CzarnaLimuzyna CzarnaLimuzyna
423
BLOG

Warszawa...

CzarnaLimuzyna CzarnaLimuzyna Kultura Obserwuj notkę 17

Warszawa...

Myślę, że większość z Was wie, że dzisiejsza Warszawa jest cieniem miasta które kiedyś istniało. Nie ma Warszawy, nie ma „Paryża Północy „ jak była nazywana przed wojną. Mój żal z tego powodu nie może oczywiście równać się z bólem osób które utraciły Lwów i Wilno, jednak noszę w sobie niezabliźnioną pamięć tych wszystkich których spotkałem na swojej drodze- "Starych Warszawiaków" opowiadających mi o historii tego niezwykłego kiedyś miasta.

Poniżej kilka fotek z wyjątkowego miejsca jakim są Stare Powązki.

 

 

 

Powązki stały się słynne, od momentu stworzenia przez księżnę Izabelę Czartoryską jednego z pierwszych w Polsce parków krajobrazowych.

W 1790 roku część sąsiadującej z parkiem ziemi została ofiarowana przez synów stolnika warszawskiego i starosty klonowskiego Melchiora Szymanowskiego parafiom katolickim w celu stworzenia miejskiego cmentarza. W roku 1793 zakończono budowę kościoła św. Karola Boromeusza, ufundowanego przez króla Stanisława Augusta i prymasa Michała Poniatowskiego. W czasie II wojny światowej cmentarz uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Pozostawał w stanie zupełnego zaniedbania aż do lat 70. W 1974 r. z inicjatywy Jerzego Waldorffa powstał Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.

Szacuje się że do tej pory spoczęło na nim ok.2 miliony osób. Aktualnie nekropolia zajmuje powierzchnię dorównującą wielkości... państwu Watykan.

W najstarszej części Cmentarza Powązkowskiego - w okolicach bramy św. Honoraty - znajdują się groby współautora Konstytucji 3 Maja ks. Hugo Kołłątaja, hetmana wielkiego litewskiego, uczestnika konfederacji barskiej, kompozytora - Michała Kazimierza Ogińskiego, malarza Jacka Malczewskiego.

Na cmentarzu spoczywają również m.in. dyktator powstania styczniowego Romuald Traugutt , tutaj także znajduje się symboliczny grób Stefana Starzyńskiego, przedwojennego prezydenta Warszawy.

A oto niektóre tylko ze znanych nazwisk: Władysław Reymont , Maria Rodziewiczówna, Stefan Jaracz, Leopold Staff, Maria Dąbrowska, Stanisław Moniuszko, Jan Kiepura, Bolesław Leśmian, Kalina Jędrusik, Zbigniew Herbert ,Stefan Kisielewski, Tadeusz Nalepa. W katakumbach zostały umieszczone prochy Czesława Niemena.

Na Powązkach w swojej plebanii został zamordowany ks. Stefan Niedzielak prałat, kapelan Armii Krajowej i WiN-u. Uczestnik powstania warszawskiego Był inicjatorem wzniesienia krzyża katyńskiego na cmentarzu powązkowskim. Nieustannie nękany i szykanowany zginął, zamordowany przez nieznanych sprawców  w nocy z 19 na 20 stycznia 1989.

 

  poniżej Cmentarz... wiosną

 

 

   

Zdj. wyk. aparatem komórkowym stąd ich specyficzna, słaba jakość.

 

 

 

-------------------------------------czarnalimuzyna@gmail.com ----------------------------------------------------------------------------------------------"lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku Tak smaku w którym są włókna duszy i chrząstki sumienia " Zbigniew Herbert ........................................................................................................ "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły." Nicolás Gómez Dávila ________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Kultura