W czasach bardzo, ale to bardzo zamierzchłych, kiedy o kinie nikomu się jeszcze nie śniło, tak nazywano grupę zawodową dziś określaną aktorami. Komedianci wiedli żywot nomadyczny – wędrowali od miasta do miasta i zabawiali publiczność, za co byli w ten czy inny sposób wynagradzani.
Później powstały teatry, ale występujące tam osoby długo jeszcze nazywano komediantami. Wykonywany przez nich zawód cieszył się umiarkowanym poważaniem, a jeśli panienka z tzw. dobrego domu chciała zostać aktorką, jej rodzina na ogół nie była takim wyborem zachwycona.
W Polsce to się zmieniło praktycznie dopiero po II wojnie światowej. Z jednej strony komuna artystów (przynajmniej niektórych) dopieszczała, z drugiej zaś cieszyli się społecznym poważaniem między innymi dlatego, że ze sceny czy estrady mówili często nie tylko do nas, ale i za nas. Innymi słowy, byli po 'naszej stronie', a nie po stronie namiestniczej, partyjnej władzy.
Do tego przeprowadzili najdłuższy w PRL-u strajk. Polegał on na tym, że przez cały okres szeroko pojmowanego stanu wojennego odmawiali współpracy z reżimową telewizją (młodszym czytelnikom przypomnę, że innej wtedy nie było). Była to skuteczna i bezpieczna forma strajku – skuteczna, bo jej wydźwięk był ogromny, a bezpieczna, bo komuna do strajkujących aktorów (w przeciwieństwie do górników) jednak nie strzelała.
Tak więc w czas po komunie aktorzy wkroczyli w glorii, można powiedzieć, opozycyjnych kombatantów. Na swoje i nasze nieszczęście. Zostali tzw. autorytetami, czyli osobami zapraszanymi przez media do wypowiadania się o sprawach, na których niekoniecznie muszą się znać. Toteż plotą czasem takie androny, że naprawdę nie wiadomo – śmiać się czy płakać. Dopiero niedawno, przy pewnej niesławnej kampanii, przypomnieli nam, choć nie jestem pewien czy także sobie, że są po prostu komediantami.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo