Choinki w obecnej formie pojawiły się najpierw w Niemczech, lecz zwyczaj strojenia drzewek pochodzi z celtyckiej Brytanii. Z Niemiec zwyczaj ten przywędrował do pozostałych krajów Europy
Pierwsze ozdabiane choinki pojawiły się w Polsce w szlacheckich i mieszczańskich domach dopiero na początku XIX. Pojawienie się choinki wyparło wcześniejsze zwyczaje strojenia domów jemiołą, podłaźniczką czy jeszcze wcześniejszy zwyczaj strojenia snopka siania – przystrajano je jabłkami, słomianymi zabawkami, barwionym opłatkiem. Niekiedy wręcz gałązki świerkowe lub jodłowe przywieszano czubkiem do dołu do drewnianego stropu w izbie.
Z czasem chłopi przejęli ten zwyczaj i szybko go rozpowszechnili. Tradycją stały się na wsi wyprawy do lasu po młode świerki.
Poza bombkami zawieszano na drzewie ręcznie robione ozdoby. Każda taka ozdoba miała swoje znaczenie. Dla przykładu papierowy łańcuch oznaczał więzi rodzinne, dzwonki oznajmiały radosne wydarzenie, a światełka rozświetlały mrok, który nieustannie podąża za ludźmi. Gwiazda betlejemska na szczycie drzewka miała pomagać w powrotach do domu, a światełka na gałązkach odganiały zło.
Drzewo iglaste w wielu kulturach uważane jest za symbol życia i jego odrodzenie.
Niniejszym życzę czytelnikom mojego blogu Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego i przede wszystkim Zdrowego Nowego Roku.
Inne tematy w dziale Kultura