Czterdzieści i Cztery Czterdzieści i Cztery
348
BLOG

Bogatynia to miasto w Górnych Łużycach

Czterdzieści i Cztery Czterdzieści i Cztery Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Bogatynia to miasto w Górnych Łużycach a NIE “na Dolnym Śląsku”.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Turow_Power_Station.jpg/640px-Turow_Power_Station.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Turow_Power_Station.jpg/640px-Turow_Power_Station.jpg

Dnia 2012-07-25, rozpoczynając program Fakty w telewizji TVN, red. Kamil Durczok wypowiedział bez zająknięcia następujące zdanie:

W “Faktach” Bogatynia na Dolnym Śląsku i pożar, który strażacy gasili całą noc.

Ta wpadka jest ciekawsza przez to, że Kamil Durczok jest redaktorem naczelnym programu Fakty TVN i sam pochodzi z Katowic, czyli Górnego Śląska. Wydaje się więc, że “powinien wiedzieć lepiej”, np. które ziemie wchodzą w skład Śląska a które nie.

Oto co na temat Bogatyni podaje pl.Wikipedia. pl.wikipedia.org/wiki/Bogatynia

Bogatynia (niem. Reichenau) – miasto w południowo-zachodniej Polsce, leżące na Łużycach Górnych, w woj. dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Bogatynia. Położone na Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim, nad potokiem Miedzianką, w polskiej części Łużyc Górnych.

Powołując się na dostępne mi informacje, informuję red. Kamila Durczoka i TVN, że Bogatynia i Zgorzelec, Powiat Zgorzelecki, nie są na Dolnym Śląsku, ale jak to się ładnie opisuje, są w polskiej części Łużyc Górnych. Przecież nie bez przyczyny tamtejsza graniczna Nysa jest nazywana “Łużycka” a nie “Nysa Dolnośląska”.

"Patrz! – ha! – to dziecię uszło – rośnie – to obrońca! Wskrzesiciel narodu;, Z matki obcej; krew jego dawne bohatery; A imię jego będzie czterdzieści i cztery." "Któż ten mąż? — To namiestnik na ziemskim padole. Znałem go, — był dzieckiem — znałem, Jak urósł duszą i ciałem! On ślepy, lecz go wiedzie anioł pacholę. Mąż straszny — ma trzy oblicza, On ma trzy czoła. Jak baldakim rozpięta księga tajemnicza Nad jego głową, osłania lice. Podnóżem jego są trzy stolice. Trzy końce świata drżą, gdy on woła; I słyszę z nieba głosy jak gromy: To namiestnik wolności na ziemi widomy! On to na sławie zbuduje ogromy Swego kościoła! Nad ludy i nad króle podniesiony; Na trzech stoi koronach, a sam bez korony: A życie jego — trud trudów, A tytuł jego — lud ludów; Z matki obcej, krew jego dawne bohatery, A imię jego czterdzieści i cztery. Sława! sława! sława!" -- Adam Mickiewicz, "Dziady, część III sc.5."

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura