W lipcu tego roku świat obiegły zdjęcia Księcia Wiliama w goglach do wirtualnej rzeczywistości, oglądającego obraz wirtualnej Warszawy. Zdjęcia zrobiono w miejscu, w którym na co dzień specjaliści łączą świat dojrzałych korporacji z dynamicznymi startupami.
Podczas swojej wizyty w Polsce, książę William oraz księżna Kate spotkali się z przedsiębiorcami i wzięli udział w inauguracji inicjatywy Warsaw – London Bridge, która ma na celu wzmocnienie stosunków między polskim i brytyjskim biznesem. Spotkanie odbyło się w warszawskim hubie innowacji - The Heart Warsaw. To jedno z miejsc, dzięki którym m.in. polskie startupy mogą znaleźć zainteresowane ich produktami czy usługami korporacje, a dzięki temu skalować swój biznes.
Czym jest The Heart Warsaw?
Na 38. piętrze jednego z najnowszych wieżowców w Warszawie – Warsaw Spire – mieści się europejskie centrum współpracy korporacji i startupów. Na takie miejsca mówi się huby innowacji, ponieważ oferują nie tylko wsparcie, ale przede wszystkim tworzą ekosystem, w którym może rozwijać się młoda firma.
Centrum powstało dzięki inicjatywie firmy D-RAFT praz przy wsparciu Mastercard i Ghelamco Poland. Obecnie The Heart łączy z korporacjami startupy w ramach kilku ścieżek tematycznych, m.in.: FinTech, Omnichannel, HealthTech, Internet of Thingsoraz Smart City.
Zobacz też: FinTech to nasza szansa na skok gospodarczy
Startupy potrzebują ekosystemu
Startup kojarzy się często z firmą, która tak jak niegdyś Apple czy Microsoft, zaczynała w garażu, po czym wspinała się na sam szczyt amerykańskiego rynku dzięki innowacyjnym produktom. Dzisiaj spółki technologiczne rozwijają się inaczej niż w USA podczas rewolucji komputerowej. Startup, który faktycznie ma dobry produkt i dopracowany model biznesowy może dzisiaj „zeskalować” swój biznes dużo szybciej, o ile pozyska kapitał bądź partnerów. Bez tego, wyjście na rynki zagraniczne graniczy często z cudem.
Zarówno państwa, jak i duże korporacje zrozumiały, że na wspieraniu innowacyjnych firm technologicznych mogą dużo zyskać. Z jednej strony budowanie konkurencyjnej gospodarki to nasz wspólny cel, z drugiej strony – duże korporacje mają tak duże fundusze, że mogą inwestować w startupy i zarabiać na nich w długim terminie.
Jednak żeby połączyć kapitał ze spółkami, potrzebne są miejsca łączące ze sobą ludzi ze świata startupów. Przedsiębiorcy mogą uzyskać tam pomoc specjalistów, brać udział w konferencjach, kontaktować się z przedstawicielami firm, które mają nie tylko kapitał, ale też wiedzę jak ten kapitał efektywnie wykorzystać. W ten sposób zaczął rozwijać się „ekosystem” dla przedsiębiorców, którzy zakładają startupy.
Zobacz też: Jak startupy zwiększają konkurencyjność polskiej gospodarki?
Para książęca i polskie startupy
Przykład wizyty pary książęcej w The Heart Warsaw to wyśmienity przykład wykorzystania potencjału polskiego ekosystemu startupowego. Relacjonowane na całym świecie spotkanie to nic innego jak okazja do promocji polskich firm na arenie międzynarodowej i budowania wizerunku kraju dbającego o przedsiębiorczość.
Wizyta brytyjskiej pary książęcej była również okazją do wręczenia nagród firmom, które wygrały w konkursie towarzyszącym inicjatywie Warsaw – London Bridge. Whisbear i Migam otrzymali w nagrodę m.in. możliwość wzięcia udziału w organizowanych przez The Heart spotkaniach z korporacjami w Londynie oraz miesięczny dostęp do przestrzeni korporacyjnego akceleratora Wayra UK, stworzonego przez hiszpański koncern telekomunikacyjny Telefonica.
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Blog o charakterze edukacyjnym, poświęcony różnym formom płatności. Partnerem bloga jest firma Mastercard.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie