż nowe żądania a May dostała się pod ogień krytyki w kraju, zwłaszcza ze strony własnej partii za ustępowanie we wszystkim Unii i stawianie UK i obywateli w gorszej sytuacji.

Coraz bardziej więc przybliża się możliwość "twardego Brexitu", czyli rozejścia się UK i UE bez żadnej umowy (no-deal Brexit).

Ponieważ zarówno UK jak i wszystkie kraje UE należą to Światowej Organizacji Handlu (WTO), więc też obowiązywać będą strony jej zasady.

Najwiecej do stracenia na braku umowy mają Niemcy - kraj, którego ekonomia jest zdominowana przez eksport.  Niemcy to drugi największy partner gospodarczy UK (po USA) i jednocześnie partner, z którym ma UK największy deficyt, bo blisko 42 miliardy USD rocznie.

UK np kupuje najwięcej niemieckich samochodów (nawet więcej niż USA czy Chiny).

Eric Schweitzer, szef Niemieckiej Izby Handlu i Przemysłu stwierdził, że "Brexit grozi olbrzymimi konsekwencjami dla niemieckiej ekonomii.  Ponad 750 tysięcy miejsc pracy jest zagrożonych".

Dieter Kempf, przewodniczący Niemieckiej Federacji Przemysłu : "Zostało nam tylko 3 miesiące i nie czas na zabawę w gierki, bez umowy nie ma okresu przejściowego, czego nasze firmy bardzo potrzebują".

Instytut Badań Ekonomicznych w Kolonii ocenia, iż bez umowy, eksport niemiecki do UK może spaść o blisko 60%.

Ciekawe więc czy przeważy decyzja by ratować ekonomię czy też by dać Brytyjczykom nauczkę.

Oczywiście - jak wszystko w UE - zależy to tylko i wyłącznie od stanowiska Niemiec.

Większość brytyjskich konserwatystów uważa, że "no deal is better than bad deal".





https://www.express.co.uk/news/world/1061636/eu-news-germany-no-deal-Brexit-consequences-angela-merkel

http://www.worldstopexports.com/united-kingdoms-top-import-partners/







czubas
O mnie czubas

Zwolennik wolnego rynku - im mniej władzy urzędnikow - tym lepiej. Także fan piłki nożnej - zwłaszcza lig angielskiej i hiszpańskiej. Nie czytam blogerów-cenzorów, którzy usuwają krytyczne teksty, banują, bo nie potrafią odpowiedzieć na krytykę. Jeśli ktoś publikuje blog ale nie zgadza się by jego tezy podlegały krytyce powinien to jasno stwierdzić. Nie lubię chamstwa ale nie lubię też i cenzury. Nigdzie na świecie nie ma mediów obiektywnych i niezależnych - nie będzie więc ich też i w Polsce.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (35)

Inne tematy w dziale Polityka