„A wy jesteście tak nieszczęśni i głupi, że uważacie za boskie te teksty, które nie pozwalają stać się ani mądrzejszym, ani bardziej mężnym, ani w niczym ulepszyć siebie, a przypisujecie Szatanowi i jego sługom te, które dostarczaj ą męstwa, mądrości, sprawiedliwości.” –te słuszne słowa napisał Flawiusz Julian cesarz rzymski, znany też lepiej jako Julian Apostata ze względu na odstępstwo od chrześcijaństwa, w którym Julian wychował się jako dziecko, i powrót do tradycyjnych, zdrowych dla starożytnego Rzymu kultów pogańskich. Dziś mija właśnie oficjalna rocznica rozpoczęcia jego panowania. Był osobą wybitną w historii uważaną za jednego z ostatnich prawdziwych rzymian.
Julian Apostata zdjęcie : Wikipedia
Tak mówi o nim polski historyk starożytności i eseista, profesor nauk humanistycznych Aleksander Krawczuk: „Moim ulubionym cesarzem jest Marek Aureliusz. Jednak najbliższy jest mi Julian Apostata. Jest to wspaniała postać w historii Rzymu i jedna z najwspanialszych postaci w dziejach Europy. Imponuje mi on nie tylko ze względu na swój stosunek do religii, ale przede wszystkim ze względu na wspaniałe cechy charakteru. Proszę sobie wyobrazić młodego chłopaka, który kocha książki, spokojne życie uniwersyteckie i starą kulturę. Tak jak Krawczuk właśnie. I w pewnym momencie staje on przed zupełnie dla niego niepojętym zadaniem. Musi jechać z Aten do Galii i walczyć z Germanami. Zwycięży albo zginie. I ten człowiek postawiony w sytuacji rozpaczliwej sprawdza się. Dla mnie jest to coś wspaniałego. I jego stosunek do kultury, która była dla niego...religią. Słyszy pan, jak to ładnie brzmi — minister kultury czci człowieka, dla którego kultura była religią! On chciał ratować kulturę antyczną przed zalewem barbarzyństwa zewnętrznego i wewnętrznego. Tym barbarzyństwem wewnętrznym w owych czasach, niestety muszę to powiedzieć uczciwie, przez co narażę się wielu ludziom, było chrześcijaństwo. Cechowało się pogardą lub — w najlepszym wypadku — obojętnością dla dziedzictwa antycznego świata, które nierozerwalnie było związane z kultem bogów”
Tak naprawdę to co uczyniło Europę silną jest jej antyczny pogański mentalny kręgosłup, to muszę przyznać nawet pozostając ateistą. Mojej niechęci nie powodują religie jako takie, moją niechęć powodują religie mentalnie szkodliwe.
Dla ciekawych więcej dzieł Juliana można poczytać tutaj:
http://pantheion.pl/?art=Julian
Nieco o nim także na wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Apostata
Warto znać osobę, która starała się wykorzenić mentalnego pasożyta religii z nad jordanu, który przyczepił się do cywilizacji europejskiej jak przysłowiowe g…. do okrętu i krzyczy płyniemy i z którym musimy się niestety męczyć po dziś dzień.
Niepoprawny politycznie liberał, ateista, przeciwnik zarówno socjalizmu, jak i klerykalizacji Polski.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura