Karta debetowa i kredytowa - warto ich nie pomylić przy bankomacie. Fot. Pixabay
Karta debetowa i kredytowa - warto ich nie pomylić przy bankomacie. Fot. Pixabay
Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik
1077
BLOG

Czym się różni karta debetowa od kredytowej?

Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Karta kredytowa i debetowa to dwa podobne, ale jednak różne produkty bankowe. Konsumentom nadal zdarza się pomylić pojęcia, a nawet same karty w portfelu i skorzystać z jednej z kart niezgodnie z jej przeznaczeniem. Taka pomyłka może być kosztowna.

Z pozoru niewiele różni karty kredytowe do debetowych. Obydwie karty służą do płatności, wyglądają tak samo, można nimi płacić w sklepach internetowych i realizować codzienne transakcje bezgotówkowe. Zabiegany klient sięga odruchowo do portfela zarówno w sklepie, jak i przy bankomacie. Jednak tutaj zły wybór może narazić klienta na opłaty. 

Żeby lepiej zrozumieć gdzie można popełnić błąd, trzeba zrozumieć raz a dobrze, czym różnią się karty od siebie i jakie jest ich bankowe przeznaczenie. 

Karta debetowa

Kart debetową dostajemy z reguły do rachunku bankowego – jest ona powiązana z naszym kontem bankowym i to ona zapewnia dostęp do pieniędzy, jakie znajdują się na rachunku. Karta ta służy zarówno do transakcji bezgotówkowych, czyli codziennych płatności kartą, jak i do wypłaty środków z bankomatu, gdybyśmy chcieli płacić gotówką. 

Zasada działania jest bardzo prosta. Jeśli na naszym rachunku skończą się pieniądze, nie będziemy mogli dalej używać karty, aż do momentu wpłaty gotówki lub otrzymania przelewu na konto w banku. Gdy płacimy kartą debetową, korzystamy ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym, a karta jest narzędziem do wykonania transakcji. 

Karta kredytowa

Karta kredytowa nie musi być wydana przez bank, gdzie mamy główne konto. Ta karta ma swój własny rachunek, na którym bank udostępnia środki, z których możemy korzystać jako klienci. Określa się to limitem kredytowym i jest on ustalany przez bank na etapie podpisywania umowy o kartę. Wcześniej bank sprawdza naszą zdolność kredytową, ponieważ karta jest produktem kredytowym. Nawet jeśli jej nie używamy, bank traktuje pełny limit jak przyznany klientowi kredyt. 

Przyznany limit pozwala na wydawanie pieniędzy banku zamiast swoich. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystane pieniądze traktowane są jako kredyt. Nie musimy ponosić żadnych kosztów, jeśli zdążymy spłacić zadłużenie w określonym czasie, tzw. okresie bezodsetkowym (Przeczytaj więcej na ten temat: Jak poprawnie korzystać z karty kredytowej). Jeśli jednak nie uda się dopilnować terminów, bank zacznie naliczać odsetki od wykorzystanej kwoty. W ten sposób mamy bardzo wygodne narzędzie do płatności bezgotówkowych dla klientów, którzy potrafią dobrze pilnować terminów płatności.

Karty kredytowe były kiedyś popularniejsze ze względu na użyteczność w wielu punkach usługowo-handlowych, np. w wypożyczalniach aut, przy kupowaniu biletów czy w sklepach internetowych. Dzisiaj nie ma to dużego znaczenia, ponieważ kartami debetowymi również możemy płacić w Internecie. 

Uważaj przy bankomacie

Jeśli pomylimy karty płatnicze w supermarkecie i zapłacimy za zakupy nieodpowiednią kartą, to nie będzie to wielki problem – w przypadku karty kredytowej wystarczy spłacić zadłużenie na czas i nie poniesiemy kosztów. Jeśli jednak skorzystamy z karty kredytowej w bankomacie i wyjmiemy przy jej pomocy gotówkę, to niestety koszt takiej transakcji może nas zdziwić. Taka operacja uruchamia od razu kredyt i wiąże się także z prowizją, jaką musimy zapłacić. Tutaj brak wiedzy kosztuje!


© Wszelkie prawa zastrzeżone.


Blog o charakterze edukacyjnym, poświęcony różnym formom płatności. Partnerem bloga jest firma Mastercard.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Gospodarka