Mamy bardzo zaawansowaną bankowość, otwarte na nowe technologie społeczeństwo i głodnych sukcesów przedsiębiorców, którzy chcą tworzyć międzynarodowe biznesy. Czy polskie fintechy mogą z biegiem lat stać się motorem napędowym polskiej gospodarki?
Startupy poprzez swoje innowacyjne rozwiązania zmieniają niekiedy całe sektory gospodarki. Uber nie ma ani jednej taksówki, a jest największą firmą przewożącą ludzi na świecie. Z kolei Airbnb stał się w kilka lat najpoważniejszym rywalem hoteli, chociaż nie ma ani jednej nieruchomości. To samo może stać się w finansach, gdy efekt skali osiągną startupy łączące nowe technologie z finansami, tzw. fintechy.
Gdzie dziś jesteśmy
Według rankingu Global Financial Centre Index, który bada konkurencyjność głównych centrów finansowych, Polska zajmuje 45 miejsce na świecie i 12 w Europie. Jesteśmy przy tym wiodącym centrum finansowym w Europie Środkowej i Wschodniej. Gdybyśmy przyjrzeli się bliżej branży finansowej, szybko odkrylibyśmy, że Polska to zaplecze informatyczne Londynu - swoje centra wsparcia i outsourcingu ulokowały tu m.in. Credit Suisse, UBS i Citi.
Z kolei według raportu „FinTech w Polsce – bariery i szanse rozwoju”, główne kategorie usług świadczonych przez polskie firmy FinTech obejmują bardzo szeroki zakres: od płatności elektronicznych i platform finansowych, przez pożyczki, planowanie budżetu oraz dostęp do transakcji walutowych i kryptowalut czy inwestycji.
Polskie banki już inwestują
Polski sektor bankowy już jest zaawansowany technologicznie, a uruchomienie międzybankowych inicjatyw takich jak BLIK pokazuje, że branża jest w stanie stanąć ponad podziałami w kwestii inwestycji w innowacje. Na polskim rynku są już też pierwsze transakcje kupna całych fintechowych firm przez banki. Najgłośniejszą transakcją było dotychczas kupno ZenCard przez PKO Bank Polski.
– Dokonując zakupu ZenCard, PKO Bank Polski daje przykład, jak wykorzystać potencjał tkwiący w start-upach finansowych i po raz kolejny wyznacza ścieżkę dla pozostałych polskich banków. Budujemy nie tylko przewagę Grupy Kapitałowej, ale także wysyłamy jasny sygnał, że warto wspierać rozwój polskich start-upów. Dzięki zakupionej technologii, PKO Bank Polski wzmocni relacje z klientami, dając jednocześnie przedsiębiorcom nowoczesne narzędzie, które ułatwi im wykorzystanie szans jakie stwarza postępująca cyfryzacja – podsumowywał zakup firmy ZenCard Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
Jak wykorzystać potencjał
Według danych firmy Deloitte, obecnie rynek fintech w naszej części Europy wart jest około 2,2 mld euro, z czego prawie 860 mln euro, czyli około 3,6 mld złotych przypada właśnie na Polskę. To stawia nas w roli lidera w regionie.
Francuski La Banque Postale kupił licencję na bankowość internetową i mobilną mBanku – takie transakcje pokazują jaka przyszłość może czekać polską branżę finansową, jeśli będzie stawiać na technologię i rozwój. Ten sam mBank ogłosił powstanie funduszu dedykowanego do inwestycji w fintech o wartości 50 mln euro.
Jako kraj, nie wyróżniamy się jeszcze innowacyjną gospodarką, ale nasz sektor finansowy jest istotnym wyjątkiem – tutaj świecimy przykładem w całej Europie. To nasza szansa na skok gospodarczy, o ile zaczniemy już teraz intensywnie inwestować.
©Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Blog o charakterze edukacyjnym, poświęcony różnym formom płatności. Partnerem bloga jest firma Mastercard.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie